Image
12.5.2014 0 Comments

Aerolínie EasyJet budú používať autonómne drony

easyjet_dron.jpg Britská nízkonákladová letecká spoločnosť EasyJet vyvíja bezpilotné lietadlá, ktoré budú kontrolovať jej lietadlá Airbus v hangároch. Údržbárske lietajúce roboty by sa mali začať používať na budúci rok. Budú skenovať a posudzovať technický stav lietadiel a hlásiť inžinierom zistené poškodenia. Použitie dronov na prácu vo výškach je bezpečnejšie, ako keby ich mali vykonávať ľudia na plošinách.

Lietajúce roboty vyvíja tím inžinierov EasyJet v spolupráci s odborníkmi z Bristolskej univerzity. Ich testovanie sa má začať v nasledujúcich mesiacoch. „Prehliadka lietadla je naozaj skvelá možnosť na uplatnenie bezpilotných lietadiel," vyjadril sa Dr. Arthur Richards, šéf oddelenia leteckej robotiky v Bristol Robotics Laboratory. „V spojení s inteligentnou navigáciou a počítačovým videním môžu získať presné údaje aj z ťažko prístupných miest."

Drony možno diaľkovo ovládať, EasyJet však plánuje ich let automatizovať. Budú vybavené kamerami s vysokým rozlíšením, ale na skenovanie lietadiel budú používať aj laser. Sú však veľmi ľahké, a tak ich možno použiť len v hangároch, pretože sú veľmi citlivé na nárazy vetra na letisku.

easyjet_remote_control.jpg

Okrem toho pracuje EasyJet aj na videotechnike na virtuálnu realitu, aplikácii, ktorá pomôže pri údržbe lietadla, a technológii „bezpapierového lietadla", kde by sa namiesto tlačených máp a dokumentácie využívali tablety Panasonic Toughpad. Plánuje aj nákup inteligentných okuliarov od Epsonu a okuliarov Vuzix.

Používali by ich piloti a technici v lietadlách, špecialisti v servisnom stredisku by tak videli obraz z kokpitu v priamom prenose.

Zdroj: bbc.com

airtrafficmanagement.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá