Image
4.11.2016 0 Comments

Čína úspešne vypustila do vesmíru ťažkú nosnú raketu Čchang-čeng 5

Čína vypustila vo štvrtok do kozmu svoju novú ťažkú nosnú raketu Čchang-čeng 5. Ide o významný krok smerom k ambíciám krajiny vytvoriť vesmírnu stanicu s ľudskou posádkou, píše agentúra DPA.
Raketa s výškou 57 metrov odštartovala z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan. Na obežnú dráhu Zeme vyniesla experimentálnu družicu Š'-ťien 17 a iné vybavenie pre stanicu, ktorá má byť dokončená do roku 2022.

Čchang-čeng 5 je schopná niesť náklad s hmotnosťou do 25 ton a počíta sa s ňou aj pri transporte ústredného modulu stanice, známeho ako Tchien-che 1, do vesmíru.

Keď v roku 2024 ukončí Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) podľa plánov svoju prevádzku, bude čínska vesmírna stanica jedinou svojho druhu so stálou ľudskou posádkou; otázkou však zostáva, či bude dovtedy dokončená.

Nosné a technologické vlastnosti priraďujú raketu Čchang-čeng 5 do rovnakej triedy, v akej je aj aktuálne najsilnejšia americká raketa Delta IV Heavy, pripomína webový spravodajský portál BBC.

Americké spoločnosti SpaceX a Blue Origin vyvíjajú ťažké nosné rakety, ktoré by mali byť schopné vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO) náklad s hmotnosťou najmenej 50 ton.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa takisto pripravuje na prvý let svojej vlastnej ťažkej nosnej rakety Space Launch System, ktorá bude môcť dopraviť na LEO náklad s hmotnosťou až 130 ton. NASA hodlá túto raketu použiť aj pri transporte astronautov na planétu Mars. Jej prvý let je naplánovaný na rok 2018.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá