Image
31.5.2016 0 Comments

ČR: Hakeri z hnutia Anonymous vyradili po schválení zákona z prevádzky stránky Senátu

Od pondelkového večera sú nedostupné internetové stránky českého Senátu. Z prevádzky ich vyradili hakeri z hnutia Anonymous ako odplatu za schválenie zákona o hazardných hrách, vďaka ktorému získa ministerstvo financií právomoc blokovať webové stránky podľa svojho uváženia.

"Zhodili sme Senat.cz, pretože ste schválili zákon proti voľnému prístupu k internetu," citovala z vyhlásenia hakerov stránka Novinky.cz.

Podľa servera Root.cz sa hnutiu Anonymous podarilo vyradiť web Senátu okolo 21.00 h. Použilo na to techniku DDoS (distributed denial of service), keď obrovské množstvo počítačov začne pristupovať naraz na konkrétny server. Ten spravidla nezvládne spracovať tak vysoké množstvo požiadaviek a napadnutá webová stránka sa tvári ako nedostupná.

Web Senátu bol po polnoci stále nefunkčný.

Počítačoví piráti navyše varovali, že útok nebude ojedinelý: "Budeme zhadzovať oveľa viac (stránok). Sme légie. Neodpúšťame. Nezabúdame. Očakávajte nás."

Návrh zákona o prísnejšej reguláciu hazardu teraz čaká už len na podpísanie prezidentom. Ministerstvo financií ho dlhodobo obhajuje tým, že podobné modely blokovania už dávno fungujú v zahraničí. Jeho odporcovia však tvrdia, že v ČR na rozdiel od iných štátov chýbajú poistky proti možnému zneužitiu tejto právnej normy.

Zákon o hazarde predstavuje záťaž aj pre samotných poskytovateľov internetového pripojenia, pretože si budú musieť zaobstarať zariadenie na blokovanie stránok. Predseda Pirátskej strany Ivan Bartoš už skôr varoval, že pre niektorých menšie firmy to môže byť až likvidačné.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá