Image
29.1.2016 0 Comments

Biologicky odbúrateľné senzory budú monitorovať mozog pacienta, potom sa rozložia v jeho tele

Po operácii mozgu treba pacientov sledovať, či sa u nich neobjavia následné komplikácie. Na tento cieľ musia lekári do mozgu implantovať objemné zariadenie, ktoré samo osebe môže vyvolať ďalšie problémy, napr. infekciu či dokonca aj krvácanie. A akoby toho nebolo dosť, implantované zariadenie treba po čase, keď splní svoju úlohu, z tela pacienta odstrániť.

Tieto problémy chce eliminovať skupina vedcov z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign, ktorá vyvinula rozložiteľné monitorovacie zariadenie. Možno sa tak vyhnúť potrebe ďalšieho chirurgického zákroku.

Zatiaľ bolo takéto zariadenie testované v mozgu krýs, no koncept by sa dal prispôsobiť aj pre iné časti tela. Mohol by ohlasovať novú vlnu minimálne invazívnej zdravotníckej monitorovacej techniky.

Inovatívne zariadenie sa skladá zo senzorov vo veľkosti zrnka ryže, ktoré sú upevnené na tenučkú silikónovú membránu. Dokážu detegovať zmeny teploty a tlaku v tekutine obklopujúcej mozog, pričom všetky materiály sú biologicky odbúrateľné a úplne sa vstrebú v tele v priebehu niekoľkých mesiacov.

Na prístup k zhromaždeným informáciám zostrojil tím zariadenie na bezdrôtový prenos údajov, ktoré sa pripevní na vrchnú stranu lebky hlodavca pod kožu. K tomuto zariadeniu sú senzory pripojené rozložiteľnými drôtmi, pričom 85 % zariadenia je zo vstrebateľného materiálu, zvyšok sa dá jednoducho chirurgicky odstrániť, pretože prístroj je len subdermálny. Nové zariadenie fungovalo rovnako dobre ako súčasné nerozpustné implantáty. Zariadenie je zatiaľ určené len na testovanie na malých zvieratách, no v priebehu dvoch až troch rokov by sa mohlo začať testovať aj na ľuďoch.

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Nature.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá