Image
9.7.2014 0 Comments

Cyc: utajený projekt vývoja umelej inteligencie. Budeme ju inštalovať podobne ako operačné systémy

cyc_77.jpg O umelej inteligencii Watson alebo o virtuálnych asistentoch Siri a Google Now sa hovorí pomerne často. V tomto odvetví však prebieha projekt, o ktorom sa doteraz nehovorilo pričom jeho začiatky sa datujú už do roku 1984.

Umelú inteligenciu Cyc vyvíja spoločnosť Cycorp s cieľom vytvoriť algoritmus, ktorý by dokázal využívať ľudské znalosti a „sedliacky rozum". Vývojári sa preto už 30 rokov snažia spracovávať desiatky miliónov dát, ktoré ovplyvňujú ľudské správanie.

„Vždy keď sa pozriete na komunikáciu medzi dvoma ľuďmi, vidíte analógie, modálnu logiku, dôveru, očakávania, strach a ďalšie premenné," vysvetľuje Doug Lenat, CEO spoločnosti Cycorp. Lenat chce, aby umelá inteligencia Cyc fungovala na podobnom princípe. Aj preto sa Cyc neprogramuje v pravom slova zmysle - vývojári systém skôr učia. Lenat preto projekt prirovnáva v učeniu malého dieťaťa.

Lenat zároveň vysvetľuje, že počítače nedokážu spracovať informácie vo vetách takým spôsobom, ako ľudia. Nevidia detaily, nedokážu čítať medzi riadkami. Informácie iba sucho spracujú. Umelá inteligencia Cyc by mala vedieť vety spracovať oboma spôsobmi - ľudsky, aj strojovo.

Cycorp verí, že umelú inteligenciu budeme inštalovať podobne ako operačné systémy, avšak nie do počítačov, ale do domácich robotov, ktoré sa o pár desiatok rokov budú o nás údajne starať. Kedy sa však Cyc objaví v použiteľnej verzii je stále neznáme.

Zdroj: businessinsider.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá