Image
3.6.2014 0 Comments

Budú sa displeje smartfónov ešte zväčšovať?

smartphone.jpg Webová stránka Gizmodo, venovaná dizajnu a novým technológiám, sa snažila odhadnúť, ako budú vyzerať smartfóny budúcnosti. Pozrela sa teda na vývoj trendov v posledných rokoch, pričom do úvahy vzala viac než 7000 modelov smartfónov, vreckových počítačov a podobných mobilných zariadení. Kľúčový sa však ukázal až vývoj od roku 2007, keď vyšiel prvý iPhone, ktorý masovo zvýšil záujem ľudí o inteligentné mobilné zariadenia s dotykovými displejmi.

Ich výskum premietnutý do grafov jasne ukázal, že smartfóny už 7 rokov bez prestania zväčšujú rozmery svojich displejov a nezdá sa, že by sa mal tento trend v najbližšom čase otočiť. Môže to znieť neuveriteľne, ale ešte pred siedmimi rokmi malo viac než 90 % nových modelov uhlopriečku displeja kratšiu než 3" (1"=2,54 cm). Definitívny úpadok maličkých displejov sa začal dokonca až v priebehu roka 2009. Roky 2009 až 2011 by sa mohli nazvať 3,5-palcovou érou a odvtedy už dostávajú smartfóny prakticky každého pol roka väčšie a väčšie displeje. V súčasnosti má už približne každý desiaty model uhlopriečku s dĺžkou 5,5" až 6".

displeje2.jpg

Ďalší graf lepšie ukazuje zrýchľujúce tempo zväčšovania uhlopriečok. Kým prechod z 3" na 4" bol pomerne pokojný a trval 5 rokov, prechod zo 4" na 5" trval iba 2 roky.

displeje3.jpg

Na divoké tempo zväčšovania uhlopriečok krásne poukazuje upravený výrez z prvého grafu. Ten ukazuje, že ešte v apríli 2012 sa len 10 percent nových modelov dostalo nad hranicu 4,5", ale dnes sa už cez túto hranicu dostáva 80 percent modelov.

displeje4.jpg

Keby sme chceli hľadať vinníka medzi výrobcami, museli by sme prstom ukázať na kórejský Samsung. Ten „predbehol svoju dobu", keď začal predávať 5,3" Galaxy Note v čase, keď sa väčšina ostatných výrobcov ešte len blížila k štyrom palcom, a otvoril tak kategóriu „phabletov". Na opačnú stranu barikády sa dostal americký Apple, ktorý sa aj naďalej vytrvalo drží na 4 palcoch.

displeje5.jpg

displeje6.jpg

Napriek tomu sa zdá, že väčšine používateľov sa už súčasný trend prestáva páčiť a 6" už mnohí páni proste nedostanú do vreciek svojich nohavíc. Okrem toho sa ako odpoveď na „tabletotelefóny" otvára trh tzv. smallfónov. Či dôjde k ustáleniu a zjednoteniu trhu alebo vzniknú dva súperiace prúdy, ukáže až čas.

Útechou tým, ktorým sa trend zväčšovania mobilných zariadení nepáči, môže byť aspoň fakt, že sa výrobcovia snažia neustále zmenšovať veľkosť rámov. Tie v čase príchodu iPhonov zaberali v priemere takmer 70 % prednej steny smartfónu, kým dnes už je to obyčajne len 30 %.

Zdroj: Sector


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá