Image
31.5.2016 1 Comments

Americká armáda používa staré 8-palcové diskety na koordinovanie jadrových operácií

Ministerstvo obrany USA už niekoľko desaťročí používa vo svojom počítačovom systéme 8-palcové diskety, ktorými koordinuje prevádzku jadrových síl. Počítače IBM Series/1 zo 70. rokov a zastarané diskety zvládajú funkcie súvisiace s medzikontinentálnymi balistickými strelami, jadrovými bombardérmi a podpornými leteckými tankermi.

Strategický automatizovaný systém velenia a riadenia je jedna z 10 najstarších investícií do informačných technológií. Uvádza sa to v správe kontrolného úradu GAO (Government Accountability Office), ktorá vyzýva množstvo federálnych úradov „riešiť otázku starých zdedených systémov“.

Správa poukazuje na to, že staré IT systémy sa používajú na spracovanie dôležitých funkcií v oblasti daní, federálnych väzníc, vojenských veteránov, ale aj jadrovej bezpečnosti krajiny. Staršie federálne IT systémy používajú zastarané, v niektorých prípadoch až 50-ročné softvérové jazyky a hardvérové komponenty, ktoré už dnes nie sú podporované.

Pentagon plánuje skorú modernizáciu svojich technológií súvisiacich s jadrovými zbraňami. Podľa hovorkyne Valerie Henderson však tento systém zostane v používaní, „pretože ešte funguje“. No na riešenie obáv zo zastarávania majú byť floppy disky nahradené zariadeniami Secure Digital do konca roka 2017.

Zdroj: cnbc.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

1 Comments

  1. Staré ale spoľahlivé a o to ide reakcia na: Americká armáda používa staré 8-palcové diskety na koordinovanie jadrových operácií
    1.6.2016 10:06
    Ja sám som v minulosti používal 8-palcové diskety a robil som na nich aj vývoj počítačovej techniky. Tie systémy boli oproti dnešným ale jednoduché, prehľadné, ľahko ukontrolovateľné a relatívne spoľahlivé. To je ale oporoti dnešným prekomplikovaným systémom veľké plus. Tie dnešné IT systémy sú vďaka tomu ľahšie nabúrateľné a obsahujú veľké množstvo kódu a tým aj potenciálnych bezpečnostných dier. Neviem si predstaviť vírus na 8-palcovch disketách a systémoch ktoré ich využívajú. A hackeri sa do nich nedostanú, nemajú totižto ani štandardné sieťové adaptéry a rozhrania a zrejme nie sú ani pripojené na sieť. A to je pri riadení jadrových operácií veľmi dôležiá zábezpeka. A sú to rokmi osvedčené systému s dobre vychytanými chybami. Napríklad, veď koľko chýb sa vyskytuje v moderných operačných systémoch? Donekonečna sú záplatované. A staré systémy? Sú to uzatvorené platformy bez možností update softvéru on-the-fly. Veď nech ich nahradia systémami na báze Linuxu alebo Windows. A zrejme tým ohrozia aj celý svet. Tak ako dokázali šičkoví experti ohroziť iránske centrifúgy na obohacovanie uránu, tak potom dokážu ohroziť aj jadrový program Pentagonu.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá