SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

9 najlepších tipov na letné fotenie mobilom

Technológie
0

Špeciálny projekt

Leto určite patrí k obdobiam, kedy si zadovážime najviac fotiek – z dovolenky, z výletov, na kúpalisku a kdekoľvek inde. Málokomu sa dnes chce nosiť so sebou digitálnu zrkadlovku alebo aj bezzrkadlovku, keď máme vo vreckách mobily. Tie už dnes často môžu fotiť tak, že je výsledná snímka v bežnom používaní takmer k nerozoznaniu od použitia profesionálnej techniky. Samotný fotoaparát inteligentného telefónu a nasledovné softvérové spracovanie snímky v smartfóne ale k tvoreniu špičkových fotiek, za ktoré získate obdiv rodiny alebo priateľov treba na Instagrame a ďalších sociálnych sieťach, väčšinou nestačí. Dali sme dokopy deväť základných tipov a trikov, vďaka ktorým svoje fotky posuniete na ďalšiu úroveň.

Dávate si záležať na kvalitných a pekných fotkách? Fotoaparát v smartfóne síce dokáže do istej miery zastúpiť profesionálnu zrkadlovku, ale znalosti fotografických techník a postupov len tak nenahradí. Preto sa pozrite na našich 9 tipov pre najlepšie letné fotky, s ktorými budete so svojim smartfónom fotiť ako profesionál.

1. Kúzlo magickej hodiny

Základom skvelej fotografie je práca so svetlom. Môže sa pritom zdať, že v lete je svetla dostatok, takže každá fotka bude vyzerať úžasne. Lenže všetkého moc škodí – a to platí aj tu. Jasné, vysoko položené slnko na oblohe totiž spôsobuje prepálenie snímok, ktoré naviac kazia veľmi tmavé tiene. Preto sa pri fotení v lete vyplatí vyhnúť času, kedy je slnko vysoko na oblohe a počkať si na tzv. magickú (alebo tiež zlatú) hodinku. To je obdobie prvých a posledných dvoch hodín slnečného svitu (inými slovami sú to dve hodiny po východe a dve hodiny po západe slnka), kedy je jeho svetlo výrazne mäkšie, má červenú až zlatú farbu a hĺbku snímky dopĺňajú dlhé tiene. Presná doba magickej hodiny sa líši podľa zemepisnej šírky a ročného obdobia, a preto by súčasťou prípravy na fotenie malo byť aj zistenie času východu a západu slnka na danom mieste – s tým vám pomôžu napríklad aplikácie s predpoveďou počasia.

2. Hrajte sa s hĺbkou ostrosti

Viacnásobné fotoaparáty dnešných smartfónov zvládnu veľmi dobre pracovať s hĺbkou ostrosti. Takže zatiaľ čo niekedy chcete, aby fotoaparát ostril na objekt v popredí aj pozadí, inokedy je naopak veľmi efektný portrét (alebo fotka oroseného pohára v ruke) s rozostreným pozadím. Aby ste sa mohli s hĺbkou ostrosti naozaj vyhrať, potrebujete telefón, ktorý ponúka pokročilý portrétny režim s bokeh efektom. Práve na tvorenie efektných portrétov ako s profesionálnou zrkadlovkou sa zameriavajú napríklad smartfóny OPPO z nového radu Reno10. Vďaka voľne nastaviteľnej clone v rozmedzí f/1.4 až f/16 možno každý portrét prispôsobiť tak, aby ste dosiahli správneho bokeh efektu a hĺbky ostrosti.

 
Reno10 Pro Silvery Grey

3. Nebojte sa zoomu

Pri fotení je vždy najlepšie priblížiť sa k fotografovanému objektu čo najbližšie. Niekedy ale len tak nemôžeme preskočiť ohradu alebo prejsť na druhú stranu rušnej cesty a musíme použiť priblíženie fotoaparátu. Tejto funkcii sa často vyhýbame, pretože takmer každá väčšina fotoaparátov smartfónov disponuje len „digitálnym“ zoomom, ktorý rýchle vedie k nenapraviteľnej degradácii vytvorenej snímky. Pokiaľ to teda s fotením telefónom myslíte vážne, určite sa popozeráte po smartfóne s optickým zoomom, ideálne v kombinácii s veľkým snímačom, ktorý dokáže záber priblížiť bez toho, aby sa pritom stratili obrazové dáta nevyhnutné pre ostrosť snímky. Vďaka 2-násobnému optickému priblíženiu fotoaparátu OPPO Reno10 môžete robiť portrétne zábery vo vysokom rozlíšení.

4. Tma nie je nepriateľ

Bez svetla sa nedá fotiť – alebo už to dnes neplatí? Nočné zábery s dlhým časom závierky môžu byť veľmi efektným prírastkom do našej fotozbierky. Ale nie každý smartfón ich zvládne vytvoriť v použiteľnej podobe. Hľadajte telefóny so špeciálnym nočným režimom a určite použite statív alebo akúkoľvek inú dostupnú oporu. Pokiaľ to telefón neurobí automaticky, vypnite blesk, pretože ten nočný záber len pokazí.

5. Zmeňte uhol pohľadu

Okrem zlatej hodinky má fotografovanie tiež zlatý rez – pravidlo pre kompozíciu, ktorá zaručene pritiahne oči diváka k hlavnému objektu na snímke. Na druhú stranu – fotografie sa vyvíjajú a namiesto klasickej horizontálnej orientácie snímok dnes stále častejšie fotíme „nastojato“ – jednoducho preto, že snímky si v takej orientácii aj neskôr prezeráme na displeji mobilu. Buďte odvážni, foťte z rôznych (neobvyklých) uhlov – napríklad od zeme, využívajte efekt odrazu v skle alebo treba na vodnej hladine a skúste aj makro-režim fotoaparátu pre ostrenie na minimálnu vzdialenosť. Rad OPPO Reno10 ponúka zaujímavú vec, ktorá môže posunúť zážitok z fotografovania na novú úroveň. Jeho teleobjektív totiž umožňuje „vytiahnuť“ fotografovaný objekt z davu alebo zložitého prostredia a nechať ho vyniknúť ako jasný ústredný bod snímky. Zarámovaním záberu vytvoreného s touto portrétnou  ohniskovou vzdialenosťou teleobjektívu môžu používatelia takisto opticky stlačiť priestor a zväčšiť krajinu v diaľke, čo pomáha upriamiť pozornosť tak na objekt fotografovania, ako aj pozadie. 

   
Reno10 Silvery Grey

6. Selfie, aké nikto iný nemá

Selfie snímky určite patria k najpopulárnejším fotografickým žánrom posledných niekoľko rokov. Urobiť dobré selfie ale nie je len tak. Predovšetkým je nutné pozerať sa pri tvorení si selfie do objektívu fotoaparátu, nie na displej – potom to totiž vyzerá, že sa pozeráte mimo záber. Náročná je taktiež kompozícia záberu, ktorý vzniká v neobvyklom uhle. Je v zábere naozaj všetko (a všetci)? Ako osoby v popredí korešpondujú s pozadím? Neprekrývate tvárou objekt, pred ktorým sa fotíte? Niektoré smartfóny majú predný fotoaparát s širokouhlým objektívom. Do selfie sa tak vmestí oveľa viac obsahu, aj viac priateľov.

A ešte jedna rada – najlepšie selfie snímky si zadovážite s vyklápacím telefónom, pretože si na jeho vonkajšom displeji jednoducho skontrolujete celý záber hlavného fotoaparátu, ktorý produkuje vždy lepšie fotky než selfie kamera. Vyskúšať to však môžete aj klasickým mobilom “naslepo”, teda s hlavným fotoaparátom a s tým, že bez náhľadu vyskúšate niekoľko variantov a potom skontrolujete, či niektorý z nich vyšiel.

7. Využite umelú inteligenciu

Cieľom väčšiny fotografov je zachytiť prirodzenú krásu okamihu na snímke, ku ktorému sa budú chcieť stále vracať. Preto sa často bránia použitiu rôznych softvérových funkcií na vylepšenie snímok. Niektorí výrobcovia telefónov sú ale dnes už omnoho ďalej a pre vylepšenie vytvorených záberov využívajú funkciu umelej inteligencie, ktorá je na vzorkách obrovského množstva fotografií vytrénovaná pre perfektné rozpoznávanie obsahu záberu a jeho vylepšenie. Takže napríklad vďaka zdokonalenému rozpoznávaniu objektov a oddeľovaniu postáv od scén na pozadí poskytujú smartfóny OPPO Reno10 lepšie výsledky v podaní čŕt  tváre a tónov pokožky, rovnako ako vyladenie svetla a tieňov a aj optimalizáciu pozadí portrétnych snímok.

8. Skúste efekty

Existuje dlhý rad pravidiel, ktoré by mali profesionálni fotografovia dodržiavať, aby ich snímky spĺňali parametre skutočného „umenia fotografie“. Na druhú stranu, fotoaparáty v smartfónoch a ich kreatívne režimy poskytujú nekonečné možnosti experimentovania. Čo trebárs skúsiť portrétny režim na iné než portrétne fotky alebo pomocou dostupných filtrov podporiť snímku dramatickým efektom mračien? Možnosti úprav sú obrovské a vždy sa môžete vrátiť k pôvodnej snímke. 

  

Reno10 Ice blue

9. Prezrite si fotky a roztrieďte ich

Fotky si už dnes tlačí a zakladá do fotoalbumov asi málokto – najčastejšie si naše úlovky z ciest prezeráme na displeji telefónu alebo obrazovke počítača. Tomu by sme mali prispôsobiť aj výber snímok, ktoré si ponecháme. Venujte chvíľku času kontrole fotiek hneď po ich vytvorení na displeji mobilu a tie, ktoré sa vám nepáčia rovno zmažte. A pokiaľ je to možné, vytvorte nový, lepší záber. S výberom najlepších snímok pomôže aj čo najkvalitnejší displej inteligentného telefónu. Okrem vysokého rozlíšenia je dôležitý aj jeho farebný rozsah – štandardom je 16,7 milióna farieb, ale tie najlepšie fotomobily ponúknu aj 64krát viac, teda až miliardu farieb. To dodá vaším fotkám úplne inú iskru a energiu.

Ako už ale bolo povedané, základným pravidlom je triediť a vymazávať. Poznáme to všetci, mať v mobile desať rovnakých fotiek za sebou je potom celkom zbytočné. Stojí to síce trochu úsilia a času, ale vyberte vždy len jednu, tú najlepšiu. Vymazávajte ideálne každý večer, akonáhle sa vám to navŕši, bude stále ťažšie a ťažšie sa k tomu odhodlať.

A jeden tip naviac

Moderné smartfóny dnes vydržia nabité celkom dlho, takže by vás nemali nechať v problémoch. Napriek tomu sa pred každým (foto)výletom presvedčte, že máte telefón dostatočne nabitý. Smartfóny s podporou bleskurýchleho nabíjania môžete na cestách dobiť na mnoho hodín počas niekoľkých minút, kým sa osviežite zmrzlinou a limonádou. Vďaka bleskovému nabíjaniu možno OPPO Reno10 Pro 5G nabiť na 100 % približne za 28 minút a OPPO Reno10 5G na 100 % približne za 47 minút. Len si nesmiete doma zabudnúť rýchlonabíjačku, ktorú ale do balení smartfónov pridávajú už len niektorí výrobcovia. Pokiaľ nemáte v blízkosti žiadnu elektrickú zásuvku, pomôže aj powerbanka.

Doma potom čo najskôr zazálohujte fotky napríklad do nejakej cloudovej služby, alebo si ich skopírujte do počítača – predsa len, strata alebo rozbitie mobilu môže znamenať aj stratu unikátnych záberov, ktoré už len tak nezískate.

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať