Image
4.7.2014 0 Comments

Dátová spotreba v mobiloch do roku 2019 narastie 10-násobne

prieskum.jpg Spotreba mobilných dát v Q1 2014 prekonala celoročnú dátovú spotrebu z roku 2011. Podľa predpovede Ericssonu má do roku 2019 dátová prevádzka každoročne narásť v priemere o 45 %. Na konci projektovaného obdobia by celková mobilná dátová prevádzka mala dosiahnuť desaťnásobok tej minuloročnej, teda približne 10 exabajtov.

Výrazne rastie aj počet mobilných dátových pripojení a takisto aj priemerná spotreba dát na používateľa. Na vzostupe sú aj mobilné širokopásmové pripojenia, ktorých počet v roku 2019 dosiahne 7,6 miliardy. V tom čase budú tvoriť 80 % všetkých mobilných pripojení.

Najvýraznejší rast v počte mobilných dátových pripojení zaznamená Ázia, kde narastú dvanásťnásobne. Len v samotnej Číne by ich do piatich rokov malo pribudnúť viac ako pol miliardy. Čo sa týka regiónu strednej Európy, Ericsson odhaduje, že sa počet nových pripojení do roku 2019 zvýši osemnásobne.

V roku 2019 priemerný používateľ smartfónu spotrebuje štyrikrát viac mobilných dát, ako je to dnes. Neustále sa zvyšujúci počet „múdrych" telefónov, stále populárnejší videoobsah, rýchlejšie mobilné siete a zlepšovanie pokrytia sú dôvody rastu spotreby dát.

Celková dátová prevádzka generovaná smartfónmi už prekonala objem dát spotrebovaných mobilnými počítačmi, tabletmi a routermi. Ako odhaduje štúdia, do roku 2019 počet smartfónov vo svete narastie trojnásobne, čo povedie k dramatickému nárastu dátovej spotreby.

Spotreba mobilných dát rastie oveľa rýchlejšie ako dáta spotrebované v pevných sieťach. V absolútnom miere zostane fixná dátová prevádzka dominantná aj v roku 2019, hoci jej podiel klesne. Kým v 2013 mobilná dátová prevádzka predstavovala 5 % celkových prenesených dát, v roku 2019 jej podiel porastie na 12 %.


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá