Image
7.5.2015 0 Comments

Ceny PC v tomto roku vzrastú o 10 percent

pocitace_monitory.jpg Podľa analytikov Gartner v roku 2016 bude 30 percent zákazníkov radšej voliť lacnejšie modely PC.

Výrobcovia zariadení budú podľa analytikov spoločnosti Gartner nútení zvýšiť ceny PC, aby vyrovnali vplyv znehodnotenia väčšiny mien. Podľa Gartneru to povedie k rastu cien PC najmä v eurozóne a Japonsku, a to až o 10 percent v priebehu roka 2015.

„V súčasnosti pozorujeme, ako sa prudké zhodnocovanie dolára oproti ostatným menám premieta do výsledkov a výnosov množstva spoločností," vysvetlil vedúci výskumu Gartneru Ranjit Atwal. „Dodávatelia PC na japonskom a európskom trhu, kde lokálne meny oslabili od začiatku roka 2015 až o 20 percent, nebudú mať inú možnosť ako zdvihnúť ceny, aby zostali ziskoví."

Podľa odhadov spoločnosti Gartner výdavky na zariadenia v západnej Európe vyjadrené v konštantných dolároch (teda bez započítania vplyvu kurzových zmien*) v roku 2015 vzrastú na 116 miliárd. Tento nárast už reflektuje očakávaný rast cien v lokálnych menách.
„Výrobcovia zariadení čiastočne vplyv klesajúcich dolárových výnosov vykompenzujú jednociferným percentuálnym poklesom cien komponentov v priebehu roka 2015. Zároveň budú ponúkať PC s menším počtom funkcií (nižšie konfigurácie), aby udržali ceny čo najnižšie," dodal Atwal. „No marže výrobcov aj tak poklesnú, a to napriek tomu, že sa pravdepodobne zamerajú na oblasti najmenej postihnuté týmito menovými vplyvmi."

Správanie zákazníkov
Na vyspelých trhoch sa predaje PC odvíjajú do značnej miery od cien, a preto Gartner očakáva, že 30 percent zákazníkov bude aj v roku 2016 voliť lacnejšie modely. Analytici predpokladajú, že zákazníci sa podľa svojej reakcie rozdelia na tri skupiny:
Zákazníci orientovaní na cenu (kupujú PC s cenou pod 500 dolárov) budú voliť lacnejšie PC s horšími parametrami, aby vykompenzovali nárast cien. Tých bude približne 30 percent.
Zákazníci orientovaní na úžitkovú hodnotu (kupujú PC s cenou 500 až 800 dolárov) odložia pre nárast cien svoje nákupy. Sem bude patriť približne 40 percent kupujúcich.
Zákazníci orientovaní na funkcie (vlastnosti) (kupujú PC s cenou nad 800 dolárov) sa budú snažiť predĺžiť životnosť svojich PC o desatinu, aby tak kompenzovali nárast cien, a následne pristúpia na vyššiu cenu. Sem bude patriť zvyšných tridsať percent kupujúcich.

Správanie podnikov a organizácií
V roku 2015 dajú podniky prednosť iným IT investíciám (ktoré tiež ovplyvnia kurzové zmeny), napríklad softvér a služby. „Veľké organizácie sa budú snažiť predĺžiť životnosť PC o 6 mesiacov v porovnaní s rokom 2014 namiesto toho, aby volili lacnejšie modely alebo znižovali svoje požiadavky na funkčnosť. Navyše úplne zmiznú nákupy optických mechaník a ďalších doplnkov," hovorí Ranjit Atwal a dodáva: „Od veľkých organizácií očakávame, že v roku 2015 znížia vzhľadom na nárast cien nákupy PC o 20 percent. Malé podniky sa budú správať viac-menej podobne ako koncoví zákazníci orientovaní na úžitkovú hodnotu a je možné, že v snahe ušetriť budú voliť modely určené skôr pre koncových používateľov."

* Poznámka: Konštantné dolárové vyjadrenie predstavuje dolárový ekvivalent výsledkov v lokálnej mene pri prepočte fixným výmenným kurzom. Možno vďaka tomu lepšie vyjadriť skutočný rast jednotlivých trhov, tak ako prebieha v ich lokálnych menách.

Zdroj: gartner.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá