Image
30.1.2013 0 Comments

Čo ešte neviete o NFC a mali by ste vedieť

nfc_technology.png O technológii near-field communications (NFC) sa v mobilnom priemysle diskutuje už niekoľko rokov. Zatiaľ však neboli dosiahnuté reálne výsledky.

Dnes už vieme, že sa všetci tí, ktorí predpovedali elektromagnetickej bezdrôtovej technológii rýchly nástup, hlboko mýlili. Predstavitelia veľkých technologických firiem, ako je Apple alebo eBay, stále považujú myšlienku NFC ako každodenného nástroja za smiešnu a bežný spotrebiteľ o existencii takejto technológie nemá prakticky ani potuchy.

Bez ohľadu na uvedené sa však predpokladá, že technológia je stále veľkou príležitosťou prinajmenšom pre podnikových používateľov, čo sa má postupne prejaviť počas nasledujúcich rokov. Práve teraz preto nastal vhodný čas oboznámiť sa trochu s touto technológiou budúcnosti.

O čo vlastne ide?

Jednoducho povedané, NFC je súbor štandardov definujúcich architektúru bezdrôtovej technológie, ktorá slúži na vzájomnú komunikáciu medzi dvoma zariadeniami alebo komunikáciu medzi zariadením a tzv. NFC tagmi, čo sú v podstate bezdrôtové pamäťové karty s minimálnou kapacitou. Cieľom je ponúknuť majiteľom zariadenia možnosť spoľahlivého a bezpečného prenosu dát, ktorý by sa pritom takmer obišiel bez ich asistencie.

Na čo je to užitočné?

Najčastejšie sa o NFC hovorí v súvislosti s mobilnými platbami. Ak si napríklad do služby Google Wallet uložíte informácie o svojej platobnej karte, môžete pri platbách v obchodoch použiť čip NFC umiestnený v inteligentnom telefóne Samsung Galaxy SIII.

Bezkontaktné platby sú jeden z najpravdepodobnejších spôsobov využitia tejto technológie. Hovorí sa však aj o rýchlom zdieľaní dát, čo by určite uvítali často cestujúci používatelia, ktorí si potrebujú rýchlo vymeniť informácie so svojimi spolupracovníkmi alebo klientmi. Jediný problém je v tomto prípade skutočnosť, že technológia funguje iba na kratšie vzdialenosti. Používaniu e-mailu alebo iných aplikácií sa tak zrejme nevyhnete.

NFC je takisto veľký prísľub pre reklamné agentúry. Tie môžu k propagačným materiálom pripojiť už spomínané NFC tagy, ktoré budú obsahovať dodatočné informácie o inzerovanom produkte. Podobne už uvažujú napríklad v Múzeu mesta Londýn, ktoré ponúka mobilné aplikácie využívajúce NFC, prostredníctvom ktorých sa môžu ľudia dozvedieť o chystaných akciách a rovno si na ne zakúpiť vstupenky.

Čím sa NFC líši od iných technológií?

NFC je v podstate presnejšie cielená verzia technológie RFID, ktorej vznik siaha až do osemdesiatych rokov minulého storočia. Prečo teda vlastne používať NFC, keď RFID má výrazne dlhší dosah? Odpoveď je celkom jednoduchá: bezpečnosť. NFC nevyžaduje šifrovanie, vďaka čomu je zaručená kompatibilita s RFID. Napriek tomu je však šifrovanie podporované. Používať RFID pri bankových transakciách by preto nedávalo žiadny zmysel. Na takéto operácie bol stvorený NFC.

Potom sa, samozrejme, ponúka ďalšia otázka: v čom je NFC lepší ako Bluetooth, ktorý má tiež dlhší dosah a navyše ešte podporuje šifrovanie AES. V tomto prípade je výhodou NFC práve jej krátka vzdialenosť, pretože sa tým znižuje riziko rušenia dátového prenosu. NFC navyše spotrebuje menej energie, čo je pre energeticky náročné smartfóny veľmi dôležitá vlastnosť.

Jediná veľká nevýhoda NFC je nízka miera prijatia medzi koncovými spotrebiteľmi. To je pre reklamné agentúry alebo obchodníkov dôvod, prečo s NFC často vôbec nepočítajú. Ťažko sa dá odhadovať, či sa situácia zmení k lepšiemu v horizonte niekoľkých rokov a či sa vôbec zlepší.

NFC je oficiálne stále vo vývoji. O ten sa stará skupina firiem zjednotených do organizácie NFC Forum, zahŕňajúcej napríklad Intel, Google alebo MasterCard. Tá sa snaží prichádzať s novými štandardmi, ktoré by prijatie technológie urýchlili. K tomu by mala prispieť spolupráca s ďalšími organizáciami, ako International Air Transport Association, Wi-Fi Alliance alebo Global Certification Forum.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá