Image
7.5.2015 0 Comments

Ceny PC v tomto roku vzrastú o 10 percent

pocitace_monitory.jpg Podľa analytikov Gartner v roku 2016 bude 30 percent zákazníkov radšej voliť lacnejšie modely PC.

Výrobcovia zariadení budú podľa analytikov spoločnosti Gartner nútení zvýšiť ceny PC, aby vyrovnali vplyv znehodnotenia väčšiny mien. Podľa Gartneru to povedie k rastu cien PC najmä v eurozóne a Japonsku, a to až o 10 percent v priebehu roka 2015.

„V súčasnosti pozorujeme, ako sa prudké zhodnocovanie dolára oproti ostatným menám premieta do výsledkov a výnosov množstva spoločností," vysvetlil vedúci výskumu Gartneru Ranjit Atwal. „Dodávatelia PC na japonskom a európskom trhu, kde lokálne meny oslabili od začiatku roka 2015 až o 20 percent, nebudú mať inú možnosť ako zdvihnúť ceny, aby zostali ziskoví."

Podľa odhadov spoločnosti Gartner výdavky na zariadenia v západnej Európe vyjadrené v konštantných dolároch (teda bez započítania vplyvu kurzových zmien*) v roku 2015 vzrastú na 116 miliárd. Tento nárast už reflektuje očakávaný rast cien v lokálnych menách.
„Výrobcovia zariadení čiastočne vplyv klesajúcich dolárových výnosov vykompenzujú jednociferným percentuálnym poklesom cien komponentov v priebehu roka 2015. Zároveň budú ponúkať PC s menším počtom funkcií (nižšie konfigurácie), aby udržali ceny čo najnižšie," dodal Atwal. „No marže výrobcov aj tak poklesnú, a to napriek tomu, že sa pravdepodobne zamerajú na oblasti najmenej postihnuté týmito menovými vplyvmi."

Správanie zákazníkov
Na vyspelých trhoch sa predaje PC odvíjajú do značnej miery od cien, a preto Gartner očakáva, že 30 percent zákazníkov bude aj v roku 2016 voliť lacnejšie modely. Analytici predpokladajú, že zákazníci sa podľa svojej reakcie rozdelia na tri skupiny:
Zákazníci orientovaní na cenu (kupujú PC s cenou pod 500 dolárov) budú voliť lacnejšie PC s horšími parametrami, aby vykompenzovali nárast cien. Tých bude približne 30 percent.
Zákazníci orientovaní na úžitkovú hodnotu (kupujú PC s cenou 500 až 800 dolárov) odložia pre nárast cien svoje nákupy. Sem bude patriť približne 40 percent kupujúcich.
Zákazníci orientovaní na funkcie (vlastnosti) (kupujú PC s cenou nad 800 dolárov) sa budú snažiť predĺžiť životnosť svojich PC o desatinu, aby tak kompenzovali nárast cien, a následne pristúpia na vyššiu cenu. Sem bude patriť zvyšných tridsať percent kupujúcich.

Správanie podnikov a organizácií
V roku 2015 dajú podniky prednosť iným IT investíciám (ktoré tiež ovplyvnia kurzové zmeny), napríklad softvér a služby. „Veľké organizácie sa budú snažiť predĺžiť životnosť PC o 6 mesiacov v porovnaní s rokom 2014 namiesto toho, aby volili lacnejšie modely alebo znižovali svoje požiadavky na funkčnosť. Navyše úplne zmiznú nákupy optických mechaník a ďalších doplnkov," hovorí Ranjit Atwal a dodáva: „Od veľkých organizácií očakávame, že v roku 2015 znížia vzhľadom na nárast cien nákupy PC o 20 percent. Malé podniky sa budú správať viac-menej podobne ako koncoví zákazníci orientovaní na úžitkovú hodnotu a je možné, že v snahe ušetriť budú voliť modely určené skôr pre koncových používateľov."

* Poznámka: Konštantné dolárové vyjadrenie predstavuje dolárový ekvivalent výsledkov v lokálnej mene pri prepočte fixným výmenným kurzom. Možno vďaka tomu lepšie vyjadriť skutočný rast jednotlivých trhov, tak ako prebieha v ich lokálnych menách.

Zdroj: gartner.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá