Image
27.1.2015 0 Comments

Čína začala intenzívne blokovať prevádzku cez VPN

internet_secure.jpg Zásadný vplyv na kvalitu a bezpečnosť pripojenia zahraničných používateľov môže mať najnovšie opatrenie Číny - niekoľko zahraničných poskytovateľov VPN (virtual private network) totiž  oznámilo, že prístup k ich službám bol v Číne zakázaný.

VPN fungujú tak, že vytvoria akýsi šifrovaný kanál medzi počítačom či smartfónom a serverom v zahraničí. Všetka komunikácia sa odosiela v rámci tohto kanála, teda vládne agentúry nemôžu tak ľahko sledovať pohyb používateľov na internete.

Napríklad čínski používatelia využívajú VPN na prístup k zahraničným spravodajským stránkam a zahraniční pracovníci v krajine ich často používajú na lepšie zabezpečenie svojej komunikácie.

Spoločnosť StrongVPN, ktorá spravuje sieť serverov po celom svete, uviedla, že používatelia v Číne minulý týždeň začali zaznamenávať problémy s využívaním jej služieb. Podľa komentárov na blogu spoločnosti služby VPN v Číne fungujú len občas.

Čínska vláda podľa všetkého využíva na zablokovanie VPN dve techniky. Prvá z nich skúma dáta v internetových paketoch v snahe zistiť, či ide o spojenie VPN. Druhá následne preruší prenos určený na internetové adresy používané VPN servermi.

"Tento útok na nás a ďalších poskytovateľov VPN je oveľa sofistikovanejší, než to bolo v minulosti," uviedol Sunday Yokubaitis zo spoločnosti Golden Frog. Problémy sú podľa denníka Global Times zapríčinené tým, že Čína uťahuje svoj systém cenzúry. Global Times citujú nemenovaného predstaviteľa tamojšej vlády, podľa ktorého by sa Číňania mali na internete správať podľa pravidiel nastaveného systému cenzúry, "ak im záleží na ich bezpečnosti".

Čína má vyše 600 miliónov používateľov internetu a všetci z nich sú ukrytí za tzv. Veľkým firewallom, teda systémom cenzúry, ktorý zakazuje na domácich webových stránkach určité témy a filtruje vybrané zahraničné stránky.

Zoznam zablokovaných stránok sa neustále mení, ale zahŕňa známe portály ako BBC, Twitter, Facebook, Wordpress, Google Maps alebo Bing. Nedávno bolo zablokované aj pripojenie k Gmailu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá