Image
31.5.2016 0 Comments

ČR: Hakeri z hnutia Anonymous vyradili po schválení zákona z prevádzky stránky Senátu

Od pondelkového večera sú nedostupné internetové stránky českého Senátu. Z prevádzky ich vyradili hakeri z hnutia Anonymous ako odplatu za schválenie zákona o hazardných hrách, vďaka ktorému získa ministerstvo financií právomoc blokovať webové stránky podľa svojho uváženia.

"Zhodili sme Senat.cz, pretože ste schválili zákon proti voľnému prístupu k internetu," citovala z vyhlásenia hakerov stránka Novinky.cz.

Podľa servera Root.cz sa hnutiu Anonymous podarilo vyradiť web Senátu okolo 21.00 h. Použilo na to techniku DDoS (distributed denial of service), keď obrovské množstvo počítačov začne pristupovať naraz na konkrétny server. Ten spravidla nezvládne spracovať tak vysoké množstvo požiadaviek a napadnutá webová stránka sa tvári ako nedostupná.

Web Senátu bol po polnoci stále nefunkčný.

Počítačoví piráti navyše varovali, že útok nebude ojedinelý: "Budeme zhadzovať oveľa viac (stránok). Sme légie. Neodpúšťame. Nezabúdame. Očakávajte nás."

Návrh zákona o prísnejšej reguláciu hazardu teraz čaká už len na podpísanie prezidentom. Ministerstvo financií ho dlhodobo obhajuje tým, že podobné modely blokovania už dávno fungujú v zahraničí. Jeho odporcovia však tvrdia, že v ČR na rozdiel od iných štátov chýbajú poistky proti možnému zneužitiu tejto právnej normy.

Zákon o hazarde predstavuje záťaž aj pre samotných poskytovateľov internetového pripojenia, pretože si budú musieť zaobstarať zariadenie na blokovanie stránok. Predseda Pirátskej strany Ivan Bartoš už skôr varoval, že pre niektorých menšie firmy to môže byť až likvidačné.

Autor: SITA

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá