Image
27.4.2015 0 Comments

Adobe Lightroom CC a Lightroom 6. Prvé dojmy

adobe_lightroom.jpg Lightroom máme konečne v novej verzii, dokonca dvoch. Funkčne zhodných, jedna s označením CC je súčasťou cloudových programov Adobe, druhá s označením Lightroom 6 je stolová verzia, tak ako sme boli zvyknutí. Ak chcete pri nej používať cloud, musíte si ho tak či tak aktivovať. Táto verzia je určená pre tých, ktorí do cloudu nechcú ísť, ako aj na distribúciu s niektorými fotoaparátmi, tak ako to bolo pri verzii 5. Aj Lightroom CC je súčasťou výhodného balíčka s Photoshopom CC.

Spolu s novým Lightroomom bol vypustený aj nový ACR vo verzii 9.

adobe_lightroom_1.jpg

Lightroom je multiplatformový, fotografie môžete zdieľať na rôznych zariadeniach.

Ak si chcete nový Lightroom vyskúšať, musíte mať Adobe ID a stiahnuť si najprv Creative cloud installer. V cloudovom balíčku zaplatíte za Photoshop + Lightroom na rok toľko ako za samostatný Lightroom 6. Pomaly, ale isto sa stáva cloudová licencia výhodnejšou. Majitelia Lightroomu 5 môžu využiť cenovo výhodnejší upgrade. Otázkou zostáva, či Adobe ešte upgraduje ACR pre Lightroom 5. Nová verzia prináša modul na bezbolestný prechod z programu Aperture (Mac OS). Zlepšené je verzia pre tablety, a to nielen pod iOS, ale aj na platforme Android. Program je oveľa viac prepojený s aplikáciami pre inteligentné zariadenia.

No a aké sú zlepšenia a novinky? Lightroom CC/6 je plne 64-bitový program, viac využívajúci výkon grafických kariet, výrazne by sa to malo prejaviť v module Develop. Významné zlepšenie je pridanie tvorby fotografií HDR a panoramatických fotografií, tieto funkcie ste našli len vo Photoshope. Opäť ďalší dôvod menej používať Photoshop. Pribudlo rozpoznávanie tvárí na archiváciu podľa osôb, zlepšené sú filtre, prezentácie a tvorba webových stránok. Ďalej aj zdieľanie fotografií a ich prezentácia v aplikáciách, práca s kolekciami, kľúčovými slovami.

https://www.adobe.com/products/photoshop-lightroom/features.html

Prvé dojmy

Nemožno sa čudovať, že sťahovanie nového Lightroomu mi trvalo riadne dlho. Servery Adobe museli byť zahltené nedočkavcami z celého sveta. Po stiahnutí a inštalácii ponúkol Lightroom CC upgrade katalógu Lightroomu 5. Zlepšenia sú ukryté pod povrchom. Na prvý pohľad sa nový Lightroom od toho predchádzajúceho takmer nelíši.

adobe_lightroom_2.jpg

Grafické rozhranie zostalo prakticky nezmenené. Novinky si všimne len pozorný skúsený používateľ.

adobe_lightroom_3.jpg

Firma Apple ukončila vývoj svojho programu Aperture, Adobe ponúka nešťastným používateľom bezbolestný prechod na Lightroom.

adobe_lightroom_4.jpg

Rozpoznávanie a triedenie tvárí

Zdroj: ephoto.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá