Image
31.12.2012 0 Comments

Aké sci-fi vízie sa stali v roku 2012 skutočnosťou?

scifi2012.jpg Sci-fi literatúra je bohatá na rôzne vízie a predpovede, ktoré sa v priebehu posledných rokov stali skutočnosťou. Rok 2012 nebol v tomto smere výnimkou.

Bionické končatiny

Pojem cyborg sa prvýkrát objavil v roku 1960 v časopise Astronautics. Následne sme sa s ľuďmi, ktorí mali bionické končatiny, stretávali pravidelne aj na filmovom plátne a na televíznych obrazovkách. V roku 2012 sa však podarilo úspešne využiť bionickú končatinu aj v praxi - ochrnutá žena dokázala priamo pomocou mozgu ovládať robotickú končatinu a prijímať aj spätnú väzbu. Vedci zároveň zistili, že je možné vytvoriť rozhranie medzi počítačom a mozgom, ktoré umožní ovládať bionické končatiny prirodzenejšie, podobne ako bežné ľudské končatiny.

bionicka_ruka.jpg

Teleportácia

Hoci ešte nedokážeme teleportovať objekty z jedného miesta na druhé, vedci tento rok dokázali instantne premiestňovať aspoň fotóny a to až do vzdialenosti 140 km. V tejto súvislosti vytvorili vedci aj prvý kvantový internet - premiestňovanie fotónov na veľké vzdialenosti umožní vytvoriť komunikáciu, ktorú nie je možné odpočúvať alebo hacknúť.

teleportacia.jpg

Genetické inžinierstvo

Genetické inžinierstvo je ďalšia populárna tematika v sci-fi filmoch a literatúre. Prvá zmienka sa datuje do roku 1931, kedy túto tematiku použil Aldous Huxley v Brave New World. V roku 2012 sa objavili jeden z príkladov využitia genetického inžinierstva v praxi - hoci ešte nedokážeme upravovaním DNA vytvoriť superľudí, vedcom sa tento rok podarilo vyliečiť genetické choroby, ktoré sú prenášané mitochondriálnou DNA.

DNA.jpg

Univerzálny prekladač

V sci-fi filmoch sa môžeme mnohokrát stretnúť so zariadením, ktoré dokáže prekladať rôzne jazyky, vrátane tých mimozemských. Dnes máme k dispozícii aplikácie pre mobilné zariadenia, ktoré sú dostupné pre spotrebiteľov a je možné ich využívať aj v praxi. Väčšinou vyžadujú internetové pripojenie a mimozemské jazyky síce nedokážu preložiť, na Zemi však predstavujú šikovného pomocníka. V tejto súvislosti spomeňme aplikáciu Jibbigo, ktorá podporuje aj offline režim.

jibbigo.jpg

Počítačové okuliare

Tento rok sme videli v praxi aj „počítačové okuliare". Google na svojej konferencii Google I/O 2012 predstavil prototyp okuliarov Google Glass. Tie by sa mali na trh dostať v priebehu budúceho roka.

glass_photos.jpg

Súkromné lety do vesmíru

Toto je ďalšia obľúbená téma v sci-fi filmoch - súkromný let do vesmíru sme videli napr. aj v tohtoročnom filme Prometheus. V reálnom živote sme sa tento rok dočkali oznámenia spoločnosti SpaceX, ktorá chce vytvoriť ľudskú kolóniu na Marse. Ďalšia spoločnosť, Golden Spike, taktiež oznámila, že predáva „letenky" na výlet na Mesiac, ktorý sa uskutoční približne v roku 2020.

spacex-falcon.jpg

Zdroj: mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá