Image
9.7.2014 0 Comments

Cyc: utajený projekt vývoja umelej inteligencie. Budeme ju inštalovať podobne ako operačné systémy

cyc_77.jpg O umelej inteligencii Watson alebo o virtuálnych asistentoch Siri a Google Now sa hovorí pomerne často. V tomto odvetví však prebieha projekt, o ktorom sa doteraz nehovorilo pričom jeho začiatky sa datujú už do roku 1984.

Umelú inteligenciu Cyc vyvíja spoločnosť Cycorp s cieľom vytvoriť algoritmus, ktorý by dokázal využívať ľudské znalosti a „sedliacky rozum". Vývojári sa preto už 30 rokov snažia spracovávať desiatky miliónov dát, ktoré ovplyvňujú ľudské správanie.

„Vždy keď sa pozriete na komunikáciu medzi dvoma ľuďmi, vidíte analógie, modálnu logiku, dôveru, očakávania, strach a ďalšie premenné," vysvetľuje Doug Lenat, CEO spoločnosti Cycorp. Lenat chce, aby umelá inteligencia Cyc fungovala na podobnom princípe. Aj preto sa Cyc neprogramuje v pravom slova zmysle - vývojári systém skôr učia. Lenat preto projekt prirovnáva v učeniu malého dieťaťa.

Lenat zároveň vysvetľuje, že počítače nedokážu spracovať informácie vo vetách takým spôsobom, ako ľudia. Nevidia detaily, nedokážu čítať medzi riadkami. Informácie iba sucho spracujú. Umelá inteligencia Cyc by mala vedieť vety spracovať oboma spôsobmi - ľudsky, aj strojovo.

Cycorp verí, že umelú inteligenciu budeme inštalovať podobne ako operačné systémy, avšak nie do počítačov, ale do domácich robotov, ktoré sa o pár desiatok rokov budú o nás údajne starať. Kedy sa však Cyc objaví v použiteľnej verzii je stále neznáme.

Zdroj: businessinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá