Image
12.5.2014 0 Comments

Aerolínie EasyJet budú používať autonómne drony

easyjet_dron.jpg Britská nízkonákladová letecká spoločnosť EasyJet vyvíja bezpilotné lietadlá, ktoré budú kontrolovať jej lietadlá Airbus v hangároch. Údržbárske lietajúce roboty by sa mali začať používať na budúci rok. Budú skenovať a posudzovať technický stav lietadiel a hlásiť inžinierom zistené poškodenia. Použitie dronov na prácu vo výškach je bezpečnejšie, ako keby ich mali vykonávať ľudia na plošinách.

Lietajúce roboty vyvíja tím inžinierov EasyJet v spolupráci s odborníkmi z Bristolskej univerzity. Ich testovanie sa má začať v nasledujúcich mesiacoch. „Prehliadka lietadla je naozaj skvelá možnosť na uplatnenie bezpilotných lietadiel," vyjadril sa Dr. Arthur Richards, šéf oddelenia leteckej robotiky v Bristol Robotics Laboratory. „V spojení s inteligentnou navigáciou a počítačovým videním môžu získať presné údaje aj z ťažko prístupných miest."

Drony možno diaľkovo ovládať, EasyJet však plánuje ich let automatizovať. Budú vybavené kamerami s vysokým rozlíšením, ale na skenovanie lietadiel budú používať aj laser. Sú však veľmi ľahké, a tak ich možno použiť len v hangároch, pretože sú veľmi citlivé na nárazy vetra na letisku.

easyjet_remote_control.jpg

Okrem toho pracuje EasyJet aj na videotechnike na virtuálnu realitu, aplikácii, ktorá pomôže pri údržbe lietadla, a technológii „bezpapierového lietadla", kde by sa namiesto tlačených máp a dokumentácie využívali tablety Panasonic Toughpad. Plánuje aj nákup inteligentných okuliarov od Epsonu a okuliarov Vuzix.

Používali by ich piloti a technici v lietadlách, špecialisti v servisnom stredisku by tak videli obraz z kokpitu v priamom prenose.

Zdroj: bbc.com

airtrafficmanagement.net


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá