Image
29.1.2016 0 Comments

Biologicky odbúrateľné senzory budú monitorovať mozog pacienta, potom sa rozložia v jeho tele

Po operácii mozgu treba pacientov sledovať, či sa u nich neobjavia následné komplikácie. Na tento cieľ musia lekári do mozgu implantovať objemné zariadenie, ktoré samo osebe môže vyvolať ďalšie problémy, napr. infekciu či dokonca aj krvácanie. A akoby toho nebolo dosť, implantované zariadenie treba po čase, keď splní svoju úlohu, z tela pacienta odstrániť.

Tieto problémy chce eliminovať skupina vedcov z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign, ktorá vyvinula rozložiteľné monitorovacie zariadenie. Možno sa tak vyhnúť potrebe ďalšieho chirurgického zákroku.

Zatiaľ bolo takéto zariadenie testované v mozgu krýs, no koncept by sa dal prispôsobiť aj pre iné časti tela. Mohol by ohlasovať novú vlnu minimálne invazívnej zdravotníckej monitorovacej techniky.

Inovatívne zariadenie sa skladá zo senzorov vo veľkosti zrnka ryže, ktoré sú upevnené na tenučkú silikónovú membránu. Dokážu detegovať zmeny teploty a tlaku v tekutine obklopujúcej mozog, pričom všetky materiály sú biologicky odbúrateľné a úplne sa vstrebú v tele v priebehu niekoľkých mesiacov.

Na prístup k zhromaždeným informáciám zostrojil tím zariadenie na bezdrôtový prenos údajov, ktoré sa pripevní na vrchnú stranu lebky hlodavca pod kožu. K tomuto zariadeniu sú senzory pripojené rozložiteľnými drôtmi, pričom 85 % zariadenia je zo vstrebateľného materiálu, zvyšok sa dá jednoducho chirurgicky odstrániť, pretože prístroj je len subdermálny. Nové zariadenie fungovalo rovnako dobre ako súčasné nerozpustné implantáty. Zariadenie je zatiaľ určené len na testovanie na malých zvieratách, no v priebehu dvoch až troch rokov by sa mohlo začať testovať aj na ľuďoch.

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Nature.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá