Image
29.1.2016 0 Comments

Biologicky odbúrateľné senzory budú monitorovať mozog pacienta, potom sa rozložia v jeho tele

Po operácii mozgu treba pacientov sledovať, či sa u nich neobjavia následné komplikácie. Na tento cieľ musia lekári do mozgu implantovať objemné zariadenie, ktoré samo osebe môže vyvolať ďalšie problémy, napr. infekciu či dokonca aj krvácanie. A akoby toho nebolo dosť, implantované zariadenie treba po čase, keď splní svoju úlohu, z tela pacienta odstrániť.

Tieto problémy chce eliminovať skupina vedcov z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign, ktorá vyvinula rozložiteľné monitorovacie zariadenie. Možno sa tak vyhnúť potrebe ďalšieho chirurgického zákroku.

Zatiaľ bolo takéto zariadenie testované v mozgu krýs, no koncept by sa dal prispôsobiť aj pre iné časti tela. Mohol by ohlasovať novú vlnu minimálne invazívnej zdravotníckej monitorovacej techniky.

Inovatívne zariadenie sa skladá zo senzorov vo veľkosti zrnka ryže, ktoré sú upevnené na tenučkú silikónovú membránu. Dokážu detegovať zmeny teploty a tlaku v tekutine obklopujúcej mozog, pričom všetky materiály sú biologicky odbúrateľné a úplne sa vstrebú v tele v priebehu niekoľkých mesiacov.

Na prístup k zhromaždeným informáciám zostrojil tím zariadenie na bezdrôtový prenos údajov, ktoré sa pripevní na vrchnú stranu lebky hlodavca pod kožu. K tomuto zariadeniu sú senzory pripojené rozložiteľnými drôtmi, pričom 85 % zariadenia je zo vstrebateľného materiálu, zvyšok sa dá jednoducho chirurgicky odstrániť, pretože prístroj je len subdermálny. Nové zariadenie fungovalo rovnako dobre ako súčasné nerozpustné implantáty. Zariadenie je zatiaľ určené len na testovanie na malých zvieratách, no v priebehu dvoch až troch rokov by sa mohlo začať testovať aj na ľuďoch.

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Nature.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá