Image
6.6.2014 0 Comments

Apple predstavil nový programovací jazyk Swift. Prečítajte si v čom je lepší.

swift.jpg V záplave noviniek ohlásených na úvod tohtoročnej vývojárskej konferencie WWDC trochu zapadla novinka, ktorá prekvapila vývojárov, a to nielen tých v publiku. Spoločnosť totiž oznámila nový programovací jazyk nazvaný Swift.

Tento nový jazyk pravdepodobne nahradí Objective-C, hlavný programovací jazyk pre platformy Applu. Swift bude používať rovnaký kompilátor LLVM a prostredie runtime ako implementácia Objective-C od Applu, takže kódy vo Swifte aj Objective-C budú môcť koexistovať v rámci jednej aplikácie. Jazyk poskytuje prístup ku všetkým funkciám Cocoa a Cocoa Touch, ktoré vývojári v súčasnosti používajú v kóde v jazyku Objective-C.

Podľa spoločnosti by mal byť zrozumiteľný všetkým súčasným vývojárom pracujúcim v Objective-C a mal by slúžiť na „zjednotenie procesných a objektovo orientovaných častí jazyka". Od Objective-C sa však nelíšia len v syntaxi; ponúka aj typy premenných ako n-tice alebo voliteľný typ. Zahŕňa takisto operátory, ktoré Objective-C neobsahuje a ktoré napríklad umožňujú vykonávať operácie so zvyškom pri číslach s pohyblivou desatinnou čiarkou.

Základné črty nového jazyka podľa Applu:

• Uzávery (podobné blokom v C a Objective-C) zjednotené s ukazovateľmi na funkcie
• N-tice a viacnásobné návratové hodnoty
• Generiká
• Rýchle a jednoduché iterácie nad rozsahom alebo zbierkou
• Štruktúry, ktoré podporujú metódy, rozšírenia, protokoly
• Funkčné programovacie vzory, napr. mapa alebo filter

Apple ďalej vyhlásil, že jazyk bol navrhnutý s ohľadom na bezpečnosť, s premennými, ktoré musia byť pred použitím inicializované, poľami a celými číslami, ktoré sú kontrolované na pretečenie, a automatickou správou pamäte.

Podpora Swiftu bude, samozrejme, hlboko integrovaná do aktualizovaného IDE Xcode. Bude zahŕňať interaktívne „ihrisko", ktoré umožní v reálnom čase upravovať kód programu a sledovať, ako vykonané zmeny ovplyvnia aplikáciu. Ladiaca konzola Xcode teraz tiež štandardne podporuje syntax jazyka Swift.

Podľa Applu poskytne Swift vývojárom veľa významných zrýchlení. Komplexné triedenie objektov napríklad pobeží 3,9× rýchlejšie ako implementácia rovnakého algoritmu v Pythone, teda aj rýchlejšie ako Objective-C, ktoré je 2,8× rýchlejšie ako verzia v Pythone.

Všetci záujemcovia o nový jazyk sa už môžu pustiť do štúdia, pretože Apple sprístupnil jeho dokumentáciu ako iBook aj na svojich stránkach pre vývojárov.

Objective-C bol pre začínajúcich vývojárov vždy náročný jazyk. Až budúcnosť ukáže, či bude vývoj aplikácií v jazyku Swift na platforme Apple jednoduchší, ale podľa dokumentácie bude tento jazyk určite prístupnejší než Objective-C.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Apple predstavil nový MacBook Pro a rozlúčil sa s funkčnými klávesmi

28.10.2016 09:03

V úvode prezentácie povedal Tim Cook, CEO Applu, pár slov o tom, že firme záleží na tom, aby boli jej technológie prístupné každému, a ďalej sa už venoval novinkám. Služba Apple TV sa dočkala okrem p ...

Produkty

Otestovali sme prvé terabajtové SSD od Western Digital po odkúpení SanDisku

28.10.2016 00:16

Western Digital odkúpením SanDisku vstupuje na nový trh, trh SSD. Táto akvizícia priniesla už aj prvé ovocie. Otestovali sme to najobjemnejšie, čo má najväčší výrobca platňových diskov v ponuke. SSD ...

Produkty

Namiesto QWERTY emodži. Apple pracuje na novej klávesnici pre notebooky

28.10.2016 00:07

Spoločnosť Sonder Design, austrálsky startup, za ktorým stojí Foxconn Technology, rokuje s Applom o licencii na svoju futuristickú technológiu klávesnice, kde sú bežné stláčateľné klávesy nahradené E- ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá