Image
6.6.2014 0 Comments

Apple predstavil nový programovací jazyk Swift. Prečítajte si v čom je lepší.

swift.jpg V záplave noviniek ohlásených na úvod tohtoročnej vývojárskej konferencie WWDC trochu zapadla novinka, ktorá prekvapila vývojárov, a to nielen tých v publiku. Spoločnosť totiž oznámila nový programovací jazyk nazvaný Swift.

Tento nový jazyk pravdepodobne nahradí Objective-C, hlavný programovací jazyk pre platformy Applu. Swift bude používať rovnaký kompilátor LLVM a prostredie runtime ako implementácia Objective-C od Applu, takže kódy vo Swifte aj Objective-C budú môcť koexistovať v rámci jednej aplikácie. Jazyk poskytuje prístup ku všetkým funkciám Cocoa a Cocoa Touch, ktoré vývojári v súčasnosti používajú v kóde v jazyku Objective-C.

Podľa spoločnosti by mal byť zrozumiteľný všetkým súčasným vývojárom pracujúcim v Objective-C a mal by slúžiť na „zjednotenie procesných a objektovo orientovaných častí jazyka". Od Objective-C sa však nelíšia len v syntaxi; ponúka aj typy premenných ako n-tice alebo voliteľný typ. Zahŕňa takisto operátory, ktoré Objective-C neobsahuje a ktoré napríklad umožňujú vykonávať operácie so zvyškom pri číslach s pohyblivou desatinnou čiarkou.

Základné črty nového jazyka podľa Applu:

• Uzávery (podobné blokom v C a Objective-C) zjednotené s ukazovateľmi na funkcie
• N-tice a viacnásobné návratové hodnoty
• Generiká
• Rýchle a jednoduché iterácie nad rozsahom alebo zbierkou
• Štruktúry, ktoré podporujú metódy, rozšírenia, protokoly
• Funkčné programovacie vzory, napr. mapa alebo filter

Apple ďalej vyhlásil, že jazyk bol navrhnutý s ohľadom na bezpečnosť, s premennými, ktoré musia byť pred použitím inicializované, poľami a celými číslami, ktoré sú kontrolované na pretečenie, a automatickou správou pamäte.

Podpora Swiftu bude, samozrejme, hlboko integrovaná do aktualizovaného IDE Xcode. Bude zahŕňať interaktívne „ihrisko", ktoré umožní v reálnom čase upravovať kód programu a sledovať, ako vykonané zmeny ovplyvnia aplikáciu. Ladiaca konzola Xcode teraz tiež štandardne podporuje syntax jazyka Swift.

Podľa Applu poskytne Swift vývojárom veľa významných zrýchlení. Komplexné triedenie objektov napríklad pobeží 3,9× rýchlejšie ako implementácia rovnakého algoritmu v Pythone, teda aj rýchlejšie ako Objective-C, ktoré je 2,8× rýchlejšie ako verzia v Pythone.

Všetci záujemcovia o nový jazyk sa už môžu pustiť do štúdia, pretože Apple sprístupnil jeho dokumentáciu ako iBook aj na svojich stránkach pre vývojárov.

Objective-C bol pre začínajúcich vývojárov vždy náročný jazyk. Až budúcnosť ukáže, či bude vývoj aplikácií v jazyku Swift na platforme Apple jednoduchší, ale podľa dokumentácie bude tento jazyk určite prístupnejší než Objective-C.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá