Image
17.1.2017 0 Comments

Tipy a triky: Ako si poradiť so svetelnými zdrojmi rôznych farieb

Svetlo je v podstate všetko, čo potrebujeme na vytvorenie fotky. Žiaľ, v praxi sa stretávame s rôznymi typmi osvetlenia a každé má spravidla inú farbu. Tá nám potom spôsobuje nemalé problémy. Existuje mnoho situácií a mnoho riešení. Na niektoré z nich sa zameriame v tomto článku.

Svetelné zdroje sa navzájom líšia intenzitou a vlnovou dĺžkou, teda farbou. Najčastejšie konflikty rôznych farieb nastanú v kombinácii trvalého a zábleskového svetla. Či už žiarovka, žiarivka, alebo LED osvetlenie, všetko má inú farbu ako svetlo, ktoré vytvára výbojka blesku.

Aby fotografia vyzerala prirodzene, treba upraviť teplotu farieb. Ukážeme si preto, ako problém s rôznymi svetlami na scéne vyriešiť pomocou Zoner Photo Studia.

Prvé riešenie – čIernobiela

Najjednoduchšia a často, žiaľ, najpoužívanejšia rada typu: „Keď nevieš, čo s tým, hoď to do čiernobielej“, samozrejme, funguje. Potom však už vôbec netreba riešiť, akú farbu malo osvetlenie. Ani táto úprava však nie je univerzálna a nie vždy sa hodí. Táto fotografia je nasvietená jedným externým bleskom spredu a trvalým žiarovkovým svetlom z druhej strany. To spôsobilo, že po správnom vyvážení bielej v tvári na vlasoch vidieť výrazné žlté svetlo žiarovky. V tomto prípade išlo o fotenie tabla a trieda chcela čiernobiele fotky, takže som si nemusel lámať hlavu s farbou svetla a bolo po probléme.

Druhé riešenie – lokálna úprava

Keby som chcel použiť fotku aj vo farebnej verzii, časť hlavy osvietená žltou žiarovkou by mi určite prekážala. Odvádza to pozornosť od portrétu. Skúsim to teda aspoň trochu eliminovať pomocou editora v ZPS. Na eliminovanie jednej farby by sa dala použiť funkcia Odstránenie chromatickej chyby, ale nástroj Posun farieb má viac možností a dá sa s ním pracovať presnejšie. Kvapkadlom si vyberieme farbu, ktorú budeme chcieť upravovať. Vybranej farbe uberieme sýtosť a zmeníme odtieň do prijateľnejšej farby. Žltá farba, ktorá je vybraná, je, žiaľ, dosť podobná farbe pleti, takže okrem čiastočného odfarbenia vlasov sa odfarbili aj niektoré pleťové odtiene, čo nechceme. Takže ešte než nástroj na posun farieb potvrdíme, pomôžeme si niektorým z výberových nástrojov. Ja väčšinou dávam prednosť výberovému štetcu, ale záleží na situácii. Po výbere požadovanej oblasti so žltou farbou môžeme všetko potvrdiť. Po zmiernení žltej farby som si všimol, že zelené pozadie takisto nie je úplne ideálne a možno by si zaslúžilo rovnakú úpravu. Tu už záleží na tom, ako veľmi je farba pozadia podobná pleťovej. Ak je rozdielna, netreba používať žiadny výber.

Akcia v interiéri

S rôznymi druhmi osvetlenia sa môžete stretnúť aj v prípade, keď fotíte s bleskom napríklad na plese, svadbe, výstave a ďalších akciách konaných v interiéri s umelým osvetlením. Pri úprave sa musíte vždy riadiť podľa toho, ako vyzerajú fotografované objekty, nie pozadie. Aj keď sa táto rada zdá samozrejmá, neraz som videl fotky z akcie, ktoré mali pre okolité osvetlenie zle vyváženú pleťovú farbu. Ak chcete, aby pozadie nebolo o toľko žltšie, môžete skúsiť farebný filter na externý blesk. Medzi farbou trvalého svetla a blesku nebude taký veľký rozdiel. No istý rozdiel tam bude vždy. Väčšina akcií sa totiž odohráva vo viacerých miestnostiach s rôznym osvetlením. V praxi som potom zistil, že toto riešenie je skôr kontraproduktívne. Samozrejme, nájdu sa aj situácie, kde sa to môže hodiť.

Hlavne prirodzene

Ak fotíte v ateliéri, neodporúčam používať rôzne farebné osvetlenie spredu, teda napríklad pod uhlom 45 stupňov z každej strany, pretože to spôsobí, že bude každá polovica tváre inak farebná. Tento problém sa dá riešiť pomocou lokálnych úprav, ale upravovať podobným spôsobom každú fotku je časovo veľmi náročné. Svietenie jednou farbou svetla spredu a druhou zozadu je oveľa reálnejší variant a lepšie sa redukuje. Pri fotení v interiéroch si strážte farbu tvárí a neriešte pozadie, ktoré nikoho nezaujíma. Dôležité je, aby farba pleti pôsobila prirodzene.

A rada na záver: Pokiaľ to ide, skúste sa vyhnúť rôznym farbám svetiel. Strážte si scénu a premýšľajte o fotke dopredu. Možno potom zistíte, že existuje spôsob, ako snímku odfotiť dobre aj s jedným zdrojom svetla. Rôzne druhy svetiel na scéne totiž môžu byť zapríčinené nevedomosťou či nesústredenosťou fotografa. Všímavosťou a premýšľaním si potom ušetríte čas strávený nad úpravami fotiek.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

CES 2017: Lenovo predstavilo nové notebooky ThinkPad X1, Miix 720 a prvý smartfón s podporou Tango - Lenovo Phab 2

03.01.2017 00:09

Lenovo odštartovala ďalší ročník veľtrhu s celou škálou nových produktov. Nová generácia produktov radu ThinkPad X1 Carbon 2017 je najľahším 14-palcovým biznis notebookom, ktorý váži len 1,14kg a obsa ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako správne poskytovať IT pomoc a ako o ňu správne žiadať?

14.12.2016 09:40

Či už ste pokročilý používateľ počítača, ktorý často poskytuje IT pomoc známym a rodine, alebo ste to vy, kto o takúto pomoc zvyčajne žiada, ľahko sa stanete nechcenou príčinou frustrácie a obrovskej ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako diagnostikovať a opravovať neúspešné upgrady Windows 10

14.12.2016 09:37

Microsoft prešiel s Windows 10 do celkom novej éry vývoja. Namiesto samostatných verzií Windows, vydávaných zvyčajne s odstupom dvoch až piatich rokov (XP, Vista, 7 a podobne), začal svoj systém vyvíj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá