SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Bionické oko umožní robotom a autonómnym autám schopnosť vnímať prostredie a rýchlo reagovať

0

Výskumníci z austrálskej univerzity RMIT vyvinuli jednočipové zariadenie, ktoré napodobňuje schopnosť ľudského oka zachytávať, spracovávať a ukladať vizuálne údaje. Malé zariadenie teda „vidí“ a vytvára spomienky podobným spôsobom ako ľudia. Táto prelomová inovácia, poháňaná tenkou vrstvou dopovaného oxidu india, by mohla byť významným skokom smerom k aplikáciám, ako sú autonómne autá, ktoré si vyžadujú rýchle a komplexné rozhodovacie schopnosti.

Na rozdiel od tradičných systémov, ktoré potrebujú externé, energeticky náročné výpočty, toto zariadenie zahŕňa snímanie, spracovanie informácií a uchovávanie v pamäti v jednom kompaktnom celku. Vďaka tomu umožňuje rozhodovanie v reálnom čase bez toho, aby ho brzdilo spracovanie externých údajov alebo ho zdržiaval prenos informácií do samostatných procesorov. 

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Neuromorfné zariadenie využíva jedinú vrstvu dopovaného oxidu india, ktorá je tisíckrát tenšia ako ľudský vlas, na napodobnenie schopnosti ľudského oka zachytávať, spracúvať a uchovávať vizuálne informácie. Dokáže uchovávať informácie dlhší čas bez potreby častých elektrických signálov na obnovenie pamäte, čo výrazne znižuje spotrebu energie a zvyšuje výkon.

Vedci, ktorí stoja za týmto zariadením, predpokladajú širokú škálu aplikácií – od autonómnych automobilov cez autonómne operácie v nebezpečných prostrediach, hodnotenie trvanlivosti potravín až po bionické videnie a pokročilú forenznú diagnostiku. Tím v rámci svojich experimentov použil ultrafialové svetlo. V budúcnosti chce rozšíriť technológiu na detekciu viditeľného a infračerveného svetla. Výskum bol uverejnený v časopise Advanced Functional Materials.

Zdroj: neurosciencenews.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať