Image
3.6.2014 0 Comments

Budú sa displeje smartfónov ešte zväčšovať?

smartphone.jpg Webová stránka Gizmodo, venovaná dizajnu a novým technológiám, sa snažila odhadnúť, ako budú vyzerať smartfóny budúcnosti. Pozrela sa teda na vývoj trendov v posledných rokoch, pričom do úvahy vzala viac než 7000 modelov smartfónov, vreckových počítačov a podobných mobilných zariadení. Kľúčový sa však ukázal až vývoj od roku 2007, keď vyšiel prvý iPhone, ktorý masovo zvýšil záujem ľudí o inteligentné mobilné zariadenia s dotykovými displejmi.

Ich výskum premietnutý do grafov jasne ukázal, že smartfóny už 7 rokov bez prestania zväčšujú rozmery svojich displejov a nezdá sa, že by sa mal tento trend v najbližšom čase otočiť. Môže to znieť neuveriteľne, ale ešte pred siedmimi rokmi malo viac než 90 % nových modelov uhlopriečku displeja kratšiu než 3" (1"=2,54 cm). Definitívny úpadok maličkých displejov sa začal dokonca až v priebehu roka 2009. Roky 2009 až 2011 by sa mohli nazvať 3,5-palcovou érou a odvtedy už dostávajú smartfóny prakticky každého pol roka väčšie a väčšie displeje. V súčasnosti má už približne každý desiaty model uhlopriečku s dĺžkou 5,5" až 6".

displeje2.jpg

Ďalší graf lepšie ukazuje zrýchľujúce tempo zväčšovania uhlopriečok. Kým prechod z 3" na 4" bol pomerne pokojný a trval 5 rokov, prechod zo 4" na 5" trval iba 2 roky.

displeje3.jpg

Na divoké tempo zväčšovania uhlopriečok krásne poukazuje upravený výrez z prvého grafu. Ten ukazuje, že ešte v apríli 2012 sa len 10 percent nových modelov dostalo nad hranicu 4,5", ale dnes sa už cez túto hranicu dostáva 80 percent modelov.

displeje4.jpg

Keby sme chceli hľadať vinníka medzi výrobcami, museli by sme prstom ukázať na kórejský Samsung. Ten „predbehol svoju dobu", keď začal predávať 5,3" Galaxy Note v čase, keď sa väčšina ostatných výrobcov ešte len blížila k štyrom palcom, a otvoril tak kategóriu „phabletov". Na opačnú stranu barikády sa dostal americký Apple, ktorý sa aj naďalej vytrvalo drží na 4 palcoch.

displeje5.jpg

displeje6.jpg

Napriek tomu sa zdá, že väčšine používateľov sa už súčasný trend prestáva páčiť a 6" už mnohí páni proste nedostanú do vreciek svojich nohavíc. Okrem toho sa ako odpoveď na „tabletotelefóny" otvára trh tzv. smallfónov. Či dôjde k ustáleniu a zjednoteniu trhu alebo vzniknú dva súperiace prúdy, ukáže až čas.

Útechou tým, ktorým sa trend zväčšovania mobilných zariadení nepáči, môže byť aspoň fakt, že sa výrobcovia snažia neustále zmenšovať veľkosť rámov. Tie v čase príchodu iPhonov zaberali v priemere takmer 70 % prednej steny smartfónu, kým dnes už je to obyčajne len 30 %.

Zdroj: Sector


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá