Image
5.8.2014 0 Comments

Ako dlho sa budú ešte používať Windows XP?

windows_xp.jpg Trhový podiel Windows XP priebežne klesá. Podľa rýchlosti tohto poklesu sa môžeme pokúsiť odhadnúť, kedy približne Windows XP vymiznú z trhu. Rýchlo to ale určite nebude.

Spoločnosť Net Applications zverejňuje na svojom webe každý mesiac aktualizované štatistiky celosvetovej používanosti hlavných operačných systémov, webových prehliadačov a ďalšieho softvéru. Z týchto kriviek potom možno dedukovať budúci vývoj trendov.

Windows XP len tak nezmizne

V každom prípade sa asi nedá počítať s tým, že Windows XP zmizne úplne, aj keď ich podpora už skončila, pretože podľa meraní Net Applications stále existujú ľudia, ktorí pracujú na Windows 98 (hoci ide len o 0,01 %) alebo na Windows 2000 (0,03 %). Teda čím podarenejší systém, tým dlhšie si svojich užívateľov udrží. Napríklad Vista je v súčasnosti už len na 3,05 % všetkých počítačov, takže má k "vymiznutiu" oveľa bližšie, než Windows XP. Je ale pravda, že jej podiel klesá už len veľmi pomaly a zostáva nainštalovaná hlavne na počítačoch a notebookoch, ktoré boli kúpené s OEM licenciou pre Vistu.

Podľa údajov Net Applications, ktoré sú zverejňované na webe Netmarketshare, boli trhové podiely Windows XP a Windows 7 pred dvoma rokmi prakticky vyrovnané. Pred rokom, v júli 2013 potom mali Windows 7 podiel 44,49 % a "Xpéčka" 37,19 % a v súčasnosti je to už len 24,82 %. Čo je však na už nepodporovaný operačný systém stále veľmi slušné. Windows 7 sa vyšplhali na 51,22 % a majú tak viac ako dvojnásobok užívateľov ako Windows XP.

Čo drží Windows XP pri živote?

Ak by pokles podielu Windows XP pokračoval rovnakým tempom, potom by v júli 2015 mali podiel približne 12 % a za ďalší rok by to bolo už číslo blížiace sa nule. Aspoň v prípade jednoduchej extrapolácie súčasného trendu. Experti však počítajú s tým, že Windows XP si udrží nemalú užívateľskú základňu ešte veľmi dlho a že pokles ich podielu bude stále viac spomaľovať. Windows XP sú totiž nainštalované na mnohých počítačoch najmä v štátnych organizáciách po celom svete a v tomto sektore dochádza k obmeniam len veľmi pomaly. Tiež rad domácich užívateľov sa o podporu operačného systému príliš nestará a ak im všetko funguje, nemajú potrebu nič riešiť.

Súčasné odhady teda hovoria o tom, že po dosiahnutí úrovne 5 až 10 % podielu bude ďalší pokles Windows XP už len minimálny a je pravdepodobné, že Windows XP tu s nami budú ešte dlho. Samozrejme to nahráva útočníkom, ktorí využívajú existujúce neopravené zraniteľnosti v tomto systéme a obrana proti nim je prakticky minimálna. Bohužiaľ operačný systém nie je ľahké tak ľahko "vykoreniť" ako napríklad zastaraný webový prehliadač, ktorý môžu užívatelia ľahko aktualizovať (aspoň vo väčšine prípadov) a sami zo zlého zobrazovania stránok spoznajú, že je už nevyhnutné prejsť na novú verziu.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá