Image
3.6.2014 0 Comments

Apple predstavil na WWDC kopec noviniek. Čo nové prinesie iOS 8 a OS X Yosemite?

apple_26.jpg 25. ročník vývojárskej konferencie WWDC sa opäť niesol v znamení softvérových ohlásení. Ďalšia verzia operačného systému OS X dostane prívlastok Yosemite.

Apple ukázal nové vlastnosti používateľského rozhrania, ako je napr. dark mode (lišty nie sú biele, ale čierne), grafický efekt na štýl funkcie Windows Aero alebo notifikačné centrum, ktoré pripomína to z iOS. Vylepšené je aj vyhľadávanie Spotlight, ktorý vie robiť konverziu dĺžkových mierok alebo umožní priame plánovanie nových udalostí do kalendára. Apple premenoval aj svoje cloudové úložisko iCloud na iCloud Drive. Úložisko ponúkne 5 GB priestoru a v aktuálnej verzii viac pripomína konkurenčné služby. Zdieľať môžete ľubovoľné súbory, ktoré budú okrem Apple zariadení prístupné aj cez Windows.

apple_1.jpg

Yosemite prinesie viacero dizajnových noviniek

apple_2.jpg

Notifikácie pripomínajú tie z iOS

Z Macu budete môcť aj telefonovať

Apple na rozdiel od konkurencie nechce vytvoriť jedno zariadenie, ktoré nahradí všetky. Naopak, snaží sa prispôsobiť softvér tak, aby zjednotil telefón, tablet aj Mac. V praxi to znamená, že iOS funkcia AirDrop si rozumie už aj s Macmi a ďalšia novinka, Handoff umožní poslať rozpracovanú robotu do iPadu, resp. Macu. Takisto je možné využívať mobilný internet z iPhonu na ostatných Apple zariadeniach. Netreba nič konfigurovať, zariadenia stačí mať položené do určitej vzdialenosti od seba.

Synchronizujú sa aj všetky správy, vrátane SMS a podobne funguje aj možnosť prijímať hovory z iPhonu. iPady a Macy sa budú dať využívať ako handsfree zariadenia.

apple_3.jpg

Z Macu môžete prijímať hovory na váš iPhone

apple_4.jpg

Medzi iOS a Mac sa automaticky synchronizujú aj správy, rozpracované aktivity a mobilný internet

iOS 8 - bez headlinera, avšak s viacerými vylepšeniami

Takmer každá predchádzajúca verzia systému iOS mala nejakú hlavnú novinku. Naposledy to bol kompletne zmenený dizajn. Osmička však na prvý pohľad pôsobí, že headliner tento rok nevystúpi. Naproti tomu ponúkne nová verzia systému viacero drobných vylepšení. Začnime interaktívnymi notifikáciami, vďaka ktorým môžete odpísať na správu priamo z notifikácie, ale aj z uzamknutej obrazovky. Apple vylepšil aj klávesnicu, funkcia QuickType bude fungovať podobne ako SwiftKey a predpokladať slová, ktoré chcete napísať. Na rozdiel od SwiftKey však chýba podpora pre slovenčinu. Novinkou sú skupinové správy v rámci iMessage, posielanie hlasových a video správ.

iCloud Drive sa samozrejme predstaví aj v iOS 8 a nová verzia systému ponúkne okrem iného aj možnosť nainštalovať si nové klávesnice tretích strán a určovať im právomoci. Funkcie prehliadača Safari obohatia aj rozšírenia a pribudnú aj widgety pre aplikácie, ktoré sa budú zobrazovať v upravenom notifikačnom centre.

apple_5.jpg

Notifikácie sú interaktívne. Dá sa s nimi pracovať aj z uzamknutej obrazovky

apple_6.jpg

Nová funkcia QuickType odhaduje, aké slovo chcete napísať. Slovenčinu však zatiaľ nepodporuje

Apple predstavil funkciu Family Sharing, ktorá umožní zdieľať nákupy medzi až šiestimi kontami. Podmienkou je spoločná kreditná karta. Deti si však budú pýtať povolenie, aby si mohli niečo z obchodu kúpiť. Mimochodom, v AppStore pribudnú aj balíčky aplikácií.

iOS 8 sa zameria aj na zdravie používateľov. Špekuluje sa, že inteligentné Apple hodinky budú sledovať zdravotný stav, avšak iOS 8 bude kompatibilný s množstvom ďalších zariadení a dáta bude centralizovať v jednej aplikácií. Z nej sa budú dať zdravotné informácie zdieľať s doktormi.

apple_7.jpg

Aplikácia Health bude zbierať zdravotné dáta z kompatibilných aplikácií a zariadení

apple_8.jpg

Jednou z noviniek je aj vylepšenie editácie fotografií v aplikácii Fotky

Za zmienku stojí aj to, že Siri bude opäť inteligentnejšia. Má v sebe integrovaný Shazam a dokáže komunikovať v 22 nových jazykoch. Či je medzi nimi aj slovenčina zatiaľ nevieme.

Apple predstavil aj herný engine Metal, ktorý by mal na iOS zariadenia priniesť hry konzolovej kvality. Zároveň ukázal nový programovací jazyk Swift. Je rýchly, moderný, bezpečný, interaktívny a má uľahčiť vývoj aplikácií.

apple_9.jpg

Pribudnú aj widgety, ktoré sa budú zobrazovať medzi notifikáciami

apple_10.jpg

iOS 8 je už dostupný v beta verzii. Pre verejnosť bude oficiálne dostupný na jeseň

Zdroj: apple.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Produkty

ODG ukázal pokročilé okuliare na rozšírenú realitu. V niektorých parametroch prekonávajú HoloLens

13.01.2017 00:25

Spoločnosť Osterhout Design Group (ODG) vystavovala na CES dvoje okuliarov na rozšírenú realitu, ktoré umožňujú umiestniť 3D objekty v reálnom priestore a sú určené pre bežných spotrebiteľov. Modely R ...

Produkty

Inteligentný náramok BACtrack Skyn vám ukáže, ako veľmi ste opití

13.01.2017 00:30

Nositeľné zariadenie BACtrack Skyn vám povie, či ste vypili priveľa. Môže sa vám to hodiť v situácii, keď sa rozhodujete, či si dáte ešte za pohárik. Náramok funguje samostatne alebo v integrácii s A ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá