Image
26.1.2015 0 Comments

Dá sa zarobiť na mobilných aplikáciách? Realita vás možno prekvapí

mobile_apps.jpg Peniaze zarába tak málo platených aplikácií, že je lepšie brať plat za vývoj aplikácií pre nejakú spoločnosť ako sa o to pokúšať sólo, tvrdí analyticci Gartneru.

Ak viete programovať a snívate o tom, ako budete mať namiesto každodenného chodenia do práce nejakú mobilnú aplikáciu, ktorá vám bude slúžiť niečo ako dojná krava, radšej sa rýchlo oboznámte s nepriaznivou realitou.

Gartner uvádza, že menej ako 0,01 % mobilných spotrebiteľských aplikácií (inak vyjadrené, len jedna z desiatich tisíc) bude v roku 2018 zarábať také množstvo peňazí, aby ju jej autori mohli považovať za finančne úspešnú.

Sen o veľkých príjmoch

„Príbehy vývojárov mobilných aplikácií, ktorí zarobili v prvom mesiaci milión dolárov, sú len extrémnym prípadom," uviedol Bob Hafner, analytik Gartneru. „Niektoré aplikácie zarobia kvantá peňazí, ale je ich len zlomok v porovnaní s ostatnými bežne sťahovanými."

Oba hlavné obchody s aplikáciami - Google Play aj Apple App Store - majú viac ako milión aplikácií a každý rok, samozrejme, dochádza k miliónom stiahnutí, ale len asi 5 % aplikácií v každom z týchto obchodov sa snaží zarobiť peniaze, opisuje Hafner a dodáva: „S miliónmi rôznych programov sú však šance na úspech naozaj malé."

V roku 2011 bolo 88 % z 26 miliónov globálne stiahnutých mobilných aplikácií bezplatných, uvádza Gartner. V roku 2013 bolo neplatených 91 % zo 102 miliónov. A do roku 2017 sa očakáva stiahnutie 268,6 milióna programov a 94,5 % z nich bude bezplatných.

Analýza Gartneru môže byť studenou sprchou pre nadšenie tisícov študentov informatiky a programátorov, ktorí snívajú o vytvorení aplikácie úspešnej ako napríklad Angry Birds.

Peniaze sú inde

Nepredpokladala sa azda veľká ekonomika aplikácií, ktorá by zamestnala desiatky tisíc programátorov? V skutočnosti to tak naozaj bolo. Trh aplikácií síce stále existuje, ale funguje úplne inak a znáša zlaté vajcia len niekoľkými málo vývojárom.

Veľké peniaze z mobilných aplikácií teraz pochádzajú z inzercie vnútri programu a aj z nákupov tovarov a služieb prostredníctvom príslušnej aplikácie.

Výskumná agentúra App Nation nedávno ohlásila, že kombinovaná hodnota tovaru a služieb nakúpených prostredníctvom aplikácií plus platené aplikácie a reklama v aplikáciách dosiahli ročnú sumu 72 miliárd dolárov. Očakáva sa, že v roku 2017 to bude asi 151 miliárd dolárov, čo je viac než dvojnásobok.

Pritom iba menej ako jedna miliarda zo 72 miliárd dolárov pochádza zo stiahnutia platených aplikácií. Spoločnosť AppNation odhaduje, že obrat z takýchto operácií v roku 2017 len mierne prekročí magickú miliardu dolárov.

Zo všetkých platených aplikácií sa asi 90 % sťahuje menej ako 500-krát za deň, a teda zarábajú v priemere menej ako 1250 dolárov denne, uvádza Gartner v nedávnej správe. „A bude sa to len zhoršovať," dodávajú analytici Gartneru. Podľa nich totiž bude väčšia konkurencia, a to najmä na úspešných trhoch.

Aký prístup zvoliť?

Aplikácie budú musieť byť dômyselnejšie, aby v budúcnosti obstáli, zatiaľ čo náklady na prevádzku, vývoj, testovanie, nasadenie a podporu budú aj naďalej rásť, uvádza Gartner.
Tieto faktory budú platiť tak pre samostatných vývojárov, ako aj pre developerov vytvárajúcich nové programy vo veľkých korporáciách. V mnohých prípadoch podniky vytvárajú aplikácie, len aby pritiahli pozornosť k svojej značke, a nie aby tým dosiahli príjmy, teda s výnimkou nákupov a reklamy.

Gartner vydal v závere minulého roka správu, v ktorej sa uvádza očakávaný rast inzercie v aplikáciách v roku 2014 o 4 %, následný pokles o 2 % v roku 2015 a potom rast o takmer 6 % v roku 2016. Gartner tiež uvádza, že v roku 2017 dosiahne inzercie v aplikáciách obrat 10,6 miliardy dolárov a nákupy z aplikácií dosiahnu 36 miliárd dolárov.

Hafner radí, že by samostatní programátori zrejme nemali písať aplikácie v nádeji, že im zisk z nich zaplatí hypotéku alebo predčasný odchod do dôchodku. Namiesto toho by mali písať programy pre veľké podniky a predajcov, „kde dostanú zaplatené a kde sa vytvárajú príjmy z iných prostriedkov".

Úspešné aplikácie sú, všeobecne povedané, určené na generovanie viac prístupov na webové stránky, viac návštev v on-line obchodoch, na vytváranie povedomia o značke alebo na predaj inzercie, tvrdí Hafner.

„Trh s aplikáciami určite môže posilniť celkový HDP príslušného štátu, ale existuje len málo naozaj kľúčových programov, ktoré samy osebe vytvárajú dostatočné príjmy," uzatvára Hafner.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá