Image
5.11.2012 0 Comments

Ako sa zabezpečuje komunikácia počas prírodnej katastrofy

sandy_4.jpg Búrka Sandy zoslabla potom, čo spustošila východné pobrežie USA a oblasti Karibiku. Podľa posledných bilancií zanechala viac než 8 miliónov ľudí bez elektriny a celkové škody sa odhadujú na desiatky miliárd dolárov.

Počas podobných katastrof je komunikácia potrebnejšia než kedykoľvek inokedy a mobilné siete tu hrajú kľúčovú úlohu. Každý mobilný operátor, ktorý je vlastníkom rádiového spektra, musí mať vypracovaný krízový plán pre prípad „zásahu vyššej moci" - mimoriadnej udalosti alebo okolnosti vymykajúcej sa ľudskej kontrole. Počas prírodnej katastrofy alebo závažnej udalosti musia byť chrbticové siete aj rádiové prístupové siete nadštandardne zabezpečené, aby zabezpečili kontinuitu mobilnej komunikácie.

Chrbticové siete obsahujúce kľúčové informácie zákazníkov sú štandardne budované tak, aby fungovali aj v množstve podobných udalostí. Spravidla sú umiestnené v dobre chránených budovách alebo v podzemí, aby odolali poveternostným vplyvom a zemetraseniam, zatiaľ čo rádiové prístupové siete môžu byť náchylnejšie k poškodeniu. Dobrou správou však je, že rádiové prístupové siete sú navrhnuté s vyššou kapacitou, než vyžaduje bežná prevádzka, a s plynulým riadením sieťovej prevádzky, vďaka čomu sú schopní kompenzovať niektoré výpadky. Ak dôjde k výpadkom, je možné využiť napríklad mikrovlnné spojenie alebo náhradné antény. Niekedy je nasadené kontajnerové riešenie. Pokiaľ sieť prevádzkujete v krajine, ktorá má dobrú rozvodnú sieť, nepotrebujete mať záložné batérie, aj tak sú však k dispozícii alternatívy, napríklad palivové články alebo fotovoltaické panely pre chrbticové siete a rádiové prístupové siete.

Za povšimnutie stojí, že ľudia vo svojich príspevkoch o búrke Sandy na Facebooku, Instagramu a Twitteru žiadajú priateľov a príbuzných, aby popísali svoju súčasnú situáciu, namiesto aby ich kontaktovali telefonicky. Vo významných metropolách, akou je napr. New York, kde je asi 55% podiel užívateľov smartfónov, sociálne média sa stávajú hlavným zdrojom informácií, ktoré sú potom odvysielané v masmédiách. Úrady v New Jersey nedávno začali na Twitteri zverejňovať správy o aktuálnej situácii určené tamojším občanom.

Podľa zakladateľa Instagramu Kevina Systroma bolo behom búrky nazdieľaných 244 tisíc snímkov s tagom #sandy, ďalších 144 tisíc s tagom #hurricanesandy a desaťtisíce pod inými heslami. V niektorých momentoch tak užívatelia posielali do sveta 10 snímkov za sekundu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá