Image
10.2.2016 0 Comments

Chyba 53 vyradí z používania iPhony opravované v neautorizovaných servisoch

Chybové kódy a vyskakujúce okná s varovaním už nie sú také hrozné ako pred desiatkami rokov. Vďaka vyhľadávaniu Googlu možno nájsť riešenie na ľubovoľnú chybu v počítači, smartfóne či hernom systéme. To však neplatí pre Error 53, chybový kód, s ktorým sa môžu stretnúť používatelia iPhonov a pre ktorý už od jari čelí Apple kritike.

Ide o problém iPhonov opravovaných v neautorizovaných servisoch. Novú vlnu nespokojnosti odštartoval príbeh novinára Antonia Olmosa, uverejnený v denníku The Guardian. Žurnalistovi sa rozbil iPhone počas mapovania utečeneckej krízy v Macedónsku, kde nie sú nijaké obchody Applu. Zveril teda svoj telefón neautorizovanej opravovni. Telefón fungoval v pohode až do nasledujúcej aktualizácie. Po nej sa mu objavila obrazovka Error 53. Zobral teda telefón do Apple Storu, kde mu zamestnanci povedali, že sa už nedá opraviť a bude si musieť kúpiť druhý.

Hoci nejde o prvý prípad tohto chybového hlásenia, po vydaní novej verzie iOS sa zdá, že jeho výskyt je čoraz častejší. Podľa vyjadrenia Applu je Error 53 dôsledkom bezpečnostnej kontroly vykonanej po inštalácii aktualizácie, najmä kontroly snímačov Touch ID. „iOS kontroluje, či senzor Touch ID v iPhone či iPade správne spolupracuje s ostatnými komponentmi vášho zariadenia," tvrdí Apple. „Ak iOS nájde nesúlad, kontrola zlyhá a funkcia Touch ID je vrátane použitia Apple Pay zakázaná. Toto bezpečnostné opatrenie je nevyhnutné na ochranu vašich zariadení a zabránenie zneužitiu falošného senzora Touch ID. Ak zákazník narazí na Error 53, odporúčame mu obrátiť sa na podporu Applu."

Je pravda, že bez overeného spojenia čítačky Touch ID s čipom Secure Enclave by systém na kontrolu odtlačkov bol náchylný na množstvom útokov, smerujúcich najmä na platobný systém Apple Pay. Chyba 53 sa však podľa príspevkov v diskusných fórach objavuje aj v prípadoch, ktoré nesúvisia s Touch ID, napr. po výmene displeja. Apple vysvetľuje, že zlyhanie kontroly môže spôsobiť aj chybná obrazovka. A používateľ sa potom už nijakým spôsobom nemôže dostať k svojim dátam.

Snaha Applu o bezpečnosť jeho produktov je pochopiteľná, aj keď sa môže zdať trochu prehnaná. Mal by totiž existovať spôsob, ako by nezávislé opravovne mohli znova synchronizovať súčasti. Napokon zariadenie pri spustení vyžaduje zadanie PIN kódu, takže bude rovnako bezpečné ako pred výmenou komponentov.

Zdroj:theverge.com, ifixit.org


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá