Image
25.9.2012 0 Comments

3D tlač vraj zvládne domy aj hrady z piesku

3dprinting.jpg Vedci by pomocou tlače vrstvy po vrstve chceli budovať múry, ktoré nemusia byť kolmé, ale majú skôr ľubovoľný tvar.

Výskumníci z katalánskeho Institute for Advanced Architecture prišli s novou technológiou na 3D tlač. Ich tlačiareň má podobu akéhosi robotického ramena, omnoho inovatívnejšie je však použitý materiál: piesok.

Presnejšie povedané, tlačí sa zo zmesi piesku s vodou a spojivom typu vápna alebo cementu, t.j. s materiálmi bežne používanými v stavebníctve. Vedci by takto pomocou tlače vrstvy po vrstve chceli budovať múry, ktoré nebudú nevyhnutne kolmé, ale môžu mať skôr ľubovoľný tvar. Podľa ich predstáv by potom domy mohli byť „menej pravouhlé", podobnejšie živej prírode, skalám, kameňom či stromom - alebo sochám. Každý by si mohol jednoducho navrhnúť budovu sám, architektúra by bola oveľa jedinečnejšia, menej uniformná.

Druhá možnosť je menej revolučná, ale zato asi ľahšie uplatniteľná v praxi. Pretože táto metóda vytvorenia stavby má byť veľmi rýchla, mohli by sa takto budovať potrebné prechodné obydlia v miestach postihnutých prírodnou katastrofou.

Samozrejme, zostáva drobnosť: zabezpečiť, aby všelijaké „vytlačené sochy" boli vôbec stabilné. Ostatne ani autori výskumu sa zatiaľ neodvažujú vytvárať týmto spôsobom všetky nosné múry budov. No ani tu by nemusela byť neprekonateľná prekážka; stabilita/pevnosť objektov z 3D tlačiarní je všeobecný problém, takže aj na tom sa už pracuje. Na Purdue University vzniká softvér, ktorý by bol schopný spracúvať návrhy 3D tlače a odhadovať, kde by mohol byť problém s ich pevnosťou. Následne sa softvér pokúsi navrhnúť úpravy: posilnenie nosných prvkov alebo, naopak, odľahčenie materiálu nad nimi. Do dutých priestorov možno vkladať aj podperné lešenia. Vedúci tímu Bedrich Benes uviedol, že ho inšpirovala predovšetkým „zoo" z rôznych figúrok vytlačených na 3D tlačiarni, ktoré má na stole a postupne sa lámu. Na projekte sa podieľajú aj laboratóriá Advanced Technology Labs spoločnosti Adobe.

Poznámky:

- Ako ktosi podotkol v diskusii na Phys.org, systém pracujúci len s pieskom a vodou by mohli napríklad využívať aj deti na pláži na stavanie hradov. Pekná predstava, však?
- Tvary domov sú však dnes obmedzené aj tým, čo je staviteľmi povolené a schválené, na tom sotva niečo zmení aj tá najlepšia 3D tlačiareň...

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá