Image
8.8.2014 0 Comments

Aplikácia pre iPhone môže poslúžiť zlodejom

KeyMe.jpg Aj vám sa už stalo, že ste si zabuchli dvere a kľúče ostali vnútri? V takom prípade by mala pomôcť nová aplikácia pre iPhone, teda aspoň v prípade, že bývate v New Yorku. Aplikácia KeyMe umožňuje používateľom naskenovať si svoj kľúč pomocou fotoaparátu smartfónu. Naskenovaný kľúč sa dá uložiť do digitálnej kľúčenky a zaslať na server rovnomennej spoločnosti, ktorá vám vytlačí náhradný na 3D tlačiarni a pošle vám ho, prípadne si poň môžete skočiť osobne do jednej z piatich prevádzok v New Yorku.

A najnovšie sú v tomto meste k dispozícii aj samoobslužné kiosky, kde môžete rýchlo získať náhradný kľúč. Šikovná vec, ktorá môže pomôcť v núdzi. Možno však zaručiť, že ľudia si budú skenovať len vlastné kľúče?

Zaujímavý skutočný príbeh v tejto súvislosti publikoval Andy Greenberg na serveri Wired. Keď išiel na návštevu k susedovi, ten mu zhodil kľúče, aby si sám otvoril. Andy na schodišti strávil asi pol minúty skenovaním kľúča pomocou aplikácie KeyMe, potom už stačilo len nechať si ho vyhotoviť. Počas rozhovoru potom susedovi povedal, že teraz už môže vstúpiť do jeho domu kedykoľvek. A aby to dokázal, na druhé ráno skutočne prekvapil suseda v jeho byte.

Služby ako KeyMe, KeyDuplicated či ich európsky variant Keysave, prevádzkovaný belgickou spoločnosťou, sľubujú navždy odstrániť problémy stratených a zabudnutých kľúčov. Na druhej strane sú priam ideálne pre zlodejov. Stačí nechať svoje kľúče na chvíľu bez dozoru na stole v práci, na barovom pulte či v hotelovej izbe. KeyMe dokonca umožňuje naskenovať aj niektoré kľúče od auta a nechať si ich zaslať poštou.

Na webe KeyMe sa síce tvrdí, že kľúč môže naskenovať len majiteľ, treba ho držať v ruke samostatne a skenovať z oboch strán na bielom pozadí z výšky asi 4 cm. No Andyho príbeh svedčí o inom. Naskenoval susedov kľúč bez toho, aby ho odobral zo zväzku, navyše len tak na schodišti.

Ako ďalší argument uvádza zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Greg Marsh skutočnosť, že KeyMe je digitálna služba, takže všetko je uložené (záznamy o kreditných kartách, odtlačky prstov na skeneri v kiosku a pod.). Ak dôjde ku krádeži, možno tak zistiť, kto kľúč kopíroval.

No väčšina ľudí nemá ani tušenie, že KeyMe vôbec existuje. Vlámanie do svojho bytu by tak určite nedávali do súvislosti s touto aplikáciou. Marshova rada teda znie: „Ľudia musia dávať pozor, kam ukladajú svoje kľúče, a strážiť si ich podobne ako svoje heslá."

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá