Image
4.3.2014 0 Comments

Drony na mori? Rolls Royce už vyvíja bezposádkové tankery. Budú mať hackeri nový cieľ?

rolls_royce_ bezposadkove_lode.jpg Bezpilotné lietadlá nachádzajú čoraz širšie uplatnenie okrem vojenského letectva aj v ďalších oblastiach. No „bezpilotné" lode sú ešte pomerne čerstvá novinka.

Vývojový tím Rolls Royce s názvom Blue Ocean zriadil v nórskom meste Alesund prototyp kancelárie založenej na virtuálnej realite, ktorá simuluje 360-stupňový výhľad z kapitánskeho mostíka plavidla. Využiť by ju mohli kapitáni na súši ako riadiace centrum na ovládanie stoviek bezposádkových lodí. Lodné drony by boli bezpečnejšie, lacnejšie a produkovali by menej znečisťujúcich látok. Sektor námornej dopravy je trh s obratom 350 miliárd dolárov a zabezpečuje až 90 % svetového obchodu.

Európska únia vyčlenila 3,5 milióna eur na štúdiu s názvom Projekt námornej bezposádkovej navigácie pomocou sieťovej inteligencie (Maritime Unmanned Navigation through Intelligence in Networks project). Vedci teraz pripravujú prototyp testovacieho plavidla na simulované námorné skúšky, ktoré majú posúdiť náklady a prínosy riešenia a uskutočniť sa majú v budúcom roku.

Myšlienka automatizovaných lodí sa objavila už pred niekoľkými desaťročiami, no Rolls Royce začal rozvíjať svoj návrh v minulom roku. Z námorníctva pochádza 16 % tržieb spoločnosti. Okrem luxusných automobilov totiž firma vyrába aj letecké motory a turbíny. Na bezposádkovej lodi by kontajnery s tovarom mohli byť uložené na celej ploche, nebolo by treba vyhradiť priestory pre posádku.

Takisto by neboli potrebné podporné systémy pre pobyt posádky (elektrina, klimatizácia, voda a kanalizácia). Znamenalo by to teda zníženie nákladov a zvýšenie príjmov. Loď by bola pred naložením nákladu o 5 % ľahšia a spotrebovala by o 12 až 15 % menej paliva. Nezanedbateľnú sumu predstavujú aj ušetrené náklady na posádku, ktoré pri veľkých kontajnerových lodiach tvoria až 44 % prevádzkových nákladov. Podľa niektorých odborníkov však potenciálne úspory v súčasnosti nevyvážia náklady potrebné na zabezpečenie bezposádkových lodí.

„Osobne si nemyslím, že by bezposádkové lode dnes znamenali obrovské prínosy, ale technologicky sú možné," povedal Tor Svensen, výkonný riaditeľ pre námorníctvo firmy DNV GL, najväčšej spoločnosti certifikujúcej lode pre bezpečnostné normy. „Podľa mňa to však nie je záležitosť dohľadnej budúcnosti." Zvážiť totiž treba všetky bezpečnostné a environmentálne riziká. Technológia nemôže nahradiť oči, uši a myšlienkové procesy profesionálnych námorníkov. Ľudský faktor je prvá obranná línia v prípade výpadku strojového zariadenia alebo náhlej a neočakávanej zmeny podmienok.

Prechod na bezposádkové lode by sa mal teda uskutočňovať pozvoľne, postupným zvyšovaním úlohy počítačov v navigácii a operáciách na lodiach. Bezposádkové lode budú vyžadovať neustály a komplexný monitoring, ako aj počítačové systémy schopné predvídať zlyhanie v predstihu a „redundantné" zabezpečovacie systémy, tak ako to je v prípade bezpilotných lietadiel.

Zástancovia novej technológie argumentujú aj znížením rizika pirátskych útokov, pretože by na lodi nebola posádka, ktorú by mohli piráti zajať ako rukojemníkov. No takéto drony sú citlivé na iný druh pirátstva - zo strany počítačových hackerov. Technológia totiž nemôže byť nikdy úplne bezpečná, možno len sťažiť prelomenie jej bezpečnosti do tej miery, aby to nestálo za tú námahu. A v neposlednom rade by k bezposádkovým lodiam predložili vlastné pripomienky aj poisťovne a odborové organizácie zastupujúce námorníkov, ktorých je dnes vo svete vyše jedného milióna. V súčasnosti tak ide skôr o akademickú debatu o tejto téme.

Zdroj: bloomberg.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá