ChatGPT oslavuje rok. Dávame prednosť efektívnosti na úkor ochrany údajov?

Technológie
1

ChatGPT sa v posledných dňoch často spomína v médiách kvôli prepusteniu a návratu generálneho riaditeľa a zakladateľa Sama Altmana, ktorý stojí za neziskovou organizáciou OpenAI, ktorá chatbota vytvorila. Môžeme očakávať, že v najbližších dňoch sa ChatGPT opäť objaví na titulkách novín vďaka ročnému výročiu jeho spustenia. Toto výročie je príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako ďaleko sme v oblasti umelej inteligencie pokročili a aké výhody, ale aj výzvy nám táto technológia prináša, najmä v oblasti ochrany a bezpečnosti údajov.

Revolučné prínosy a veľké úspory

ChatGPT poskytuje jednotlivcom aj podnikom možnosť zvýšiť svoju efektivitu, presnosť a navyše ušetriť náklady.  Pomáha zvyšovať efektivitu automatizáciou konverzácií, čo môže ušetriť čas a zdroje, a dokáže rýchlo generovať odpovede. Podniky môžu napríklad rýchlo a presne reagovať na otázky zákazníkov, čím sa uvoľnia zdroje a zákazníkom sa poskytnú personalizovanejšie služby. Služba môže tiež generovať presnejšie odpovede ako manuálne konverzácie. Je to preto, že je vyškolená na veľkom súbore údajov, čo jej umožňuje pochopiť kontext konverzácie a generovať vhodné odpovede. Presnosť a generatívne schopnosti výkonného systému spracovania prirodzeného jazyka zvyšujú jeho schopnosť učiť sa z vlastných chýb.

A azda najväčšou výhodou jeho používania je úspora nákladov, keď systém dokáže v reálnom čase generovať odpovede podobné ľudským, čo môže pomôcť znížiť potrebu personálu napríklad v oblasti služieb zákazníkom. Okrem toho sa ChatGPT dokáže časom učiť a zlepšovať, čo ďalej znižuje potrebu nákladných manuálnych aktualizácií odpovedí chatbota. Vďaka týmto vlastnostiam je atraktívnym riešením pre spoločnosti, ktoré chcú zlepšiť efektívnosť a účinnosť svojich služieb zákazníkom.

Nie všetko je však ružové

Napriek všetkým vyššie uvedeným výhodám, ktoré ChatGPT už rok poskytuje, existujú niektoré potenciálne nevýhody, ktoré by ste mali mať pri jeho používaní vždy na pamäti. Ak používate službu, ktorá je založená na umelej inteligencii, musíte sa pozrieť na to, ako sa bude nakladať s vašimi údajmi. Veľmi často sa môže stať, že vaše a citlivé údaje budú použité na ďalšie školenie, a preto sa môžu dostať do rúk iných ľudí, ktorí toto riešenie AI používajú.

Jedným z hlavných rizík je únik citlivých údajov. Toto nebezpečenstvo sa neobmedzuje len na služby AI, ale je všeobecným problémom v oblasti IT. Je potrebné mať komplexnú stratégiu nakladania s údajmi vrátane procesných, právnych a technických aspektov. Spoločnosti by mali definovať osoby zodpovedné za jednotlivé časti tohto procesu a pravidelne precvičovať scenáre pre prípad bezpečnostných incidentov. V rámci EÚ poskytuje GDPR pevný základ pre prácu s údajmi. Na zavedenie kvalitných a komplexných riešení je však potrebná spolupráca s odborníkmi. Spoločnosti ako OpenAI sú transparentné pri nakladaní s údajmi, čo je vzorový prístup.

Napriek tomu bola spoločnosť ChatGPT počas tohto roka spojená s dvoma incidentmi, ktoré sa týkali úniku citlivých údajov. Prvý z nich bol spôsobený chybou v open source knižnici, ktorá umožnila používateľom neúmyselne nahliadnuť do histórie chatu a platobných informácií iných používateľov. Tento incident odhalil obmedzenú históriu chatu a citlivé informácie o platbách nešpecifikovaného počtu používateľov. Druhý prípad nebol zavinený spoločnosťou OpenAI, ale zamestnancami spoločnosti Samsung, keď sa objavili správy, že zamestnanci spoločnosti používajú ChatGPT na spracovanie citlivých informácií, čo viedlo k obavám z úniku údajov. V reakcii na tieto správy spoločnosť Samsung zakázala svojim zamestnancom používať ChatGPT a ďalšie generatívne nástroje AI. ChatGPT totiž ukladá údaje, ktoré mu boli poskytnuté, aby rozšíril svoje znalosti v rôznych oblastiach. Po odoslaní sa údaje ukladajú na externých serveroch, ku ktorým spoločnosť nemá prístup a nemôže ich získať ani vymazať.

Obrázok od Franz Bachinger z Pixabay

 

Václav Faraga, CEO Able

Všetky autorove články

1 komentár

Realistický pohľad reakcia na: ChatGPT oslavuje rok. Dávame prednosť efektívnosti na úkor ochrany údajov?

4.12.2023 10:12
Článok sa mi páči, lebo aspoň čiastočne poodhaľuje temnejšie zákutia AI, o ktorých sa dosť málo hovorí.
Táto myšlienka je v zásade dobrá, ale takmer vôbec nerealizovateľná jednotlivcom, vo firmách možno čiastočne, citujem z článku:
"Je potrebné mať komplexnú stratégiu nakladania s údajmi vrátane procesných, právnych a technických aspektov".

Únik osobných údajov sa hromadne deje už roky, najmä cez "tretie strany" (prečítajte si Licenčné podmienky ktorejkoľvek firmy na inete...), ale nik to nerieši.
AI tým únikom údajov dáva akceleračný rámec, myslím, že výrazne chýbajú zmysluplné, reálne mechanizmy ochrany firiem aj jednotlivcov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať