SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Cesty na Mesiaci by sa mohli vyrábať spekaním mesačného prachu pomocou laserov

0

Podľa novej štúdie by budúci astronauti mohli na Mesiaci vyrábať cesty, odpaľovacie rampy a inú infraštruktúru roztavením mesačného prachu pomocou sústredeného slnečného svetla podobného laseru na výrobu pevných dlaždíc. Vedci teraz otestovali túto techniku v laboratóriu tak, že na simulovanú lunárnu pôdu, pôsobili laserom, ktorý imituje slnečné svetlo, čo viedlo k vytvoreniu novej triedy vzájomne prepojených trojuholníkových štruktúr. Tento prístup by mohol pomôcť zmierniť riziko, ktoré predstavujú nebezpečné častice mesačného prachu pre astronautov a vybavenie, a zároveň minimalizovať množstvo zásob, ktoré by na výrobu bolo potrebné doviezť zo Zeme.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Na Mesiaci bude čoskoro oveľa rušnejšie, pretože viaceré misie z celého sveta sa pripravujú na novú vlnu prieskumu Mesiaca. Ak sa naša prítomnosť na Mesiaci bude naďalej rozširovať, misie budú musieť vyvinúť komplexnejšiu infraštruktúru na podporu operácií na povrchu. Výskumníci pracujúci na projekte Európskej vesmírnej agentúry (ESA) s názvom PAVER teraz dokázali, že stavebné kamene lunárnych ciest by sa dali vytvoriť sústredením slnečného svetla na mesačný prach pomocou šošovky s plochou približne 2,37 štvorcového metra.

„Povaha mesačného prachu môže byť nevýhodou pri prieskume Mesiaca,“ uviedol Juan-Carlos Ginés-Palomares, hlavný autor štúdie a odborný asistent na Technickej univerzite v Berlíne. „Mnohé častice majú ostré hrany v dôsledku absencie eróznych činiteľov na Mesiaci, ako je vietor alebo voda, a sú vo všeobecnosti elektricky nabité (čo ich robí obzvlášť 'lepkavými'). V prípade vniknutia môže spôsobiť poškodenie lunárnych pristávacích modulov, skafandrov a ľudských pľúc. Výroba ciest je spôsob, ako zabrániť vzniku oblakov prachu a zároveň uľahčiť pohyb vozidiel a roverov.“

Samozrejme, pre mimoriadne vysoké náklady na vesmírne lety nie je reálne naložiť kozmickú loď ťažkými tehlami, ktoré by sa položili na Mesiaci. Namiesto toho musia výskumníci vymyslieť kreatívne spôsoby, ako využiť materiály, ktoré sú už na povrchu Mesiaca k dispozícii. Výskumníci z Technickej univerzity v Clausthale, nemeckého Spolkového inštitútu pre výskum a testovanie materiálov, skupiny Liquifer Systems Group v Rakúsku a Aalenskej univerzity spoločne vytvorili priekopnícku techniku tavenia pomocou lasera na báze oxidu uhličitého, ktorý napodobňuje účinky sústredeného slnečného žiarenia.

Metódou pokus – omyl sa im podarilo vyrobiť robustné trojuholníkové dlaždice s priemerom asi desať centimetrov a šírkou asi pol centimetra. Tím dospel k záveru, že tieto bloky by sa dali úhľadne poskladať dokopy a vytvoriť tak kritickú infraštruktúru na Mesiaci. Ginés-Palomares uviedol, že je ťažké predpovedať, kedy sa táto technika skutočne vyskúša na povrchu Mesiaca. Odhadol však, že by mohlo byť technicky možné demonštrovať tento prístup okolo roku 2030. Dovtedy výskumníci plánujú pokračovať v práci na spevnených lunárnych cestách tak, že svoje dlaždice vystavia podmienkam podobným tým, s ktorými by sa stretli na Mesiaci.

Zdroj: vice.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať