Image
27.4.2015 0 Comments

Adobe Lightroom CC a Lightroom 6. Prvé dojmy

adobe_lightroom.jpg Lightroom máme konečne v novej verzii, dokonca dvoch. Funkčne zhodných, jedna s označením CC je súčasťou cloudových programov Adobe, druhá s označením Lightroom 6 je stolová verzia, tak ako sme boli zvyknutí. Ak chcete pri nej používať cloud, musíte si ho tak či tak aktivovať. Táto verzia je určená pre tých, ktorí do cloudu nechcú ísť, ako aj na distribúciu s niektorými fotoaparátmi, tak ako to bolo pri verzii 5. Aj Lightroom CC je súčasťou výhodného balíčka s Photoshopom CC.

Spolu s novým Lightroomom bol vypustený aj nový ACR vo verzii 9.

adobe_lightroom_1.jpg

Lightroom je multiplatformový, fotografie môžete zdieľať na rôznych zariadeniach.

Ak si chcete nový Lightroom vyskúšať, musíte mať Adobe ID a stiahnuť si najprv Creative cloud installer. V cloudovom balíčku zaplatíte za Photoshop + Lightroom na rok toľko ako za samostatný Lightroom 6. Pomaly, ale isto sa stáva cloudová licencia výhodnejšou. Majitelia Lightroomu 5 môžu využiť cenovo výhodnejší upgrade. Otázkou zostáva, či Adobe ešte upgraduje ACR pre Lightroom 5. Nová verzia prináša modul na bezbolestný prechod z programu Aperture (Mac OS). Zlepšené je verzia pre tablety, a to nielen pod iOS, ale aj na platforme Android. Program je oveľa viac prepojený s aplikáciami pre inteligentné zariadenia.

No a aké sú zlepšenia a novinky? Lightroom CC/6 je plne 64-bitový program, viac využívajúci výkon grafických kariet, výrazne by sa to malo prejaviť v module Develop. Významné zlepšenie je pridanie tvorby fotografií HDR a panoramatických fotografií, tieto funkcie ste našli len vo Photoshope. Opäť ďalší dôvod menej používať Photoshop. Pribudlo rozpoznávanie tvárí na archiváciu podľa osôb, zlepšené sú filtre, prezentácie a tvorba webových stránok. Ďalej aj zdieľanie fotografií a ich prezentácia v aplikáciách, práca s kolekciami, kľúčovými slovami.

https://www.adobe.com/products/photoshop-lightroom/features.html

Prvé dojmy

Nemožno sa čudovať, že sťahovanie nového Lightroomu mi trvalo riadne dlho. Servery Adobe museli byť zahltené nedočkavcami z celého sveta. Po stiahnutí a inštalácii ponúkol Lightroom CC upgrade katalógu Lightroomu 5. Zlepšenia sú ukryté pod povrchom. Na prvý pohľad sa nový Lightroom od toho predchádzajúceho takmer nelíši.

adobe_lightroom_2.jpg

Grafické rozhranie zostalo prakticky nezmenené. Novinky si všimne len pozorný skúsený používateľ.

adobe_lightroom_3.jpg

Firma Apple ukončila vývoj svojho programu Aperture, Adobe ponúka nešťastným používateľom bezbolestný prechod na Lightroom.

adobe_lightroom_4.jpg

Rozpoznávanie a triedenie tvárí

Zdroj: ephoto.sk


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá