Image
3.9.2014 0 Comments

Dolby Atmos – superrealistický 3D zvuk hollywoodskych filmov sa dostáva aj do obývačiek

Technológia priestorového zvuku Dolby Atmos, ktorá bola použitá v nových hollywoodskych filmoch, a teda ju môžeme poznať z kín, teraz prichádza do domácností. Je totiž dostupná už aj pre systémy domáceho kina.

Technológia Dolby Atmos vytvára realistické „zvukové objekty" v určitých bodoch okolo diváka v závislosti od diania na obrazovke. Môže to byť napríklad burácanie hromu v diaľke alebo šum dažďa. Diváci tak nadobúdajú pocit, že sa nachádzajú uprostred akcie.

Atmos bol uvedený v roku 2012 a predstavuje piaty upgrade zvukového systému Dolby. Umožňuje prehrávať až 128 zvukových elementov súčasne. V kinách preto bolo treba nainštalovať na strop ďalšie reproduktory. Samozrejme, domáci kinonadšenci si môžu takisto montovať reproduktory na strop, ale môžu rovnaký efekt dosiahnuť aj improvizovaním. Výsledkom je virtuálny stropný reproduktor, ktorý sa vytvorí tak, že sa malý reproduktor nasmeruje k stropu.

atmos_cinema.jpg

Zatiaľ čo systém v kine pozostáva z 36 reproduktorov, pri tom domácom ich stačí sedem až osem. Dolby však využíva rovnaké renderovacie techniky, aby sa zvuková stopa prispôsobila danej miestnosti a zariadeniu.

„Všetok zvuk z filmu sa kondenzuje, aby sa prispôsobil reproduktorom, ktoré sú k dispozícii, pričom sa používa rovnaké priestorové kódovanie ako v kine," vysvetľuje Jonathan Jowitt, európsky evanjelista Dolby.

Ľudia, ktorí chcú povýšiť svoj existujúci domáci systém na Atmos, si budú musieť kúpiť kit vrátane nového audioprijímača (AV receiver), ktorý dekóduje zvuk a vysiela ho do reproduktorov. Ak má váš audioprijímač menej ako dva roky, mal by byť kompatibilný s aktualizáciou softvéru Atmos, ale aj tak bude treba dokúpiť aspoň dva ďalšie reproduktory. Na prenos stačí kábel HDMI 1.4. Takto zakódovaná zvuková stopa je spätne kompatibilná so staršími zvukovými dekodérmi, ktoré pridanú dátovú vrstvu ignorujú a zvukový signál spracujú ako bežné Dolby True HD.

Dobrá správa je, že zvuk Atmos možno dosiahnuť aj z Blu-ray disku alebo existujúcej technológie Dolby Digital Plus, ktorá sa používa pri streamingových službách.

Atmos je však zameraný skôr na nadšencov ako na bežných používateľov, ktorí sa uspokoja aj s televíznym reproduktorovým pásom, tzv. sound barom.

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá