Image
18.4.2016 0 Comments

CaptionBot od Microsoftu vám povie, čo je na obrázku

Microsoft len nedávno musel odstaviť četovací robot Tay pre posielanie ofenzívnych tweetov a už tu je ďalší jeho experiment súvisiaci s umelou inteligenciu, ktorý môže byť takisto prijatý s rozpakmi.

Testovaný CaptionBot je on-line aplikácia, ktorá sa pokúša pochopiť obsah fotografií a opísať, čo je na nich. Využíva pri tom dve neurónové siete: jedna sa zaoberá rozpoznávaním obrazu, druhá je zameraná na spracovanie prirodzeného jazyka. V mnohých prípadoch sú výsledky pôsobivé.

No niekedy sa môže aj poriadne mýliť, najmä ak sú obrázky abstraktnejšie. V jednom prípade si napríklad zmýlil prvú dámu Michelle Obamovú s mobilom.

Na Twitteri sa objavilo množstvo príkladov chybného rozpoznania. Nie je to veľmi prekvapujúce, veď niekedy aj človek má problém rozpoznať, čo je napríklad na obrázku CAPTCHA. Niektoré zlyhania CaptionBota môžu byť vcelku zábavné, iné možno aj urážlivé. No databáza známych osobností je zrejme dobre naplnená.

Microsoft nie je prvý, ktorý sa pokúša pomocou umelej inteligencie opisovať obrázky, pred niekoľkými rokmi aj Google napísal množstvo impozantných algoritmov, ktoré robili to isté.

Zdroj: mashable.com

gizmodo.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá