Image
8.8.2014 0 Comments

Aplikácia pre iPhone môže poslúžiť zlodejom

KeyMe.jpg Aj vám sa už stalo, že ste si zabuchli dvere a kľúče ostali vnútri? V takom prípade by mala pomôcť nová aplikácia pre iPhone, teda aspoň v prípade, že bývate v New Yorku. Aplikácia KeyMe umožňuje používateľom naskenovať si svoj kľúč pomocou fotoaparátu smartfónu. Naskenovaný kľúč sa dá uložiť do digitálnej kľúčenky a zaslať na server rovnomennej spoločnosti, ktorá vám vytlačí náhradný na 3D tlačiarni a pošle vám ho, prípadne si poň môžete skočiť osobne do jednej z piatich prevádzok v New Yorku.

A najnovšie sú v tomto meste k dispozícii aj samoobslužné kiosky, kde môžete rýchlo získať náhradný kľúč. Šikovná vec, ktorá môže pomôcť v núdzi. Možno však zaručiť, že ľudia si budú skenovať len vlastné kľúče?

Zaujímavý skutočný príbeh v tejto súvislosti publikoval Andy Greenberg na serveri Wired. Keď išiel na návštevu k susedovi, ten mu zhodil kľúče, aby si sám otvoril. Andy na schodišti strávil asi pol minúty skenovaním kľúča pomocou aplikácie KeyMe, potom už stačilo len nechať si ho vyhotoviť. Počas rozhovoru potom susedovi povedal, že teraz už môže vstúpiť do jeho domu kedykoľvek. A aby to dokázal, na druhé ráno skutočne prekvapil suseda v jeho byte.

Služby ako KeyMe, KeyDuplicated či ich európsky variant Keysave, prevádzkovaný belgickou spoločnosťou, sľubujú navždy odstrániť problémy stratených a zabudnutých kľúčov. Na druhej strane sú priam ideálne pre zlodejov. Stačí nechať svoje kľúče na chvíľu bez dozoru na stole v práci, na barovom pulte či v hotelovej izbe. KeyMe dokonca umožňuje naskenovať aj niektoré kľúče od auta a nechať si ich zaslať poštou.

Na webe KeyMe sa síce tvrdí, že kľúč môže naskenovať len majiteľ, treba ho držať v ruke samostatne a skenovať z oboch strán na bielom pozadí z výšky asi 4 cm. No Andyho príbeh svedčí o inom. Naskenoval susedov kľúč bez toho, aby ho odobral zo zväzku, navyše len tak na schodišti.

Ako ďalší argument uvádza zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Greg Marsh skutočnosť, že KeyMe je digitálna služba, takže všetko je uložené (záznamy o kreditných kartách, odtlačky prstov na skeneri v kiosku a pod.). Ak dôjde ku krádeži, možno tak zistiť, kto kľúč kopíroval.

No väčšina ľudí nemá ani tušenie, že KeyMe vôbec existuje. Vlámanie do svojho bytu by tak určite nedávali do súvislosti s touto aplikáciou. Marshova rada teda znie: „Ľudia musia dávať pozor, kam ukladajú svoje kľúče, a strážiť si ich podobne ako svoje heslá."

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá