SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Dom na kľúč vyrobený 3D tlačou za 2 dni vyjde na 37 600 dolárov

Technológie
1

Japonský stavebný startup s názvom Serendix nedávno vytlačil 3D tlačou menší domček za 5,5 milióna jenov (približne 37 600 dolárov), čo je podstatne menej ako cena 3D tlačených domov v USA. Projekt spoločnosti s názvom Fujitsubo je malý, má 50 štvorcových metrov, zatiaľ čo priemerný nový americký dom je takmer päťkrát väčší. Maličký domček s jednou spálňou, jednou kúpeľňou a otvorenou obývačkou spojenou s kuchyňou má však dostatok priestoru na pohodlné bývanie pre jednu osobu alebo pár.

V USA miestne predpisy často vyžadujú minimálne rozmery domov a pozemkov a náklady na pozemky môžu developerom znemožniť výstavbu malých „štartovacích“ domov. V Japonsku je bývanie vo všeobecnosti cenovo dostupnejšie vďaka liberálnym pravidlám územného plánovania, ktoré sú kontrolované na celoštátnej úrovni, a nie jednotlivými mestami, čo developerom umožnilo postaviť dostatok domov, aby dokázali pokryť dopyt.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Podobne ako iné spoločnosti používajúce technológiu 3D tlače na stavbu domov aj tento startup tlačí vrstvy betónu na výstavbu stien. Dom Fujitsubo je navrhnutý tak, že sa vytlačí v sekciách, ktoré sa pripevnia k základom pomocou oceľových stĺpov. Panely na streche boli vyrobené na CNC stroji. Celý proces výstavby trval 44 hodín a 30 minút, uvádza spoločnosť.

Cena 37 600 dolárov zahŕňa aj hotové izby vo vnútri. Startup má v súčasnosti päť tlačiarní, z ktorých každá má podľa jeho slov kapacitu postaviť 50 domov za rok. Do budúceho roka plánuje v spolupráci s partnermi pridať 12 nových strojov, ktoré by umožnili postaviť až 850 domov ročne.

Zdroj: fastcompany.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Panelák reakcia na: Dom na kľúč vyrobený 3D tlačou za 2 dni vyjde na 37 600 dolárov

1.9.2023 09:09
Prekrásny koncept. Presne takto sa tu už skoro sto rokov vyrábali panelové domy, alebo domy s kostrou z liateho cementu. A už pred tisíckami rokov tehlové domy.

Drobný rozdiel je len v tom, ako sa upláca základná jednotka (panel, tehla), ako sa spoja (panely oceľovým svorníkom, tehly maltou). A aj v tom či sa základné jednotky vytlačia do formy aby mali pravidelný tvar, alebo sa vytlačia z trubky aby to vyzeralo ako keramika z doby kamennej.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať