18.12.2012 0 Comments

Cezhraničné zákazky pre slovenských živnostníkov

V dnešnej dobe to majú živnostníci na Slovensku ťažšie ako kedykoľvek predtým. Vracajúca sa ekonomická recesia v kombinácii s neustálym zvyšovaním daňového a odvodového zaťaženie je bremeno, ktoré je ťažké ustáť. Najnovší vývoj a zmeny v slovenskej legislatíve navyše indikujú v roku 2013 ešte nepriaznivejšie podmienky pre malé a stredné podnikanie.

Pre tých, ktorí sa rozhodli nevzdať, sú primárne dôležitými opatreniami znižovanie nákladov a invenčnosť pri získavaní nových zákazníkov. V druhom prípade pomoc prichádza aj na internete. Spoločnosť B2M.CZ, líder na trhu on-line dopytových systémov v stredoeurópskom priestore, ktorá u nás prevádzkuje 123dopyt.sk, rozšírila v roku 2012 možnosti firiem a živnostníkov registrovaných v tomto systému - sprostredkúva im možnosť uchádzať sa o zahraničné zákazky zadané v sesterských systémoch v Čechách, Poľsku a Maďarsku.

Objem príležitostí získať zahraničnú zákazku cez dopytový systém je slušný. Najviac potenciálnych zákaziek (dopytov) sa na slovenský trh cez tento on-line systém ponúka z Českej republiky. „Od januára do októbra 2012 bolo 812 dopytov zadaných do ePoptavka.cz (sesterský systém 123dopyt.sk), preložených a poskytnutých pre vypracovanie ponuky slovenským firmám a živnostníkom," hovorí Otto Kočí z B2M.CZ, ktorá prevádzkuje oba serveri. Z Poľska a Maďarska sa v nám dostalo 312 (PL) a 201 (HU) dopytovaných zákaziek. Čo sa týka oblastí zamerania, najviac potenciálnych zákaziek sa na Slovensko touto cestou dostáva z oblasti poľnohospodárstva, dopravy, stavebníctva a drevárskeho priemyslu, hojne dopytovaný je stavebný materiál i oblasť tlačiarenského a potravinárskeho priemyslu. „Dopyty sa snažíme sprostredkovávať cezhranične na racionálnej báze, teda pre firmy z oblastí hraničiacimi s regiónom, v ktorých by sa mal konkrétny dopyt realizovať," dodáva Kočí.

Systém funguje aj opačne. Zo Slovenska je cez 123dopyt.sk denne ponúknutých okolo 20 dopytov do okolitých krajín, z toho 5-15 mieri do Čiech (na ePoptavka.cz), 2-4 do Poľska ( na 123zapytanie.pl) a 2-3 do Maďarska (na 123profit.hu).

Systém tak otvára ďalší kanál príležitostí získavať zákazky, ku ktorým by sa inak živnostník, či malá firma dostala len veľmi ťažko. Podporuje tým malé a stredné podnikanie v krajinách stredoeurópskeho priestoru, v ktorých dopytové servery prevádzkuje.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá