Image
31.5.2016 0 Comments

ČR: Hakeri z hnutia Anonymous vyradili po schválení zákona z prevádzky stránky Senátu

Od pondelkového večera sú nedostupné internetové stránky českého Senátu. Z prevádzky ich vyradili hakeri z hnutia Anonymous ako odplatu za schválenie zákona o hazardných hrách, vďaka ktorému získa ministerstvo financií právomoc blokovať webové stránky podľa svojho uváženia.

"Zhodili sme Senat.cz, pretože ste schválili zákon proti voľnému prístupu k internetu," citovala z vyhlásenia hakerov stránka Novinky.cz.

Podľa servera Root.cz sa hnutiu Anonymous podarilo vyradiť web Senátu okolo 21.00 h. Použilo na to techniku DDoS (distributed denial of service), keď obrovské množstvo počítačov začne pristupovať naraz na konkrétny server. Ten spravidla nezvládne spracovať tak vysoké množstvo požiadaviek a napadnutá webová stránka sa tvári ako nedostupná.

Web Senátu bol po polnoci stále nefunkčný.

Počítačoví piráti navyše varovali, že útok nebude ojedinelý: "Budeme zhadzovať oveľa viac (stránok). Sme légie. Neodpúšťame. Nezabúdame. Očakávajte nás."

Návrh zákona o prísnejšej reguláciu hazardu teraz čaká už len na podpísanie prezidentom. Ministerstvo financií ho dlhodobo obhajuje tým, že podobné modely blokovania už dávno fungujú v zahraničí. Jeho odporcovia však tvrdia, že v ČR na rozdiel od iných štátov chýbajú poistky proti možnému zneužitiu tejto právnej normy.

Zákon o hazarde predstavuje záťaž aj pre samotných poskytovateľov internetového pripojenia, pretože si budú musieť zaobstarať zariadenie na blokovanie stránok. Predseda Pirátskej strany Ivan Bartoš už skôr varoval, že pre niektorých menšie firmy to môže byť až likvidačné.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá