Image
3.1.2014 0 Comments

Apple: NSA do iPhonov prenikla bez nášho vedomia. Čo na to China Mobile?

nsa_iphone.jpg Spoločnosť odmieta, že by americkej bezpečnostnej agentúre akokoľvek pomáhala s prístupom do používateľských iPhonov aj ďalších zariadení s operačným systémom iOS.

Nemecký denník Der Spiegel prišiel v tomto týždni s ďalšou správou odhaľujúcou praktiky Americkej Národnej bezpečnostnej agentúry. Tentoraz priniesol informáciu o programe nazvanom dropouty JEEP, ktorý vraj NSA používala či stále používa na získanie prístupu do veľkého množstva výpočtových zariadení, okrem iného aj do iPhonov.

Apple sa teraz pripojil k vyhláseniam iných technologických gigantov, ako sú Google alebo Cisco, a výslovne poprel, že by agentúre pri nabúraní používateľských zariadení nejako pomáhal.

Der Spiegel vo svojej správe vychádza z dokumentu pochádzajúceho z roku 2008. NSA v ňom o programe používanom na nabúranie zariadení hovorí ako o softvérovom implantáte, ktorý jej umožňuje z iPhonu stiahnuť akákoľvek používateľské dáta alebo použiť mikrofón a fotoaparát telefónu.

Nie je jasné, či nemecký denník tento dokument získal opäť od Edwarda Snowdena. Je však zrejmé, že pre Apple sa článok objavil v najmenej vhodnú dobu. Applu sa totiž podarilo uzavrieť obchodné partnerstvo s čínskym operátorom China Mobile, vďaka ktorému spoločnosť konečne získa prístup na trh s obrovským množstvom potenciálnych zákazníkov. Akýkoľvek náznak toho, že sú iPhony sledované americkou vládou, sa tak Applu v tejto chvíli naozaj nehodí.

NSA sa v dokumente, z ktorého cituje Der Spiegel, pochvaľuje 100 % úspešnosťou svojho programu pri infiltrácii do zariadenia s operačným systémom iOS. Podľa bezpečnostného výskumníka a zároveň autora článku Jacoba Appelbauma sa tak ponúkajú dve možnosti: buď NSA disponuje obrovským množstvom nástrojov, vďaka ktorým sa do produktov Applu dostáva, alebo mu v tom pomáha samotný Apple.

V uniknutom dokumente sa o konkrétnych praktikách nič nepíše. Druhú možnosť zase Apple vehementne popiera. Spoločnosť vraj s NSA nikdy nespolupracovala na vytváraní zadných vrátok do žiadneho zo svojich produktov. V podobnom duchu sa skôr vyjadrilo aj Cisco, ktorého produkty sa tiež objavili na zozname zneužitých zariadení.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá