Image
26.10.2016 1 Comments

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D napriek celosvetovému úspechu tohto modelu, ktorý nestíhali vyrábať, takže sa naň čakalo mesiac nezaspali na vavrínoch a predstavili revolučné riešenie tlače zo štyroch materiálov súčasne a to z jednej trysky. Riešenie nám na podujatí CES Unveiled predstavil CEO firmy Josef Průša.  Riešenie je geniálne jednoduché, využíva len jednu trysku do ktorej sa podľa potreby vtláča príslušný materiál. Počas výmeny materiálu sa tlačová hlava presunie na pomocnú plochu kde vytlačí malé množstvo materiálu ktorý sa v okamihu výmeny v malom objeme zmieša. Potom sa tlačová hlava vráti nad výtlačok a pokračuje sa v tlači. Lepšie je raz vidieť, ako 5x čítať, takže princíp fungovania novej tlačiarne ukážeme na videu. 

Potešíme aj majiteľov starších tlačiarní, Original Prusa i3 sa z pôvodnej prvej verzie dá upradeovať na verziu MK2 a táto následne na štvorfarebnú. Cena upgrade na 2 farebnú verziu je 219 € a 4 farebnú verziu je 269 €.

Len pre ilustráciu, konkurenčné „dvojfarebné“ tlačiarne využívajú dva extrudery  Pridanie druhého materiálu v praxi  znamená pridanie kompletného druhého extruderu vrátane hotendu. To však prináša problémov. Zväčšenie váhy celej tlačovej hlavy, čo výrazne ovplyvňuje dynamiku. Problémom je aj menšená tlačová plocha, minimálne o vzdialenosti medzi špičkami trysiek. Ale hlavne neskutočne ťažká kalibrácia a problém so samovoľným vytekaním plastu z druhej, nepoužívané trysky.

„Zvýšenie počtu materiálov na štyri prinieslo ďalšie neočakávané komplikácie, ako zapojiť všetky motory. Chceli sme, aby mohli upgradovať všetci majiteľa MK2, doska Rambo Mini však podporuje iba jeden výstup pre extrudér. Výmena elektroniky by bola drahá, a to nehovorím o tom, že žiadna, ktoré podporuje 4 extrudery, neexistuje. Počas testovania som ale dostal nápad a ukázalo sa, že je možné motory jednoducho prepínať. Niekedy je najjednoduchšie myšlienka tá najlepšia. Takže sme si navrhli vlastné dosku, ktorá toto dokáže. Dokonca by dokázala prepínať motorov viac, ale to si nechajme do budúcnosti“, vysvetľuje Josef Průša.

Taktiež bolo treba vyriešiť, kam uložiť prebytočný materiál, ktorý vzniká pri výmene farieb. Na začiatku výmeny je všetok roztavený filament čo najrýchlejšie vytlačený z trysky a neroztavený uvoľnený z tavnej zóny. To zaistí minimálne zvyšky materiálu vnútri trysky pred vložením ďalšieho. Takzvaná čistiaca veža je generovaná preto, aby sa stabilizoval prietok v tryske a tá sa prečistila od posledných zvyškov pigmentov predchádzajúceho filamentu. Musí však byť chytrejšia ako predtým dokázal akýkoľvek Slicer. V prípade tlačiarní s dvoma tryskami to bolo jednoduché, dôjde maximálne k jednej výmene za vrstvu a vystačíte si iba s jednoduchým skriptom, ktorý sa len vloží do g-kódu a nemení sa. Pre štyri materiály sa musia analyzovať celý g-code vopred a nájsť najvyšší počet výmen v jednej vrstve, to bude definovať počet "slotov" pre výmeny a aj veľkosť čistiace veže. Ak sa v priebehu tlače počet nutných výmen zníži, aj veža bude menšia a ak už ďalšia výmena nebude už potrebné veža sa prestane tlačiť.

Materiály s výrazne diferencovanou tlačovou teplotou samozrejme nie je možné tlačiť naraz. Je to však skôr akademický problém, tlačiť PLA a ABS súčasne nie je dobrý nápad, pretože pri teplote podložky 100 stupňov by sa PLA dávno roztieklo. Zmeny teploty trysky medzi materiálmi v rádoch desiatok stupňov však možné sú.

Ste pripravení na štvorfarebnú 3D tlačiareň?

Tvorba štyroch farebných modelov nie je nič jednoduché, a preto prakticky žiadne nikde k stiahnutiu nenájdete, ani na Thingiverse. Predstavte si to, že musíte urobiť každú farbu ako samostatný model a tie potom v 3D priestore zložiť dohromady tak, aby presne lícovali. Preto si myslíme, že 4 materiálova tlačiareň je hlavne pre skúsených užívateľov.

 

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

1 Comments

  1. Novinársky mumpithizmus reakcia na: Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D
    29.10.2016 16:10
    Teda takú hustotu lajdáckych preklepov som už dávno nezažil.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá