Image
8.8.2014 0 Comments

Aplikácia pre iPhone môže poslúžiť zlodejom

KeyMe.jpg Aj vám sa už stalo, že ste si zabuchli dvere a kľúče ostali vnútri? V takom prípade by mala pomôcť nová aplikácia pre iPhone, teda aspoň v prípade, že bývate v New Yorku. Aplikácia KeyMe umožňuje používateľom naskenovať si svoj kľúč pomocou fotoaparátu smartfónu. Naskenovaný kľúč sa dá uložiť do digitálnej kľúčenky a zaslať na server rovnomennej spoločnosti, ktorá vám vytlačí náhradný na 3D tlačiarni a pošle vám ho, prípadne si poň môžete skočiť osobne do jednej z piatich prevádzok v New Yorku.

A najnovšie sú v tomto meste k dispozícii aj samoobslužné kiosky, kde môžete rýchlo získať náhradný kľúč. Šikovná vec, ktorá môže pomôcť v núdzi. Možno však zaručiť, že ľudia si budú skenovať len vlastné kľúče?

Zaujímavý skutočný príbeh v tejto súvislosti publikoval Andy Greenberg na serveri Wired. Keď išiel na návštevu k susedovi, ten mu zhodil kľúče, aby si sám otvoril. Andy na schodišti strávil asi pol minúty skenovaním kľúča pomocou aplikácie KeyMe, potom už stačilo len nechať si ho vyhotoviť. Počas rozhovoru potom susedovi povedal, že teraz už môže vstúpiť do jeho domu kedykoľvek. A aby to dokázal, na druhé ráno skutočne prekvapil suseda v jeho byte.

Služby ako KeyMe, KeyDuplicated či ich európsky variant Keysave, prevádzkovaný belgickou spoločnosťou, sľubujú navždy odstrániť problémy stratených a zabudnutých kľúčov. Na druhej strane sú priam ideálne pre zlodejov. Stačí nechať svoje kľúče na chvíľu bez dozoru na stole v práci, na barovom pulte či v hotelovej izbe. KeyMe dokonca umožňuje naskenovať aj niektoré kľúče od auta a nechať si ich zaslať poštou.

Na webe KeyMe sa síce tvrdí, že kľúč môže naskenovať len majiteľ, treba ho držať v ruke samostatne a skenovať z oboch strán na bielom pozadí z výšky asi 4 cm. No Andyho príbeh svedčí o inom. Naskenoval susedov kľúč bez toho, aby ho odobral zo zväzku, navyše len tak na schodišti.

Ako ďalší argument uvádza zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Greg Marsh skutočnosť, že KeyMe je digitálna služba, takže všetko je uložené (záznamy o kreditných kartách, odtlačky prstov na skeneri v kiosku a pod.). Ak dôjde ku krádeži, možno tak zistiť, kto kľúč kopíroval.

No väčšina ľudí nemá ani tušenie, že KeyMe vôbec existuje. Vlámanie do svojho bytu by tak určite nedávali do súvislosti s touto aplikáciou. Marshova rada teda znie: „Ľudia musia dávať pozor, kam ukladajú svoje kľúče, a strážiť si ich podobne ako svoje heslá."

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá