Image
9.7.2014 0 Comments

Cyc: utajený projekt vývoja umelej inteligencie. Budeme ju inštalovať podobne ako operačné systémy

cyc_77.jpg O umelej inteligencii Watson alebo o virtuálnych asistentoch Siri a Google Now sa hovorí pomerne často. V tomto odvetví však prebieha projekt, o ktorom sa doteraz nehovorilo pričom jeho začiatky sa datujú už do roku 1984.

Umelú inteligenciu Cyc vyvíja spoločnosť Cycorp s cieľom vytvoriť algoritmus, ktorý by dokázal využívať ľudské znalosti a „sedliacky rozum". Vývojári sa preto už 30 rokov snažia spracovávať desiatky miliónov dát, ktoré ovplyvňujú ľudské správanie.

„Vždy keď sa pozriete na komunikáciu medzi dvoma ľuďmi, vidíte analógie, modálnu logiku, dôveru, očakávania, strach a ďalšie premenné," vysvetľuje Doug Lenat, CEO spoločnosti Cycorp. Lenat chce, aby umelá inteligencia Cyc fungovala na podobnom princípe. Aj preto sa Cyc neprogramuje v pravom slova zmysle - vývojári systém skôr učia. Lenat preto projekt prirovnáva v učeniu malého dieťaťa.

Lenat zároveň vysvetľuje, že počítače nedokážu spracovať informácie vo vetách takým spôsobom, ako ľudia. Nevidia detaily, nedokážu čítať medzi riadkami. Informácie iba sucho spracujú. Umelá inteligencia Cyc by mala vedieť vety spracovať oboma spôsobmi - ľudsky, aj strojovo.

Cycorp verí, že umelú inteligenciu budeme inštalovať podobne ako operačné systémy, avšak nie do počítačov, ale do domácich robotov, ktoré sa o pár desiatok rokov budú o nás údajne starať. Kedy sa však Cyc objaví v použiteľnej verzii je stále neznáme.

Zdroj: businessinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá