Image
7.5.2015 0 Comments

Ceny PC v tomto roku vzrastú o 10 percent

pocitace_monitory.jpg Podľa analytikov Gartner v roku 2016 bude 30 percent zákazníkov radšej voliť lacnejšie modely PC.

Výrobcovia zariadení budú podľa analytikov spoločnosti Gartner nútení zvýšiť ceny PC, aby vyrovnali vplyv znehodnotenia väčšiny mien. Podľa Gartneru to povedie k rastu cien PC najmä v eurozóne a Japonsku, a to až o 10 percent v priebehu roka 2015.

„V súčasnosti pozorujeme, ako sa prudké zhodnocovanie dolára oproti ostatným menám premieta do výsledkov a výnosov množstva spoločností," vysvetlil vedúci výskumu Gartneru Ranjit Atwal. „Dodávatelia PC na japonskom a európskom trhu, kde lokálne meny oslabili od začiatku roka 2015 až o 20 percent, nebudú mať inú možnosť ako zdvihnúť ceny, aby zostali ziskoví."

Podľa odhadov spoločnosti Gartner výdavky na zariadenia v západnej Európe vyjadrené v konštantných dolároch (teda bez započítania vplyvu kurzových zmien*) v roku 2015 vzrastú na 116 miliárd. Tento nárast už reflektuje očakávaný rast cien v lokálnych menách.
„Výrobcovia zariadení čiastočne vplyv klesajúcich dolárových výnosov vykompenzujú jednociferným percentuálnym poklesom cien komponentov v priebehu roka 2015. Zároveň budú ponúkať PC s menším počtom funkcií (nižšie konfigurácie), aby udržali ceny čo najnižšie," dodal Atwal. „No marže výrobcov aj tak poklesnú, a to napriek tomu, že sa pravdepodobne zamerajú na oblasti najmenej postihnuté týmito menovými vplyvmi."

Správanie zákazníkov
Na vyspelých trhoch sa predaje PC odvíjajú do značnej miery od cien, a preto Gartner očakáva, že 30 percent zákazníkov bude aj v roku 2016 voliť lacnejšie modely. Analytici predpokladajú, že zákazníci sa podľa svojej reakcie rozdelia na tri skupiny:
Zákazníci orientovaní na cenu (kupujú PC s cenou pod 500 dolárov) budú voliť lacnejšie PC s horšími parametrami, aby vykompenzovali nárast cien. Tých bude približne 30 percent.
Zákazníci orientovaní na úžitkovú hodnotu (kupujú PC s cenou 500 až 800 dolárov) odložia pre nárast cien svoje nákupy. Sem bude patriť približne 40 percent kupujúcich.
Zákazníci orientovaní na funkcie (vlastnosti) (kupujú PC s cenou nad 800 dolárov) sa budú snažiť predĺžiť životnosť svojich PC o desatinu, aby tak kompenzovali nárast cien, a následne pristúpia na vyššiu cenu. Sem bude patriť zvyšných tridsať percent kupujúcich.

Správanie podnikov a organizácií
V roku 2015 dajú podniky prednosť iným IT investíciám (ktoré tiež ovplyvnia kurzové zmeny), napríklad softvér a služby. „Veľké organizácie sa budú snažiť predĺžiť životnosť PC o 6 mesiacov v porovnaní s rokom 2014 namiesto toho, aby volili lacnejšie modely alebo znižovali svoje požiadavky na funkčnosť. Navyše úplne zmiznú nákupy optických mechaník a ďalších doplnkov," hovorí Ranjit Atwal a dodáva: „Od veľkých organizácií očakávame, že v roku 2015 znížia vzhľadom na nárast cien nákupy PC o 20 percent. Malé podniky sa budú správať viac-menej podobne ako koncoví zákazníci orientovaní na úžitkovú hodnotu a je možné, že v snahe ušetriť budú voliť modely určené skôr pre koncových používateľov."

* Poznámka: Konštantné dolárové vyjadrenie predstavuje dolárový ekvivalent výsledkov v lokálnej mene pri prepočte fixným výmenným kurzom. Možno vďaka tomu lepšie vyjadriť skutočný rast jednotlivých trhov, tak ako prebieha v ich lokálnych menách.

Zdroj: gartner.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá