Image
5.11.2012 0 Comments

Ako sa zabezpečuje komunikácia počas prírodnej katastrofy

sandy_4.jpg Búrka Sandy zoslabla potom, čo spustošila východné pobrežie USA a oblasti Karibiku. Podľa posledných bilancií zanechala viac než 8 miliónov ľudí bez elektriny a celkové škody sa odhadujú na desiatky miliárd dolárov.

Počas podobných katastrof je komunikácia potrebnejšia než kedykoľvek inokedy a mobilné siete tu hrajú kľúčovú úlohu. Každý mobilný operátor, ktorý je vlastníkom rádiového spektra, musí mať vypracovaný krízový plán pre prípad „zásahu vyššej moci" - mimoriadnej udalosti alebo okolnosti vymykajúcej sa ľudskej kontrole. Počas prírodnej katastrofy alebo závažnej udalosti musia byť chrbticové siete aj rádiové prístupové siete nadštandardne zabezpečené, aby zabezpečili kontinuitu mobilnej komunikácie.

Chrbticové siete obsahujúce kľúčové informácie zákazníkov sú štandardne budované tak, aby fungovali aj v množstve podobných udalostí. Spravidla sú umiestnené v dobre chránených budovách alebo v podzemí, aby odolali poveternostným vplyvom a zemetraseniam, zatiaľ čo rádiové prístupové siete môžu byť náchylnejšie k poškodeniu. Dobrou správou však je, že rádiové prístupové siete sú navrhnuté s vyššou kapacitou, než vyžaduje bežná prevádzka, a s plynulým riadením sieťovej prevádzky, vďaka čomu sú schopní kompenzovať niektoré výpadky. Ak dôjde k výpadkom, je možné využiť napríklad mikrovlnné spojenie alebo náhradné antény. Niekedy je nasadené kontajnerové riešenie. Pokiaľ sieť prevádzkujete v krajine, ktorá má dobrú rozvodnú sieť, nepotrebujete mať záložné batérie, aj tak sú však k dispozícii alternatívy, napríklad palivové články alebo fotovoltaické panely pre chrbticové siete a rádiové prístupové siete.

Za povšimnutie stojí, že ľudia vo svojich príspevkoch o búrke Sandy na Facebooku, Instagramu a Twitteru žiadajú priateľov a príbuzných, aby popísali svoju súčasnú situáciu, namiesto aby ich kontaktovali telefonicky. Vo významných metropolách, akou je napr. New York, kde je asi 55% podiel užívateľov smartfónov, sociálne média sa stávajú hlavným zdrojom informácií, ktoré sú potom odvysielané v masmédiách. Úrady v New Jersey nedávno začali na Twitteri zverejňovať správy o aktuálnej situácii určené tamojším občanom.

Podľa zakladateľa Instagramu Kevina Systroma bolo behom búrky nazdieľaných 244 tisíc snímkov s tagom #sandy, ďalších 144 tisíc s tagom #hurricanesandy a desaťtisíce pod inými heslami. V niektorých momentoch tak užívatelia posielali do sveta 10 snímkov za sekundu.


Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Telekomunikácie

Telekom predstavil nové technologické vychytávky aj zrýchlenie pripojenia k internetu

18.10.2016 00:07

Telekom predstavil viacero noviniek, ktoré pripravuje na nadchádzajúce predvianočné obdobie. Z technologických noviniek to bude okrem iného zrýchlenie prenosových rýchlostí pripojenia k internetu takm ...

Telekomunikácie 3

4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

12.10.2016 00:15

Oddnes môžu už aj obyvatelia Slovenska využívať Voice over LTE (VoLTE), čo je revolučná technológia prinášajúca rýchlejšie spojenie volania a vyššiu kvalitu hlasu. Jej komerčnú prevádzku ako prvá spom ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá