Image
30.11.2016 0 Comments

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dlhšiu, ako je celá história ľudskej civilizácie.

Vyhorené jadrové palivo obsahuje cenné rádioaktívne izotopy, ktoré sú potrebné v priemysle a zdravotníctve. Preto dáva zmysel tento odpad namiesto likvidácie skladovať v bezpečí, aby sa z neho dali získať neskôr, keď to bude potrebné.

Bristolský tím teraz ponúka spôsob, ako zužitkovať z dosluhujúcich britských reaktorov Magnox okolo 100 000 ton grafitových blokov, ktoré sú teraz klasifikované ako jadrový odpad, pretože žiarenie z reaktorov zmenilo inertný uhlík v nich na rádioaktívny uhlík C14. Namiesto zakopania týchto blokov navrhujú vedci odstrániť z nich uhlík C14, ktorý je hlavne na povrchu a pri zahriatí sa začne odparovať. Práve z týchto výparov sa potom dá vyrobiť diamant. Umelý diamant pri vystavení radiácii generuje elektrický náboj.

No keďže takéto umelé diamanty sú samy rádioaktívne, treba na ne aplikovať druhý nerádioaktívny diamantový povlak,  ktorý by pôsobil ako radiačný štít. Uhlík C14 vyžaruje radiáciu s krátky dosahom, ktorá môže byť absorbovaná nejakým pevným materiálom.

Vedci už skôr zhotovili prototyp diamantovej batérie za použitia izotopu niklu-63. Uhlík C14 však bude efektívnejší. Vzhľadom na dlhý polčas rozpadu 50 % svojej energie vydá za 5730 rokov. Takéto batérie by sa mohli použiť v situáciách, keď je nemožné nabitie alebo výmena bežnej batérie. Vhodné by boli pre zariadenia s nízkou spotrebou energie, kde je potrebná ich dlhá výdrž, napríklad v kardiostimulátoroch, satelitoch, dronoch lietajúcich vo veľkých výškach, dokonca aj v kozmických lodiach.

Zdroj: newatlas.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá