Image
13.2.2014 0 Comments

Dell tvrdí, že prehrávač VLC môže poškodiť reproduktory v notebooku

dell.jpg V poslednom čase na internetových diskusných fórach rezonuje príbeh zákazníka, ktorý reklamoval u výrobcu notebook Dell so zničenými reproduktormi. Dell však záručnú opravu odmietol s odôvodnením, že za poškodenie môže prehrávač VLC. Ten totiž umožňuje zosilniť hlasitosť nielen na 100 %, ale až na 200 a 400 %, čo môže viesť k poškodeniu reproduktorov.

Dell však na svojich stránkach pred týmto problémom varuje: „Niektoré zvukové aplikácie, napríklad prehrávač VLC, umožňujú zosilniť výstupný výkon reproduktorov na 200 až 400 % pôvodného zvukového výstupu. V takejto situácii môže neprimerané používanie viesť k poškodeniu reproduktora." Dell vraj VLC otestoval a zistil, že reproduktory môžu byť poškodené už po niekoľkých hodinách používania.

Keďže v záručných podmienkach spoločnosti je pasáž upozorňujúca na to, že pri hardvérovom probléme spôsobenom softvérom tretej strany nie je Dell povinný poskytnúť záručný servis, výrobca reklamáciu zamietol.

Vývojár VLC Media Player Jean-Baptiste Kempf tvrdí, že prehrávač nemôže poškodiť reproduktory. Na oficiálnom diskusnom fóre VLC sa jeden zo správcov vyjadril, že prehrávač používa štandardné systémové rozhranie (Windows API, rozhranie DirectSound) a softvérové zosilnenie, takže v najhoršom prípade vznikne skreslený signál a používateľ bude mať plne saturovaný výstup, ale hardvér sa tým nepoškodí. Ťažkosti vraj spôsobuje to, že zvuková karta v notebookoch Dell umožňuje maximálny výstupný výkon 10 W, no reproduktory zvládajú len 6 W. Problém teda môže byť v ovládačoch. Preťažený reproduktor hrá skreslene, až kým v hnacom mechanizme teplota vzrastie tak, že sa zničí.

Za to však nemožno viniť VLC. V jeho prípade je to rovnaké, ako keby ste súbor MP3 nadmerne zosilnili v editore Audacity a opäť uložili ako MP3. Zvuk by tým stratil dynamiku a bol by skreslený, ale súbor by nebol nebezpečný.

Keďže na poškodenie sa sťažovali zákazníci, ktorí počúvali heavy metal, podľa vývojára VLC by bolo logickejšie, keby Dell obmedzil záruku pre používateľov, ktorí obľubujú takýto druh hudby, a odporúčal im, aby počúvali len skladby Céline Dion.

Na druhej strane rovnako logické by bolo, keby používateľ, ktorý počuje, že jeho reproduktor hrá skreslene, znížil hlasitosť. Mohol by tak predísť jeho poškodeniu.

Zdroj: news.techeye.net
beta.slashdot.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 4

Vybudovanie Národného systému dopravných informácií stálo 14,2 milióna eur, jeho prevádzka vyjde ročne na 1,5 milióna eur

11.01.2017 00:05

Nový web z dielne ministerstva dopravy informuje o dopravných nehodách, aktuálnych zdržaniach na cestách či meškaniach vlakov, ale aj o počasí a údržbe na dopravných komunikáciách. Národný systém dopr ...

Biznis

Gartner: Trh PC, tabletov a mobilných telefónov do roku 2018 neporastie

09.01.2017 00:15

Celosvetové kombinované dodávky PC, tabletov, ultraprenosných notebookov a mobilných telefónov podľa analytikov spoločnosti Gartner v tomto roku neporastú. Ich celkový objem tak dosiahne v roku 2017 2 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá