Image
14.1.2015 0 Comments

CES: Navdy premietne displej telefónu na čelné sklo auta

navdy2.jpg Na veľtrhu CES 2015 nechýbali ani heads-up displeje, ktoré premietali farebné informácie na miesto, ktoré bolo donedávna „posvätné" - na čelné sklo automobilu.

Informácie sa týkali jednak jazdy (jej rýchlosť, smer a pod.), ale zahŕňali aj notifikácie z mobilného telefónu. Výrobcovia áut argumentujú, že tak chcú eliminovať používanie smartfónov počas jazdy, no zástancovia bezpečnosti tvrdia, že situáciu tak ešte zhoršujú a odvádzajú pozornosť vodičov od diania na ceste.

Na výstave v Las Vegas ukázali výrobcovia automobilov displeje s vysokým rozlíšením ako kľúčové zlepšenia pre svoje najnovšie modely, pričom prisľúbili pridávanie nových funkcií a informácií.

Napríklad automobilka Volvo predstavila systém, ktorý upozorní vodiča pri jazde v meste na možnú kolíziu s cyklistom. Vodiči BMW môžu použiť takýto displej na ladenie autorádia, ale dostanú aj výrazné oranžové upozornenie pri prekročení povolenej rýchlosti.

A tohtoročný model Hyundai Genesis zasa skenuje okolité autá a vypočítava pravdepodobnosť havárie. Okrem toho sa na čelné sklo premietajú aj rôznofarebné výstražné symboly a upozornenia. O 360-stupňovom virtuálnom čelnom skle automobilky Jaguar Land Rover, ktoré zvýrazňuje chodcov, sme vás už informovali.

Ďalší displej na čelnom skle automobilu predstavil startup Navdy zo San Francisca. Jeho heads-up displej, ktorý sa predáva za 299 dolárov, vraj poskytuje „pocit jazdy budúcnosti". Vďaka maličkému projektoru umožňuje premietať na čelné sklo, vlastne na priehľadné 5,1-palcové plátno pred ním, turn-by-turn navigačné pokyny, ale aj oznámenia z Twitteru a ďalších sociálnych sietí s intenzitou, ktorá je „40-krát jasnejšia, ako ponúka iPhone".

navdy.jpg

Systém, ktorý môžete okrem iPhonu prepojiť aj s androidovými smartfónmi, sleduje aj gestá vodiča - ten môže pohybom prsta vo vzduchu doľava prijať hovor, pohybom vpravo ho odmietnuť. Možné je aj hlasové ovládanie - vodič môže podobne ako v prípade Google Now či Siri diktovať textové správy, ktoré sa takisto zobrazia na displeji.

Zariadenie Navdy je vybavené technológiami Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0/LE, obsahuje 3,5 mm konektor minijack, port mini USB, vstavaný reproduktor, mikrofón, dvojjadrový procesor DSP a operačný systém Android 4.4. Jeho rozmery vrátane displeja sú: 130 mm (šírka) ×: 140 mm (hĺbka) ×: 95 mm (výška).


Výrobcovia automobilov zatiaľ nemajú jednotný názor na to, koľko informácií je pre vodiča už priveľa. Výskumníci tvrdia, že jednoduché zobrazenia niektorých informácií na čelnom skle môže byť užitočné. No zložité informácie už odpútavajú pozornosť vodiča od jazdy a vedú k akémusi „tunelovému videniu", keď vodič síce upiera zrak priamo pred seba, ale to ešte neznamená, že vidí všetko, čo je v jeho zornom poli. Pred automobilkami teda stojí úloha nájsť optimálny počet a druh informácií, ktoré sú vodičovi na prospech bez toho, aby ho príliš rozptyľovali.

Zdroj: washingtonpost.com
navdy.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá