Image
21.9.2015 0 Comments

Bratislava je zelená! Bratislava je ZeBra!

Ako môže ekologický prístup ovplyvňovať podnikateľský sektor? Ako implementovať ekologické riešenia do praxe vo firmách, domácnostiach a samosprávach? Ako elektrizovať dopravu v mestách a firmách? Tieto a ďalšie otázky zodpovie druhý ročník konferencie Zelená Bratislava/ ZeBra, ktorý sa bude konať v utorok 22. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Zelená Bratislava/ ZeBra je konferencia o ekológii a jej ekonomických vplyvoch na podnikateľský sektor. Uskutoční sa 22. septembra v bratislavskej Starej tržnici a uzatvorí tak pravidelné jesenné podujatie Európsky týždeň mobility. Zebra je spoločným projektom agentúry Event Federation, mesta Bratislava a Nadácie Pontis a v roku 2015 sa bude konať po druhý krát.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_02.jpg

„Zámerom ZeBra je poukázať na dôležitosť ekologických riešení vo firmách a samosprávach a zároveň prepájať tretí sektor s privátnym sektorom a priemyslom. Zakladáme si na tom, že prezentujeme skutočné riešenia a inšpiráciu v podobe prípadových štúdií a už fungujúcich modelov zo Slovenska aj zahraničia, objasňuje princípy konferencie Zora Husarčíková, organizátorka. Svoje know how bude na ZeBre zdieľať 15 speakrov v 4 programových blokoch: elektromobilita, energetická efektívnosť, zelená a architektúra a získavanie grantov na tzv. zelené projekty.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_31.jpg

Blok elektromobilita predstaví dostupné možnosti v oblasti firemnej elektromobility. Speakri zo spoločností Nissan (Marián Hoffer), GreenWay Operator (Rastislav Lauko) a Business Lease (Lucia Čížková) a Slovenské elektrárne/ Enel (Kristián Slovák) prinesú konkrétne riešenia na základe svojich praktických skúseností. Jedným z hlavných speakrov konferencie a tejto témy bude Nór Magnus Borgen z organizácie Bellona, ktorá ako prvá importovala do Nórska elektromobil ešte v roku 1989! Borgen predstaví celý proces a skúsenosti s implementáciou elektromobilov v krajine.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_09.jpg

V bloku, ktorý si posvieti na získavanie grantov na zelené projekty, vystúpi Viera Holešová zo spoločnosti centire. Bude prezentovať vybrané projekty, pre ktoré sú momentálne otvorené grantové možnosti a zdieľať svoje skúsenosti a rady pre prípravu projektov. Okrem toho predstavíme aj projekt, ktorý takúto podporu získal a zúročil – o Zelenej pošte príde porozprávať Andrej Csuba.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_17.jpg

O čo ide, keď hovoríme o energetickej efektívnosti; aký je vzťah medzi investíciou do ekologických riešení a chodom domácnosti, či firmy; využívanie alternatívnych zdrojov - aj toto sú témy, ktoré prinesie praktický blok s príspevkami odborníkov zo Slovenských elektrárni (Andrea Pancotti), CIAT (Alexej Hyža), Fakulty elektrotechniky STU (Zoltán Kováč) a Energetického centra Bratislava (Marcel Lauko).

V bloku venovanému zelenej architektúre vystúpia na tému energeticky pasívnych budov architekti zo štúdia Createrra (Bjorn Kierulf) a Fakulty architektúry STU (Julián Keppel). Zeleným riešeniam v urbánnom priestore sa bude venovať hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrád.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_27.jpg

Počas jedného dňa prinesie ZeBra aj prezentáciu jedinečných projektov a partnerov podujatia. Pred Starou tržnicou sa predstaví elektromobil Nissan Leaf aj elektroformula od STUBA Green Team-u. Kto sa zastaví, bude mať šancu vyhrať Leaf na jeden víkend! Informácie o tom, kde je možné elektromobily nabiť, poskytuje online platforma Kdenabijat.sk. Lokalizuje nabíjacie stanice v Strednej Európe a tím, ktorý za projektom stojí, nájdete aj na ZeBre.

Na v našom prostredí nie úplne diskutovanú, ale veľmi aktuálnu problematiku ošetrovania a ochrany fyzického stavu dopravných prostriedkov a fasád budov je odborníkom spoločnosť Blue&Green. „Dopad čistenia na životné prostredie je pre nás absolútnou prioritou. Naše čistiace prostriedky sa vyznačujú vysokou efektívnosťou, tým pádom nižšou spotrebou, čo má za následok znižovanie nákladov na čistenie a údržbu budov a prostriedkov nielen verejnej dopravy. Tieto princípy presne vystihujú aj ideu konferencie ZeBra, a preto sme veľmi radi, že môžeme byť jej súčasťou,“ vysvetľuje Ivan Beer, zástupca spoločnosti, ktorá sa bude prezentovať počas trvania konferencie.

Buďte aj vy Zebra! Už budúci týždeň v utorok 22. septembra v Starej tržnici. Predpredaj lístkov na konferenciu beží na www.zelenabratislava.sk.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá