Image
27.1.2016 0 Comments

Celý web v hlave. Náš mozog dokáže uložiť 10-krát viac informácií, ako sa doteraz myslelo

Nový výskum ukazuje, že pamäťová kapacita mozgu je desaťkrát vyššia, ako sa pôvodne predpokladalo. To znamená, že je v ráde petabajtu, čo je podľa vedcov blízko rozsahu World Wide Webu.

Ľudský mozog sa často prirovnáva k počítaču. Jeden aspekt, ktorý umožňuje toto porovnanie, je pamäť. Zatiaľ čo počítačoví vedci hovoria o pamäti RAM (random access memory) a úložisku na pevnom disku, neurovedci hovoria o krátkodobej pamäti, podobnej RAM, a dlhodobej pamäti, podobnej pevnému disku. Vedci urobili analógiu nášho mozgu a počítača, preto merali kapacitu v bitoch a bajtoch.

Nanešťastie sa nezhodli na tom, koľko informácií je náš mozog schopný uchovávať. Odhady siahali od 1 TB cez 100 TB až po 2500 TB (1 TB = 1000 GB). Nová štúdia pochádzajúca zo Salk Institute ukazuje, že tieto odhady sú rádovo prinízke.

Tím pod vedením Terryho Sejnowského vytvorením počítačového 3D modelu hipokampu potkana, segmentu mozgu, ktorý predstavuje akési pamäťové centrum, ukázal, že kapacita pamäti ľudského mozgu je v skutočnosti v rozsahu petabajtu. Jeho štúdiom zistili, že kapacita nervových buniek závisí od dĺžky synáps, pričom jedna synapsa dokáže preniesť 4,7 bitu informácie (doterajšie odhady hovorili o jednom alebo dvoch bitoch).


„Je to skutočná bomba v oblasti neurovied," povedal Sejnowski. „Objavili sme kľúč k odomknutiu princípu dizajnu toho, ako neuróny hipokampu fungujú s nízkou energiou, ale vysokým výpočtovým výkonom. Naše nové merania kapacity pamäti mozgu zvýšili konzervatívne odhady o faktor 10, aspoň na petabajt, čo je veľkosť rovnajúca sa World Wide Webu."

No aby bola pravda celá, vedci zo Salk Insitute trochu preháňajú. Veď len tzv. veľká štvorka, t. j. Google, Amazon, Microsoft a Facebook, má na serveroch uložených minimálne 1200 petabajtov dát. Nehovoriac už o cloudových úložiskách ako Dropbox, Barracuda či SugarSync.

No aj tak petabajt je obrovské množstvo dát. Je to 250 bajtov. Na porovnanie, knižnica amerického Kongresu zhromažďuje asi 253 terabajtov dát. Jeden petabajt je štvornásobok toho.

Podrobnosti o štúdii možno nájsť vo vedeckom časopise eLife.

Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá