Image
12.5.2014 0 Comments

Aerolínie EasyJet budú používať autonómne drony

easyjet_dron.jpg Britská nízkonákladová letecká spoločnosť EasyJet vyvíja bezpilotné lietadlá, ktoré budú kontrolovať jej lietadlá Airbus v hangároch. Údržbárske lietajúce roboty by sa mali začať používať na budúci rok. Budú skenovať a posudzovať technický stav lietadiel a hlásiť inžinierom zistené poškodenia. Použitie dronov na prácu vo výškach je bezpečnejšie, ako keby ich mali vykonávať ľudia na plošinách.

Lietajúce roboty vyvíja tím inžinierov EasyJet v spolupráci s odborníkmi z Bristolskej univerzity. Ich testovanie sa má začať v nasledujúcich mesiacoch. „Prehliadka lietadla je naozaj skvelá možnosť na uplatnenie bezpilotných lietadiel," vyjadril sa Dr. Arthur Richards, šéf oddelenia leteckej robotiky v Bristol Robotics Laboratory. „V spojení s inteligentnou navigáciou a počítačovým videním môžu získať presné údaje aj z ťažko prístupných miest."

Drony možno diaľkovo ovládať, EasyJet však plánuje ich let automatizovať. Budú vybavené kamerami s vysokým rozlíšením, ale na skenovanie lietadiel budú používať aj laser. Sú však veľmi ľahké, a tak ich možno použiť len v hangároch, pretože sú veľmi citlivé na nárazy vetra na letisku.

easyjet_remote_control.jpg

Okrem toho pracuje EasyJet aj na videotechnike na virtuálnu realitu, aplikácii, ktorá pomôže pri údržbe lietadla, a technológii „bezpapierového lietadla", kde by sa namiesto tlačených máp a dokumentácie využívali tablety Panasonic Toughpad. Plánuje aj nákup inteligentných okuliarov od Epsonu a okuliarov Vuzix.

Používali by ich piloti a technici v lietadlách, špecialisti v servisnom stredisku by tak videli obraz z kokpitu v priamom prenose.

Zdroj: bbc.com

airtrafficmanagement.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá