18.12.2012 0 Comments

Cezhraničné zákazky pre slovenských živnostníkov

V dnešnej dobe to majú živnostníci na Slovensku ťažšie ako kedykoľvek predtým. Vracajúca sa ekonomická recesia v kombinácii s neustálym zvyšovaním daňového a odvodového zaťaženie je bremeno, ktoré je ťažké ustáť. Najnovší vývoj a zmeny v slovenskej legislatíve navyše indikujú v roku 2013 ešte nepriaznivejšie podmienky pre malé a stredné podnikanie.

Pre tých, ktorí sa rozhodli nevzdať, sú primárne dôležitými opatreniami znižovanie nákladov a invenčnosť pri získavaní nových zákazníkov. V druhom prípade pomoc prichádza aj na internete. Spoločnosť B2M.CZ, líder na trhu on-line dopytových systémov v stredoeurópskom priestore, ktorá u nás prevádzkuje 123dopyt.sk, rozšírila v roku 2012 možnosti firiem a živnostníkov registrovaných v tomto systému - sprostredkúva im možnosť uchádzať sa o zahraničné zákazky zadané v sesterských systémoch v Čechách, Poľsku a Maďarsku.

Objem príležitostí získať zahraničnú zákazku cez dopytový systém je slušný. Najviac potenciálnych zákaziek (dopytov) sa na slovenský trh cez tento on-line systém ponúka z Českej republiky. „Od januára do októbra 2012 bolo 812 dopytov zadaných do ePoptavka.cz (sesterský systém 123dopyt.sk), preložených a poskytnutých pre vypracovanie ponuky slovenským firmám a živnostníkom," hovorí Otto Kočí z B2M.CZ, ktorá prevádzkuje oba serveri. Z Poľska a Maďarska sa v nám dostalo 312 (PL) a 201 (HU) dopytovaných zákaziek. Čo sa týka oblastí zamerania, najviac potenciálnych zákaziek sa na Slovensko touto cestou dostáva z oblasti poľnohospodárstva, dopravy, stavebníctva a drevárskeho priemyslu, hojne dopytovaný je stavebný materiál i oblasť tlačiarenského a potravinárskeho priemyslu. „Dopyty sa snažíme sprostredkovávať cezhranične na racionálnej báze, teda pre firmy z oblastí hraničiacimi s regiónom, v ktorých by sa mal konkrétny dopyt realizovať," dodáva Kočí.

Systém funguje aj opačne. Zo Slovenska je cez 123dopyt.sk denne ponúknutých okolo 20 dopytov do okolitých krajín, z toho 5-15 mieri do Čiech (na ePoptavka.cz), 2-4 do Poľska ( na 123zapytanie.pl) a 2-3 do Maďarska (na 123profit.hu).

Systém tak otvára ďalší kanál príležitostí získavať zákazky, ku ktorým by sa inak živnostník, či malá firma dostala len veľmi ťažko. Podporuje tým malé a stredné podnikanie v krajinách stredoeurópskeho priestoru, v ktorých dopytové servery prevádzkuje.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá