SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Aplikácia Temu je vybavená kompletným arzenálom nástrojov pre hackerov

Bezpečnosť
2

Platforma elektronického obchodu Temu podporovaná Čínou odvysielala počas Super Bowlu tri reklamy a dve hneď po ňom. Ich celková cena pravdepodobne presahuje 30 miliónov dolárov vzhľadom na veľmi žiadané, a teda aj veľmi drahé vysielacie sloty. Zdá sa však, že investícia už priniesla zisk – aplikácia Temu sa vzápätí umiestnila na druhom mieste v rebríčku najsťahovanejších bezplatných aplikácií spoločnosti Apple.

Skupina žalobcov z viacerých štátov však nedávno podala hromadnú žalobu proti Temu a jej materskej spoločnosti PDD Holdings Inc., pričom tvrdila, že aplikácia porušuje práva na súkromie používateľov tým, že tajne zhromažďuje ich údaje a neposkytuje im možnosť efektívneho súhlasu. Experti, ktorí aplikáciu preskúmali, zistili, že je „úmyselne a zámerne“ vybavená „kompletným arzenálom nástrojov na exfiltráciu prakticky všetkých súkromných údajov na zariadení používateľa a vykonanie takmer akejkoľvek škodlivej akcie po spustení príkazu zo vzdialeného servera“.

Tvrdia, že to umožňuje spoločnosti prístup „doslova ku všetkému, čo máte v telefóne“. Ďalej uvádzajú, že „bolo vynaložené veľké úsilie na zámerné skrytie“ rušivého charakteru softvéru, čo robí z Temu „najnebezpečnejší balík malvéru/spajvéru, ktorý je v súčasnosti rozšírený“. Iná hromadná žaloba tvrdí, že Temu vedome nedokázal zabezpečiť osobné informácie zákazníkov a umožnil hackerom ukradnúť údaje používateľov. Hovorilo sa o predaji alebo úniku informácií o kreditných kartách a bankových údajoch zákazníkov Temu po použití aplikácie.

Na svojej webovej stránke Temu hovorí, že sa „hlboko stará o súkromie“. Takisto tvrdí, že „nepredáva“ osobné informácie v tradičnom zmysle slova a poskytuje ich iba určitým subjektom, aby vytvoril lepšiu a personalizovanú službu pre používateľov, a kategoricky popiera obvinenia. Aj iné aplikácie vlastnené Čínou boli v poslednom čase predmetom zvýšených obáv o súkromie údajov, najmä so vzostupom sociálnej siete TikTok, pretože žiadna spoločnosť v Číne nemôže legálne odmietnuť, ak vláda požaduje prístup k ich údajom.

Napríklad aj aplikácia na online nakupovanie Pinduoduo, ktorú tiež vlastní spoločnosť PDD Holdings Inc., bola nedávno pozastavená v obchode Google Play pre prítomnosť spajvéru. Okrem bezpečnosti však obchodný model Temu čelí aj ďalšej kritike. Väčšina zákazníckych recenzií uvádza nejaký problém, ako sú napríklad nekvalitné služby zákazníkom, chyby v dodávke, cenové triky a tovar nízkej kvality.

Zdroj: scrippsnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Ale no reakcia na: Aplikácia Temu je vybavená kompletným arzenálom nástrojov pre hackerov

20.2.2024 22:02
Silná konkurencia. Samotný Android aj iOS zbierajú všetky údaje, aj taký FB. A čo sa deje, nič.. a priamo píšu v podmienkach že údaje sú poskytované FBI, atď. Aj Slovenskeho zákazníka.
Hovorte pri mobile napr Audi a6 a čoskoro vám budú vyskakovať také reklamu, aj keď nič také písomne nevyhľadávate. Odpočúvajú..
Že nekvalitné produkty, ako za tú cenu čo chcú, za tú cenu si to ani sami nedokážu vyrobiť..
Reagovať

Zase nejaký hon na čarodejnice reakcia na: Aplikácia Temu je vybavená kompletným arzenálom nástrojov pre hackerov

20.2.2024 19:02
Nevedia za mlákou seriózne konkurovať, tak zas vyrábajú špinavosti
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať