Image
13.3.2014 0 Comments

Beblavý kritizuje projekt e-learningu aj o chove kôz, oviec, povolaní baníka, inštalatéra či masážach tváre za 28 miliónov eur

miroslav_beblavy.jpg Ku kritike opozičného poslanca Miroslava Beblavého (nezaradený) na adresu rezortu školstva pre projekt hradený z eurofondov sa dnes pridáva Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých v SR (AIVD). Ide o projekt za 28 miliónov eur, ktorý realizuje Národný ústav celoživotného vzdelávania (NÚCŽV). Ľudia sa majú v rámci neho vzdelávať formou kurzov aj e-learningom, teda pri počítači.

Beblavý v utorok upozornil, že minister školstva ide preplatiť e-learning aj o chove kôz, oviec, o povolaní baníka, inštalatéra či masážach tváre. Projekt označil za duplicitný a zbytočný. Dnes ho kritizuje i Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých, podľa ktorej nebol pripravený v spolupráci s odborníkmi z praxe. "Kto bude využívať e-learningový kurz e-Tesár?" pýta sa prezident asociácie Klaudius Šilhár. Asociácia podľa rezortu školstva zavádza a "bojuje za súkromné vzdelávacie centrá, ktorým ide o biznis."

Národný projekt, na ktorý idú peniaze najmä z eurofondov, sa volá Ďalšie vzdelávanie a poradenstvo pre dospelých ako nástroj lepšej uplatniteľnosti na trhu práce. V rámci projektu sa má vzdelávať 5 500 ľudí, 5 000 z nich sa musí fyzicky zúčastniť na kurze, 500 sa bude môcť vzdelávať e-learningom a potom len prídu na skúšku. Podmienkou však je, že to majú byť ľudia, ktorí sú zamestnaní a nie sú stratou práce ohrození. Poskytovať budú 40 programov ďalšieho vzdelávania. Na e-learning má ísť podľa Beblavého z celkového balíka 28 miliónov eur suma 12,4 milióna eur.

Takto sa vzdelávať bude možné napríklad pre klasifikácie, ako je kozmetička, kaderníčka, baník či chovateľ kôz. "Vytvárať pre každý z nich e-learningovú formu je nezmyselné a 12 miliónov eur určených len na túto časť považujeme za zbytočne vyhodené peniaze," hovorí o vzdelávacích programoch šéf asociácie vzdelávateľov Šilhár. Okrem toho podľa neho mnohé z aktivít, ktoré má projekt priniesť, už v praxi reálne existujú, napríklad systém certifikácie lektorov ďalšieho vzdelávania, kvalifikačné štandardy či vzdelávacie štandardy pre niektoré kvalifikácie. Dopĺňa, že akreditáciu na vzdelávacie programy získal ústav, ale vo verejnom obstarávaní hľadajú niekoho, kto ich bude realizovať.

"Akreditácia je ale neprenosná," hovorí Šilhár, ktorý je zároveň predsedom Akreditačnej komisie pre ďalšie vzdelávanie. Podľa neho Slovensku hrozí, že takto nastavený národný projekt v hodnote 28 miliónov eur Európska únia nepreplatí a zaplatia ho občania Slovenska z vlastných daní.

Poslanec Beblavý podľa rezortu školstva v utorok otvoril svojím vystúpením dvere lobistom, ktorým v projekte ide o biznis pre vlastné „vzdelávačky." Ako uviedol hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák, Klaudius Šilhár, ktorý je aj manažérom vzdelávania v súkromnej vzdelávacej inštitúcii, "bojuje za súkromné vzdelávacie centrá, ktorým ide o biznis". Dodáva, že Šilhár spochybňuje akreditáciu programov, ktorú udelila akreditačná komisia a pritom jej sám predsedá. "Kritizuje verejné obstarávanie, ktoré bolo pred spustením predmetom kontroly a bolo sprístupnené v európskom vestníku verejného obstarávania," hovorí Kaliňák.

Podľa Zuzany Štrbíkovej, riaditeľky ústavu, ktorý projekt realizuje, multimediálne vzdelávacie programy stoja 9,3 milióna eur s DPH, nie viac ako 12 miliónov. V tejto sume sú totiž zahrnuté aj ďalšie položky. E-learning alebo multimediálne vzdelávacie programy sú podľa nej potrebné a budú slúžiť pri príprave človeka na skúšku. "Overí si, či sa praxou naučil to, čo mal. Suma zodpovedá tomu, čo ponúkajú, lebo sú multimediálne, nie je to len text, ale videá nahraté v reálnom čase či interaktívne testy," dopĺňa.

Podmienku, že kurzy sú len pre zamestnaných, si podľa riaditeľky ústavu stanovila Európska komisia. Práve tam je totiž hranica medzi ministerstvami práce a školstva, hovorí Štrbíková. Zatiaľ čo rezort práce poskytuje rekvalifikáciu nezamestnaným, rezort školstva zamestnaným. „Na základe absolvovania vzdelávacích programov alebo prostredníctvom overenia vedomostí, zručností a schopností nadobudnutých praxou získajú jednotlivci čiastočnú alebo úplnú kvalifikáciu porovnateľnú s výučným listom," dodala Štrbíková.

Rezort školstva reagoval aj na vyjadrenie asociácie, že projekt z eurofondov nám nemusia preplatiť. "Nie je pravdou, že Európska komisia stopne projekt, lebo výstupy projektu sú spracovávané na vysoko odbornej úrovni v spolupráci so zamestnávateľmi a vzdelávateľmi," hovorí Kaliňák.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá