Image
14.1.2015 0 Comments

CES: Navdy premietne displej telefónu na čelné sklo auta

navdy2.jpg Na veľtrhu CES 2015 nechýbali ani heads-up displeje, ktoré premietali farebné informácie na miesto, ktoré bolo donedávna „posvätné" - na čelné sklo automobilu.

Informácie sa týkali jednak jazdy (jej rýchlosť, smer a pod.), ale zahŕňali aj notifikácie z mobilného telefónu. Výrobcovia áut argumentujú, že tak chcú eliminovať používanie smartfónov počas jazdy, no zástancovia bezpečnosti tvrdia, že situáciu tak ešte zhoršujú a odvádzajú pozornosť vodičov od diania na ceste.

Na výstave v Las Vegas ukázali výrobcovia automobilov displeje s vysokým rozlíšením ako kľúčové zlepšenia pre svoje najnovšie modely, pričom prisľúbili pridávanie nových funkcií a informácií.

Napríklad automobilka Volvo predstavila systém, ktorý upozorní vodiča pri jazde v meste na možnú kolíziu s cyklistom. Vodiči BMW môžu použiť takýto displej na ladenie autorádia, ale dostanú aj výrazné oranžové upozornenie pri prekročení povolenej rýchlosti.

A tohtoročný model Hyundai Genesis zasa skenuje okolité autá a vypočítava pravdepodobnosť havárie. Okrem toho sa na čelné sklo premietajú aj rôznofarebné výstražné symboly a upozornenia. O 360-stupňovom virtuálnom čelnom skle automobilky Jaguar Land Rover, ktoré zvýrazňuje chodcov, sme vás už informovali.

Ďalší displej na čelnom skle automobilu predstavil startup Navdy zo San Francisca. Jeho heads-up displej, ktorý sa predáva za 299 dolárov, vraj poskytuje „pocit jazdy budúcnosti". Vďaka maličkému projektoru umožňuje premietať na čelné sklo, vlastne na priehľadné 5,1-palcové plátno pred ním, turn-by-turn navigačné pokyny, ale aj oznámenia z Twitteru a ďalších sociálnych sietí s intenzitou, ktorá je „40-krát jasnejšia, ako ponúka iPhone".

navdy.jpg

Systém, ktorý môžete okrem iPhonu prepojiť aj s androidovými smartfónmi, sleduje aj gestá vodiča - ten môže pohybom prsta vo vzduchu doľava prijať hovor, pohybom vpravo ho odmietnuť. Možné je aj hlasové ovládanie - vodič môže podobne ako v prípade Google Now či Siri diktovať textové správy, ktoré sa takisto zobrazia na displeji.

Zariadenie Navdy je vybavené technológiami Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0/LE, obsahuje 3,5 mm konektor minijack, port mini USB, vstavaný reproduktor, mikrofón, dvojjadrový procesor DSP a operačný systém Android 4.4. Jeho rozmery vrátane displeja sú: 130 mm (šírka) ×: 140 mm (hĺbka) ×: 95 mm (výška).


Výrobcovia automobilov zatiaľ nemajú jednotný názor na to, koľko informácií je pre vodiča už priveľa. Výskumníci tvrdia, že jednoduché zobrazenia niektorých informácií na čelnom skle môže byť užitočné. No zložité informácie už odpútavajú pozornosť vodiča od jazdy a vedú k akémusi „tunelovému videniu", keď vodič síce upiera zrak priamo pred seba, ale to ešte neznamená, že vidí všetko, čo je v jeho zornom poli. Pred automobilkami teda stojí úloha nájsť optimálny počet a druh informácií, ktoré sú vodičovi na prospech bez toho, aby ho príliš rozptyľovali.

Zdroj: washingtonpost.com
navdy.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá