Image
10.2.2016 0 Comments

Chyba 53 vyradí z používania iPhony opravované v neautorizovaných servisoch

Chybové kódy a vyskakujúce okná s varovaním už nie sú také hrozné ako pred desiatkami rokov. Vďaka vyhľadávaniu Googlu možno nájsť riešenie na ľubovoľnú chybu v počítači, smartfóne či hernom systéme. To však neplatí pre Error 53, chybový kód, s ktorým sa môžu stretnúť používatelia iPhonov a pre ktorý už od jari čelí Apple kritike.

Ide o problém iPhonov opravovaných v neautorizovaných servisoch. Novú vlnu nespokojnosti odštartoval príbeh novinára Antonia Olmosa, uverejnený v denníku The Guardian. Žurnalistovi sa rozbil iPhone počas mapovania utečeneckej krízy v Macedónsku, kde nie sú nijaké obchody Applu. Zveril teda svoj telefón neautorizovanej opravovni. Telefón fungoval v pohode až do nasledujúcej aktualizácie. Po nej sa mu objavila obrazovka Error 53. Zobral teda telefón do Apple Storu, kde mu zamestnanci povedali, že sa už nedá opraviť a bude si musieť kúpiť druhý.

Hoci nejde o prvý prípad tohto chybového hlásenia, po vydaní novej verzie iOS sa zdá, že jeho výskyt je čoraz častejší. Podľa vyjadrenia Applu je Error 53 dôsledkom bezpečnostnej kontroly vykonanej po inštalácii aktualizácie, najmä kontroly snímačov Touch ID. „iOS kontroluje, či senzor Touch ID v iPhone či iPade správne spolupracuje s ostatnými komponentmi vášho zariadenia," tvrdí Apple. „Ak iOS nájde nesúlad, kontrola zlyhá a funkcia Touch ID je vrátane použitia Apple Pay zakázaná. Toto bezpečnostné opatrenie je nevyhnutné na ochranu vašich zariadení a zabránenie zneužitiu falošného senzora Touch ID. Ak zákazník narazí na Error 53, odporúčame mu obrátiť sa na podporu Applu."

Je pravda, že bez overeného spojenia čítačky Touch ID s čipom Secure Enclave by systém na kontrolu odtlačkov bol náchylný na množstvom útokov, smerujúcich najmä na platobný systém Apple Pay. Chyba 53 sa však podľa príspevkov v diskusných fórach objavuje aj v prípadoch, ktoré nesúvisia s Touch ID, napr. po výmene displeja. Apple vysvetľuje, že zlyhanie kontroly môže spôsobiť aj chybná obrazovka. A používateľ sa potom už nijakým spôsobom nemôže dostať k svojim dátam.

Snaha Applu o bezpečnosť jeho produktov je pochopiteľná, aj keď sa môže zdať trochu prehnaná. Mal by totiž existovať spôsob, ako by nezávislé opravovne mohli znova synchronizovať súčasti. Napokon zariadenie pri spustení vyžaduje zadanie PIN kódu, takže bude rovnako bezpečné ako pred výmenou komponentov.

Zdroj:theverge.com, ifixit.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá