6.5.2016 0 Comments

Aj taxíky môžu znížiť zápchy v meste

Hoci vodiči v Bratislave strávia v dopravných zápchach až jeden pracovný týždeň navyše kvôli preplneným uliciam (podľa údajov TomTom Traffic Index 2016), existujú spôsoby, ako dopravu v meste zrýchliť.  A pomôcť môžu aj taxíky. Podľa prieskumu taxi aplikácie Liftago totiž dokáže jeden vyťažený taxík vytiahnuť z mesta počas svojej služby až desať áut a znížiť tak individuálnu dopravu v meste!

Trend potvrdzujú aj zákazníci taxi aplikácie – čoraz viac jednotlivcov aj firemných cestujúcich v Bratislave aj Prahe využíva Liftago nielen na jazdu na pracovné stretnutia, ale aj do práce. „Majiteľom firiem aj manažérom sa totiž finančne a časovo oplatí jazdiť do práce viac taxíkom, než platiť drahé parkovacie miesto pre svoje či firemné auto alebo strácať čas hľadaním voľného miesta a automatu na zaplatenie najmä pred náročným pracovným stretnutím,“ povedal Tomáš Sroka, Country manažér Liftago pre Slovensko.

Taxi aplikácia LIFTAGO sa na ďalšie riešenia na plynulú dopravu opýtala zákazníkov aj taxikárov, ktorí v dopravných špičkách trávia denne dlhé hodiny a premávku v meste detailne poznajú. Cieľom úspešného start-upu je totiž postupne vybudovať z kvalitne organizovanej taxislužby dostupnú alternatívu alebo doplnok k ostatným formám dopravy v rámci mesta a prispieť tak k zníženiu dopravnej záťaže v meste. Liftago aktuálne spolupracuje s takmer 200 taxikármi v hlavnom meste, ktorým tiež záleží na  plynulejšej doprave. V taxi aplikácii sú registrovaní nezávislí taxikári aj vodiči združení pod rôznymi dispečingami.

„Aj taxikári na Slovensku by radi svojimi skúsenosťami prispeli k zjednodušeniu dopravnej situácie, podobne ako to robia v Česku. Efektívne vyťažený taxík dokáže dopravnú záťaž výrazne odľahčiť,“ uviedol Ondřej Krátký, spoluzakladateľ spoločnosti Liftago.  Taxi aplikácia v Česku kooperuje napríklad s magistrátom v Prahe a Brne. Úradom poskytuje anonymné dáta o doprave a pomáha zlepšiť pravidlá taxislužby podľa odporučení najlepšie hodnotených vodičov. Magistrát Brna do návrhu novej vyhlášky o taxislužbe dokonca začlenil Liftago ako príklad nových možností využívania taríf. České ministerstvo dopravy zase tím Liftaga požiadalo o konzultáciu pripravovanej novely cestného zákona.

Vybrané zlepšenia taxikárov Liftaga na zrýchlenie dopravy v Bratislave:

  • zúženie a pridanie jazdných pruhov
  • viac zelených vĺn na semaforoch
  • číselné odpočítavanie na semaforoch  
  • regulovanie dopravy políciou pri opravách úsekov cesty
  • regulovanie dopravy políciou na najvyťaženejších križovatkách na hlavných ťahoch počas dopravnej špičky
  • vypnúť viac semaforov od 23.00 hod. do 5.00 hod. – ekologický aspekt, ktorý zároveň zrýchli nočnú premávku
  • prísnejšie postihy pri blokovaní ulice počas dopravných špičiek
  • využívať rýchlejšie autobusové pruhy aj taxíkmi bez pasažierov
  • využívanie taxíkov – skúsení taxikári poznajú skratky, ako sa vyhnúť zápcham na hlavných ťahoch
  • používať aj na krátke vzdialenosti navigácie, ktoré monitorujú aj aktuálnu dopravnú situáciu – napríklad Waze

snažiť sa vyhnúť dopravným špičkám, ktoré sú najintenzívnejšie v čase od 8.30 hod. do 9.30 hod a od 17.00 hod. do 18.30 hod.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Asseco Central Europe po 10 rokoch sťahuje akcie z poľskej burzy

05.12.2016 10:13

Prvá slovenská firma priamo kótovaná na zahraničnej burze sťahuje svoje akcie z trhu. Po desiatich rokoch na varšavskej burze totiž končí skupina Asseco Central Europe, ktorá síce stále sídli v Bratis ...

Tlačové správy

Huawei spúšťa vianočnú kampaň „#BePresent: odložte smartfóny a venujte sa svojim blízkym“

05.12.2016 09:10

Spoločnosť Huawei, tretí najväčší svetový výrobca smartfónov, spúšťa vianočnú kampaň #BePresent. Tá vyzýva ľudí, aby cez Vianoce odložili mobilné telefóny a trávili čas so svojimi blízkymi. Tým skutoč ...

Tlačové správy 1

WiFi v taxíku? HOPIN s Orangeom ho prinášajú bezplatne

05.12.2016 09:00

HOPIN v spolupráci s Orangeom prinášajú zákazníkom vyšší komfort pri cestovaní a možnosť byť #vsadeonline. Vo vybraných vozidlách bude dostupné bezplatné WiFi pripojenie. Celkovo 15 vozidiel HOPIN ta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá