Image
27.1.2015 0 Comments

Čína začala intenzívne blokovať prevádzku cez VPN

internet_secure.jpg Zásadný vplyv na kvalitu a bezpečnosť pripojenia zahraničných používateľov môže mať najnovšie opatrenie Číny - niekoľko zahraničných poskytovateľov VPN (virtual private network) totiž  oznámilo, že prístup k ich službám bol v Číne zakázaný.

VPN fungujú tak, že vytvoria akýsi šifrovaný kanál medzi počítačom či smartfónom a serverom v zahraničí. Všetka komunikácia sa odosiela v rámci tohto kanála, teda vládne agentúry nemôžu tak ľahko sledovať pohyb používateľov na internete.

Napríklad čínski používatelia využívajú VPN na prístup k zahraničným spravodajským stránkam a zahraniční pracovníci v krajine ich často používajú na lepšie zabezpečenie svojej komunikácie.

Spoločnosť StrongVPN, ktorá spravuje sieť serverov po celom svete, uviedla, že používatelia v Číne minulý týždeň začali zaznamenávať problémy s využívaním jej služieb. Podľa komentárov na blogu spoločnosti služby VPN v Číne fungujú len občas.

Čínska vláda podľa všetkého využíva na zablokovanie VPN dve techniky. Prvá z nich skúma dáta v internetových paketoch v snahe zistiť, či ide o spojenie VPN. Druhá následne preruší prenos určený na internetové adresy používané VPN servermi.

"Tento útok na nás a ďalších poskytovateľov VPN je oveľa sofistikovanejší, než to bolo v minulosti," uviedol Sunday Yokubaitis zo spoločnosti Golden Frog. Problémy sú podľa denníka Global Times zapríčinené tým, že Čína uťahuje svoj systém cenzúry. Global Times citujú nemenovaného predstaviteľa tamojšej vlády, podľa ktorého by sa Číňania mali na internete správať podľa pravidiel nastaveného systému cenzúry, "ak im záleží na ich bezpečnosti".

Čína má vyše 600 miliónov používateľov internetu a všetci z nich sú ukrytí za tzv. Veľkým firewallom, teda systémom cenzúry, ktorý zakazuje na domácich webových stránkach určité témy a filtruje vybrané zahraničné stránky.

Zoznam zablokovaných stránok sa neustále mení, ale zahŕňa známe portály ako BBC, Twitter, Facebook, Wordpress, Google Maps alebo Bing. Nedávno bolo zablokované aj pripojenie k Gmailu.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá