Image
4.3.2014 0 Comments

Drony na mori? Rolls Royce už vyvíja bezposádkové tankery. Budú mať hackeri nový cieľ?

rolls_royce_ bezposadkove_lode.jpg Bezpilotné lietadlá nachádzajú čoraz širšie uplatnenie okrem vojenského letectva aj v ďalších oblastiach. No „bezpilotné" lode sú ešte pomerne čerstvá novinka.

Vývojový tím Rolls Royce s názvom Blue Ocean zriadil v nórskom meste Alesund prototyp kancelárie založenej na virtuálnej realite, ktorá simuluje 360-stupňový výhľad z kapitánskeho mostíka plavidla. Využiť by ju mohli kapitáni na súši ako riadiace centrum na ovládanie stoviek bezposádkových lodí. Lodné drony by boli bezpečnejšie, lacnejšie a produkovali by menej znečisťujúcich látok. Sektor námornej dopravy je trh s obratom 350 miliárd dolárov a zabezpečuje až 90 % svetového obchodu.

Európska únia vyčlenila 3,5 milióna eur na štúdiu s názvom Projekt námornej bezposádkovej navigácie pomocou sieťovej inteligencie (Maritime Unmanned Navigation through Intelligence in Networks project). Vedci teraz pripravujú prototyp testovacieho plavidla na simulované námorné skúšky, ktoré majú posúdiť náklady a prínosy riešenia a uskutočniť sa majú v budúcom roku.

Myšlienka automatizovaných lodí sa objavila už pred niekoľkými desaťročiami, no Rolls Royce začal rozvíjať svoj návrh v minulom roku. Z námorníctva pochádza 16 % tržieb spoločnosti. Okrem luxusných automobilov totiž firma vyrába aj letecké motory a turbíny. Na bezposádkovej lodi by kontajnery s tovarom mohli byť uložené na celej ploche, nebolo by treba vyhradiť priestory pre posádku.

Takisto by neboli potrebné podporné systémy pre pobyt posádky (elektrina, klimatizácia, voda a kanalizácia). Znamenalo by to teda zníženie nákladov a zvýšenie príjmov. Loď by bola pred naložením nákladu o 5 % ľahšia a spotrebovala by o 12 až 15 % menej paliva. Nezanedbateľnú sumu predstavujú aj ušetrené náklady na posádku, ktoré pri veľkých kontajnerových lodiach tvoria až 44 % prevádzkových nákladov. Podľa niektorých odborníkov však potenciálne úspory v súčasnosti nevyvážia náklady potrebné na zabezpečenie bezposádkových lodí.

„Osobne si nemyslím, že by bezposádkové lode dnes znamenali obrovské prínosy, ale technologicky sú možné," povedal Tor Svensen, výkonný riaditeľ pre námorníctvo firmy DNV GL, najväčšej spoločnosti certifikujúcej lode pre bezpečnostné normy. „Podľa mňa to však nie je záležitosť dohľadnej budúcnosti." Zvážiť totiž treba všetky bezpečnostné a environmentálne riziká. Technológia nemôže nahradiť oči, uši a myšlienkové procesy profesionálnych námorníkov. Ľudský faktor je prvá obranná línia v prípade výpadku strojového zariadenia alebo náhlej a neočakávanej zmeny podmienok.

Prechod na bezposádkové lode by sa mal teda uskutočňovať pozvoľne, postupným zvyšovaním úlohy počítačov v navigácii a operáciách na lodiach. Bezposádkové lode budú vyžadovať neustály a komplexný monitoring, ako aj počítačové systémy schopné predvídať zlyhanie v predstihu a „redundantné" zabezpečovacie systémy, tak ako to je v prípade bezpilotných lietadiel.

Zástancovia novej technológie argumentujú aj znížením rizika pirátskych útokov, pretože by na lodi nebola posádka, ktorú by mohli piráti zajať ako rukojemníkov. No takéto drony sú citlivé na iný druh pirátstva - zo strany počítačových hackerov. Technológia totiž nemôže byť nikdy úplne bezpečná, možno len sťažiť prelomenie jej bezpečnosti do tej miery, aby to nestálo za tú námahu. A v neposlednom rade by k bezposádkovým lodiam predložili vlastné pripomienky aj poisťovne a odborové organizácie zastupujúce námorníkov, ktorých je dnes vo svete vyše jedného milióna. V súčasnosti tak ide skôr o akademickú debatu o tejto téme.

Zdroj: bloomberg.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá