SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Canon EOS 70D

Archív NXT
0

Nestáva sa nám často, aby čerstvo testovaná novinka medzi zrkadlovkami priniesla zásadne nové technológie. Naposledy to bola asi technológia polopriepustného zrkadla pri modeloch SLT od Sony, ale často ide o pomalé zlepšovanie s každým aktuálnym modelom. Teraz však prichádza revolučný Canon EOS 70D.


1. Snímač

Po prvom pohľade na papierové parametre vyzerá snímač v novom 70D ako veľmi slabý upgrade - zrkadlovky Canon už sa dlhšie môžu pochváliť rozlíšením 18 megapixelov, takže 70D svojimi 20 Mpix nijako nevybočuje z radu. Lenže nie je 20 ako 20. Hneď vám vysvetlíme prečo. Pri ostrení cez hľadáčik sa tradične spoliehame na to, že zrkadlo odrazí svetlo do systému, ktorý má N dvojitých zaostrovacích bodov. Tie sú schopné porovnaním dvoch lúčov rozpoznať fázový posun svetla a podľa toho takpovediac na prvý pohľad presne určiť, kam treba zaostriť objektív. Je to veľmi rýchly systém, ktorý má jedinú nevýhodu - funguje len pri komponovaní cez hľadáčik, nie pri živom náhľade na scénu cez displej. Vtedy totiž musí byť zrkadlo sklopené, ako keď sníma záber, aby prepustilo svetlo na snímač, takže sa nič neodráža na pokrokový systém detegujúci fázu. Neostáva nič iné, len sa spoliehať na detekciu kontrastných hrán a pomalé krokové zaostrovanie. A toto platí pre všetky zrkadlovky.

V posledných rokoch sa však objavil náznak riešenia - stačí na snímač umiestniť niekoľko zdvojených pixelov, ktoré by dokázali zľava a sprava porovnať fázy svetla, a teda fungovať ako náhrada detekcie fázy priamo na snímači. Problém však je s funkčnosťou takýchto systémov v slabom svetle, malý počet zaostrovacích pixelov jednoducho nedodá dostatok informácií, aby systém dokázal zaostriť, veľký počet by, naopak, nabúral kvalitu výsledného obrázka. Videli sme ho aj pod názvom hybridný autofókus na nedávnych zrkadlovkách Canon, kde pomalosťou často obmedzoval reálnu použiteľnosť režimu Live-view.

S modelom 70D však Canon celý problém nadobro vyriešil, je koniec trápeniu, preteky sú vyhraté. Canon vyvinul snímač, na ktorom je každý pixel zároveň detektorom fázového posunu. A keďže na toto treba dvojicu diód citlivých na svetlo na porovnanie dvoch lúčov svetla, znamenalo to nutnosť zdvojiť každý svetlocitlivý pixel na snímači. Nový snímač teda reálne obsahuje 40 Mpix, teda 40 miliónov spárovaných plôch citlivých na svetlo, schopných vyhodnocovať zaostrenie a dopomáhať k sledovaniu subjektov po scéne pri rýchlom fotografovaní a hlavne pri nakrúcaní videa. Technológia sa nazýva Dual Pixel CMOS AF. Pri snímaní fotografie sa však spárované diódy správajú ako jeden pixel, takže fotka má reálne 20 Mpix.

2. Obrazovka a Live View

Canon EOS 70D sa môže pochváliť rovnako skvelou obrazovkou ako ostatné najaktuálnejšie zrkadlovky tejto značky. Znamená to možnosť vyklopiť ju na stranu a plne polohovať, veľmi vysoké rozlíšenie 1 040 000 pixelov a uhlopriečku 3 palce pri rovnakom pomere strán, ako má snímač - 3:2. Technológia ClearView II LCD zaručuje slušnú viditeľnosť aj v slnečných dňoch, potvrdenú našimi skúsenosťami v tomto horúcom lete. Najdôležitejší parameter je však dotykové rozhranie, ktoré má Canon vyriešené azda najlepšie z aktuálnej generácie fotoaparátov.

Pri skoku do Q(uick) menu ste schopní zmeniť ľubovoľné nastavenie obrazu dvoma či tromi ťuknutiami na obrazovku, často ide aj o parametre zvyčajne skryté pomerne hlboko v menu. Prehliadanie a rôzne približovacie či editovacie manipulácie s hotovými fotografiami sú vďaka tomu hračkou, rovnako aj vyvolávanie obrázkov RAW priamo vo fotoaparáte. Najväčšie plus dotykovej technológie je schopnosť zvoliť si dotykom prsta, kam na scéne má fotoaparát zaostriť. Tu prichádza do hry nový systém Dual Pixel CMOS AF - plnohodnotná detekcia fázového posunu pri práci v živom náhľade cez snímač.

Ostrenie cez obrazovku je totiž aj pri relatívne slabom svetle rovnako svižné ako pri práci cez hľadáčik. Toto je úplne nový zážitok pre každého fotografa, Live View totiž bolo vždy len akousi náhradou skutočne svižného fotografovania. Zrazu je to však plnohodnotný spôsob práce. Podľa špecifikácií je 70D schopný ostriť pri slabom svetle až po 0 EV, dokonca dokáže pracovať aj pri clonení objektívu po F11, pretože snímač využíva na ostrenie prostredných 80 % plochy, či je úctyhodné. Tradičný ostriaci systém (pri použití cez hľadáčik) by mal pracovať po -0,5 EV, no nám sa po dlhšom testovaní zdalo, že cez hľadáčik a ostrením stredným bodom získate presné zaostrenie aj pri omnoho slabšom svetle, než naznačuje rozdiel 0,5 EV oproti ostreniu cez živý náhľad. Stále však platí, že cez displej dokáže tento model ostriť v podstate rovnako kvalitne aj svižne ako cez tradičné ostrenie, a to je veľké plus. Navyše na momentálnom trhu zrkadloviek je toto jediný model, o ktorom to môžeme s čistým svedomím povedať. Tento systém je kompatibilný s vyše 100 objektívmi Canon, nehovoriac o kompatibilite aj s väčšinou ďalších aktuálnych objektívov pre Canon.

Aby toto všetko naplno platilo, odporúčame v Live View vypnúť automatickú detekciu tvárí, teda vyhľadávanie tváre v zábere. Pokiaľ totiž fotíte väčšinu záberov s krajinou či architektúrou, zdá sa, že fotoaparát strávi nejakú chvíľku rozhodovaním, či je v zábere tvár človeka. Možno to spôsobuje len predfinálny firmvér, ale po vypnutí bolo zaostrovanie zrazu okamžité, či už pri bežnom fotení, alebo videu. Keď sme už pri videu - takéto pevné udržanie zaostrenia sme asi ešte na fotoaparáte nezažili, prvé problémy s preostrovaním pri nakrúcaní videa sme videli až pri hudobnom festivale, kde do úplnej tmy blikali z pódia svetlá a menili každú chvíľu vlastnosti scény. A aj v tejto situácii sme získali použiteľné video. Pri bežnom dennom nakrúcaní sme vďaka klikaniu na displej mali vždy krásne zaostrené to, čo sme chceli. Video možno zaznamenať v rozlíšení full HD a 30 záberoch za sekundu alebo v 720p a 50/60 záberoch za sekundu (podľa zvoleného regiónu). Nakrúca sa so stereofónnym zvukom alebo zvukom z externého mikrofónu a ukladá sa vo formáte quicktime (súbory .mov) s kompresiou H.264.

3. Hľadáčik a ostrenie

Fotoaparát EOS 70D sa svojimi schopnosťami nápadne približuje k modelu 7D, čo je v rámci ponuky Canon etalón medzi zrkadlovkami APS-C. Inak povedané, lepšie vybavené sú už len modely s väčším snímačom Full Frame, teda s rozmerom snímača rovným rozmeru filmového políčka. Parametrami dokonca 7D miestami prekonáva. Predpokladáme, že Canon onedlho uvedie nástupcu 7D s využitím najnovších technológií zo 70D. Automatický ostriaci systém je pri oboch totožný - ide o veľmi rýchly systém s 19 zaostrovacími bodmi, pričom všetky sú krížového typu. Hľadáčik pokrýva o trošku menšiu časť scény, teda nie plných 100 %, ale len 98 %. Rýchlosť snímania je úctyhodná, maximum je 7 snímok za sekundu s možnosťou zaznamenať 65 fotografií JPEG alebo 16 RAW v jednej sérii. V hľadáčiku si môžete elektronicky nechať zobraziť aj polohu horizontu, pomocné čiary či rôzne výstražné informácie.

4. Ovládacie prvky

Z hľadiska ovládania je 70D len malý evolučný krôčik a to je dobre. Vypiplané ovládanie 60D netreba meniť, zlepšenie sa nájde len tu a tam. Napríklad otočný volič režimov sa dá krútiť o plných 360° bez koncovej polohy. Nájdete na ňom jeden režim nastaviteľný používateľom, výsledkovo orientovaný kreatívny režim pre začiatočníkov a scénický režim s možnosťou záznamu automatických HDR či viacnásobných expozícií. Podsvietiteľná informačná obrazovka na hornej strane je veľmi užitočná, radi za ňu doplatíme oproti sérii X00D. K novinkám patrí malé tlačidlo hneď nad spúšťou, ktorým môžete rýchlo meniť zaostrovacie režimy, čo je minimálne spočiatku pri objavovaní fotoaparátu veľmi nápomocné. Jeden predný ovládací prstenec nad spúšťou a jeden okolo štvorsmerného voliča na zadnej strane sú overenou klasikou, dostupnosť tlačidiel v ich okolí je výborná. Chválime aj zaradenie rýchleho prepínača na režim Live View, okolo ktorého môžete ďalším otočným prepínačom zvoliť, či chcete byť prepnutí do fotenia pri živom náhľade alebo do nakrúcania videa.

5. Telo

Odolné telo tohto modelu je schopné vydržať prácu v daždi aj prašnom prostredí, čo sme poctivo otestovali a nemali sme najmenší problém. Batéria je stavaná na úžasných 920 fotografií, takže počas celého výletu, kde sme fotili a poctivo testovali video, sme nemuseli ani raz dobíjať. Hmotnosť tela je 755 gramov, takže je menšia než pri 7D a zhruba rovnaká ako pri Nikone D7100. Telo má rozmery 139 × 104 × 79 mm a drží sa veľmi pohodlne, v zásade ide z hľadiska gripu o kópiu 60D. Vo výbave je len jeden slot na pamäťové karty s podporou formátov SD, SDHC aj SDXC.

Verdikt PC REVUE

Canon EOS 70D bol zo začiatku veľkou otázkou - bude ostrenie v živom náhľade také rýchle, ako sa sľubuje? A nebude použitie dvojitých 20 MPx na APS-C snímači spôsobovať príliš vysoký šum? Po dlhšom testovaní v náročnom teréne a komplexných svetelných podmienkach konštatujeme, že EOS 70D prešiel skúškami na jednotku. Ostrenie je jednoducho nateraz bezkonkurenčné. Prekvapilo nás, že aj fotografie s vysokým ISO sú výborné, dokonca o niečo lepšie než pri dvojičkách 650D/700D, čo vidno hlavne po priblížení záberov RAW. Zdá sa, že nový 20 Mpix snímač šumí menej ako starší 18 Mpix. Fotografie získané pri ISO 6400 sú pokojne použiteľné na ľubovoľné účely, naopak, pri rozšírenom ISO 25 600 by sme už fotky použili skôr len na web alebo maloformátovú tlač. ISO 12 800 je kvalitou niekde medzi, dosť závisí od svetelnej situácie, často však vyprodukuje veľmi slušné zábery.

Okrem toho chválime 70D za to, ako sa séria X0D vracia tam, kam patrí, pretože oproti 60D sa vrátilo mnoho nastavení a prvkov, čo nám minule chýbali. Za všetko treba spomenúť drobné úpravy automatického ostrenia pre jednotlivé objektívy. 70D si skrátka môžu kúpiť aj veľmi pokročilí fotografi a nájsť všetko, čo potrebujú. A sú tu ešte aj skvelé nové funkcie, ako Wi-Fi, vďaka ktorému môžete Live View využiť aj na diaľku cez váš smartfón alebo tablet, môžete na ne nahrávať fotografie, ovládať fotoaparát na diaľku z PC či na diaľku tlačiť. Canon EOS 70 od nás dostáva najvyššie odporúčania, je to jedna z najlepších zrkadloviek pre filmárov a určite najlepšia pre fotografov, ktorí sa nechcú obmedzovať len na hľadáčik.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať