Image
5.8.2014 0 Comments

Ako dlho sa budú ešte používať Windows XP?

windows_xp.jpg Trhový podiel Windows XP priebežne klesá. Podľa rýchlosti tohto poklesu sa môžeme pokúsiť odhadnúť, kedy približne Windows XP vymiznú z trhu. Rýchlo to ale určite nebude.

Spoločnosť Net Applications zverejňuje na svojom webe každý mesiac aktualizované štatistiky celosvetovej používanosti hlavných operačných systémov, webových prehliadačov a ďalšieho softvéru. Z týchto kriviek potom možno dedukovať budúci vývoj trendov.

Windows XP len tak nezmizne

V každom prípade sa asi nedá počítať s tým, že Windows XP zmizne úplne, aj keď ich podpora už skončila, pretože podľa meraní Net Applications stále existujú ľudia, ktorí pracujú na Windows 98 (hoci ide len o 0,01 %) alebo na Windows 2000 (0,03 %). Teda čím podarenejší systém, tým dlhšie si svojich užívateľov udrží. Napríklad Vista je v súčasnosti už len na 3,05 % všetkých počítačov, takže má k "vymiznutiu" oveľa bližšie, než Windows XP. Je ale pravda, že jej podiel klesá už len veľmi pomaly a zostáva nainštalovaná hlavne na počítačoch a notebookoch, ktoré boli kúpené s OEM licenciou pre Vistu.

Podľa údajov Net Applications, ktoré sú zverejňované na webe Netmarketshare, boli trhové podiely Windows XP a Windows 7 pred dvoma rokmi prakticky vyrovnané. Pred rokom, v júli 2013 potom mali Windows 7 podiel 44,49 % a "Xpéčka" 37,19 % a v súčasnosti je to už len 24,82 %. Čo je však na už nepodporovaný operačný systém stále veľmi slušné. Windows 7 sa vyšplhali na 51,22 % a majú tak viac ako dvojnásobok užívateľov ako Windows XP.

Čo drží Windows XP pri živote?

Ak by pokles podielu Windows XP pokračoval rovnakým tempom, potom by v júli 2015 mali podiel približne 12 % a za ďalší rok by to bolo už číslo blížiace sa nule. Aspoň v prípade jednoduchej extrapolácie súčasného trendu. Experti však počítajú s tým, že Windows XP si udrží nemalú užívateľskú základňu ešte veľmi dlho a že pokles ich podielu bude stále viac spomaľovať. Windows XP sú totiž nainštalované na mnohých počítačoch najmä v štátnych organizáciách po celom svete a v tomto sektore dochádza k obmeniam len veľmi pomaly. Tiež rad domácich užívateľov sa o podporu operačného systému príliš nestará a ak im všetko funguje, nemajú potrebu nič riešiť.

Súčasné odhady teda hovoria o tom, že po dosiahnutí úrovne 5 až 10 % podielu bude ďalší pokles Windows XP už len minimálny a je pravdepodobné, že Windows XP tu s nami budú ešte dlho. Samozrejme to nahráva útočníkom, ktorí využívajú existujúce neopravené zraniteľnosti v tomto systéme a obrana proti nim je prakticky minimálna. Bohužiaľ operačný systém nie je ľahké tak ľahko "vykoreniť" ako napríklad zastaraný webový prehliadač, ktorý môžu užívatelia ľahko aktualizovať (aspoň vo väčšine prípadov) a sami zo zlého zobrazovania stránok spoznajú, že je už nevyhnutné prejsť na novú verziu.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá