Image
6.6.2014 0 Comments

Apple predstavil nový programovací jazyk Swift. Prečítajte si v čom je lepší.

swift.jpg V záplave noviniek ohlásených na úvod tohtoročnej vývojárskej konferencie WWDC trochu zapadla novinka, ktorá prekvapila vývojárov, a to nielen tých v publiku. Spoločnosť totiž oznámila nový programovací jazyk nazvaný Swift.

Tento nový jazyk pravdepodobne nahradí Objective-C, hlavný programovací jazyk pre platformy Applu. Swift bude používať rovnaký kompilátor LLVM a prostredie runtime ako implementácia Objective-C od Applu, takže kódy vo Swifte aj Objective-C budú môcť koexistovať v rámci jednej aplikácie. Jazyk poskytuje prístup ku všetkým funkciám Cocoa a Cocoa Touch, ktoré vývojári v súčasnosti používajú v kóde v jazyku Objective-C.

Podľa spoločnosti by mal byť zrozumiteľný všetkým súčasným vývojárom pracujúcim v Objective-C a mal by slúžiť na „zjednotenie procesných a objektovo orientovaných častí jazyka". Od Objective-C sa však nelíšia len v syntaxi; ponúka aj typy premenných ako n-tice alebo voliteľný typ. Zahŕňa takisto operátory, ktoré Objective-C neobsahuje a ktoré napríklad umožňujú vykonávať operácie so zvyškom pri číslach s pohyblivou desatinnou čiarkou.

Základné črty nového jazyka podľa Applu:

• Uzávery (podobné blokom v C a Objective-C) zjednotené s ukazovateľmi na funkcie
• N-tice a viacnásobné návratové hodnoty
• Generiká
• Rýchle a jednoduché iterácie nad rozsahom alebo zbierkou
• Štruktúry, ktoré podporujú metódy, rozšírenia, protokoly
• Funkčné programovacie vzory, napr. mapa alebo filter

Apple ďalej vyhlásil, že jazyk bol navrhnutý s ohľadom na bezpečnosť, s premennými, ktoré musia byť pred použitím inicializované, poľami a celými číslami, ktoré sú kontrolované na pretečenie, a automatickou správou pamäte.

Podpora Swiftu bude, samozrejme, hlboko integrovaná do aktualizovaného IDE Xcode. Bude zahŕňať interaktívne „ihrisko", ktoré umožní v reálnom čase upravovať kód programu a sledovať, ako vykonané zmeny ovplyvnia aplikáciu. Ladiaca konzola Xcode teraz tiež štandardne podporuje syntax jazyka Swift.

Podľa Applu poskytne Swift vývojárom veľa významných zrýchlení. Komplexné triedenie objektov napríklad pobeží 3,9× rýchlejšie ako implementácia rovnakého algoritmu v Pythone, teda aj rýchlejšie ako Objective-C, ktoré je 2,8× rýchlejšie ako verzia v Pythone.

Všetci záujemcovia o nový jazyk sa už môžu pustiť do štúdia, pretože Apple sprístupnil jeho dokumentáciu ako iBook aj na svojich stránkach pre vývojárov.

Objective-C bol pre začínajúcich vývojárov vždy náročný jazyk. Až budúcnosť ukáže, či bude vývoj aplikácií v jazyku Swift na platforme Apple jednoduchší, ale podľa dokumentácie bude tento jazyk určite prístupnejší než Objective-C.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Produkty

Nový LCD panel IPS od Panasonicu prináša kontrast na úrovni OLED

06.12.2016 10:50

Vysoký kontrast je jedna z hlavných predností displejov OLED. No teraz Panasonic vyvinul panel LCD typu IPS (In-Plane Switching), ktorý dosahuje porovnateľný kontrastný pomer, konkrétne na úrovni 1 00 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá