Image
5.11.2012 0 Comments

Ako sa zabezpečuje komunikácia počas prírodnej katastrofy

sandy_4.jpg Búrka Sandy zoslabla potom, čo spustošila východné pobrežie USA a oblasti Karibiku. Podľa posledných bilancií zanechala viac než 8 miliónov ľudí bez elektriny a celkové škody sa odhadujú na desiatky miliárd dolárov.

Počas podobných katastrof je komunikácia potrebnejšia než kedykoľvek inokedy a mobilné siete tu hrajú kľúčovú úlohu. Každý mobilný operátor, ktorý je vlastníkom rádiového spektra, musí mať vypracovaný krízový plán pre prípad „zásahu vyššej moci" - mimoriadnej udalosti alebo okolnosti vymykajúcej sa ľudskej kontrole. Počas prírodnej katastrofy alebo závažnej udalosti musia byť chrbticové siete aj rádiové prístupové siete nadštandardne zabezpečené, aby zabezpečili kontinuitu mobilnej komunikácie.

Chrbticové siete obsahujúce kľúčové informácie zákazníkov sú štandardne budované tak, aby fungovali aj v množstve podobných udalostí. Spravidla sú umiestnené v dobre chránených budovách alebo v podzemí, aby odolali poveternostným vplyvom a zemetraseniam, zatiaľ čo rádiové prístupové siete môžu byť náchylnejšie k poškodeniu. Dobrou správou však je, že rádiové prístupové siete sú navrhnuté s vyššou kapacitou, než vyžaduje bežná prevádzka, a s plynulým riadením sieťovej prevádzky, vďaka čomu sú schopní kompenzovať niektoré výpadky. Ak dôjde k výpadkom, je možné využiť napríklad mikrovlnné spojenie alebo náhradné antény. Niekedy je nasadené kontajnerové riešenie. Pokiaľ sieť prevádzkujete v krajine, ktorá má dobrú rozvodnú sieť, nepotrebujete mať záložné batérie, aj tak sú však k dispozícii alternatívy, napríklad palivové články alebo fotovoltaické panely pre chrbticové siete a rádiové prístupové siete.

Za povšimnutie stojí, že ľudia vo svojich príspevkoch o búrke Sandy na Facebooku, Instagramu a Twitteru žiadajú priateľov a príbuzných, aby popísali svoju súčasnú situáciu, namiesto aby ich kontaktovali telefonicky. Vo významných metropolách, akou je napr. New York, kde je asi 55% podiel užívateľov smartfónov, sociálne média sa stávajú hlavným zdrojom informácií, ktoré sú potom odvysielané v masmédiách. Úrady v New Jersey nedávno začali na Twitteri zverejňovať správy o aktuálnej situácii určené tamojším občanom.

Podľa zakladateľa Instagramu Kevina Systroma bolo behom búrky nazdieľaných 244 tisíc snímkov s tagom #sandy, ďalších 144 tisíc s tagom #hurricanesandy a desaťtisíce pod inými heslami. V niektorých momentoch tak užívatelia posielali do sveta 10 snímkov za sekundu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Telefonovanie v EÚ bude od leta lacnejšie

05.12.2016 00:07

Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť ...

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Telekomunikácie 1

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá