Image
27.1.2016 0 Comments

Celý web v hlave. Náš mozog dokáže uložiť 10-krát viac informácií, ako sa doteraz myslelo

Nový výskum ukazuje, že pamäťová kapacita mozgu je desaťkrát vyššia, ako sa pôvodne predpokladalo. To znamená, že je v ráde petabajtu, čo je podľa vedcov blízko rozsahu World Wide Webu.

Ľudský mozog sa často prirovnáva k počítaču. Jeden aspekt, ktorý umožňuje toto porovnanie, je pamäť. Zatiaľ čo počítačoví vedci hovoria o pamäti RAM (random access memory) a úložisku na pevnom disku, neurovedci hovoria o krátkodobej pamäti, podobnej RAM, a dlhodobej pamäti, podobnej pevnému disku. Vedci urobili analógiu nášho mozgu a počítača, preto merali kapacitu v bitoch a bajtoch.

Nanešťastie sa nezhodli na tom, koľko informácií je náš mozog schopný uchovávať. Odhady siahali od 1 TB cez 100 TB až po 2500 TB (1 TB = 1000 GB). Nová štúdia pochádzajúca zo Salk Institute ukazuje, že tieto odhady sú rádovo prinízke.

Tím pod vedením Terryho Sejnowského vytvorením počítačového 3D modelu hipokampu potkana, segmentu mozgu, ktorý predstavuje akési pamäťové centrum, ukázal, že kapacita pamäti ľudského mozgu je v skutočnosti v rozsahu petabajtu. Jeho štúdiom zistili, že kapacita nervových buniek závisí od dĺžky synáps, pričom jedna synapsa dokáže preniesť 4,7 bitu informácie (doterajšie odhady hovorili o jednom alebo dvoch bitoch).


„Je to skutočná bomba v oblasti neurovied," povedal Sejnowski. „Objavili sme kľúč k odomknutiu princípu dizajnu toho, ako neuróny hipokampu fungujú s nízkou energiou, ale vysokým výpočtovým výkonom. Naše nové merania kapacity pamäti mozgu zvýšili konzervatívne odhady o faktor 10, aspoň na petabajt, čo je veľkosť rovnajúca sa World Wide Webu."

No aby bola pravda celá, vedci zo Salk Insitute trochu preháňajú. Veď len tzv. veľká štvorka, t. j. Google, Amazon, Microsoft a Facebook, má na serveroch uložených minimálne 1200 petabajtov dát. Nehovoriac už o cloudových úložiskách ako Dropbox, Barracuda či SugarSync.

No aj tak petabajt je obrovské množstvo dát. Je to 250 bajtov. Na porovnanie, knižnica amerického Kongresu zhromažďuje asi 253 terabajtov dát. Jeden petabajt je štvornásobok toho.

Podrobnosti o štúdii možno nájsť vo vedeckom časopise eLife.

Zdroj: gizmodo.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 5

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá