Image
25.9.2012 0 Comments

3D tlač vraj zvládne domy aj hrady z piesku

3dprinting.jpg Vedci by pomocou tlače vrstvy po vrstve chceli budovať múry, ktoré nemusia byť kolmé, ale majú skôr ľubovoľný tvar.

Výskumníci z katalánskeho Institute for Advanced Architecture prišli s novou technológiou na 3D tlač. Ich tlačiareň má podobu akéhosi robotického ramena, omnoho inovatívnejšie je však použitý materiál: piesok.

Presnejšie povedané, tlačí sa zo zmesi piesku s vodou a spojivom typu vápna alebo cementu, t.j. s materiálmi bežne používanými v stavebníctve. Vedci by takto pomocou tlače vrstvy po vrstve chceli budovať múry, ktoré nebudú nevyhnutne kolmé, ale môžu mať skôr ľubovoľný tvar. Podľa ich predstáv by potom domy mohli byť „menej pravouhlé", podobnejšie živej prírode, skalám, kameňom či stromom - alebo sochám. Každý by si mohol jednoducho navrhnúť budovu sám, architektúra by bola oveľa jedinečnejšia, menej uniformná.

Druhá možnosť je menej revolučná, ale zato asi ľahšie uplatniteľná v praxi. Pretože táto metóda vytvorenia stavby má byť veľmi rýchla, mohli by sa takto budovať potrebné prechodné obydlia v miestach postihnutých prírodnou katastrofou.

Samozrejme, zostáva drobnosť: zabezpečiť, aby všelijaké „vytlačené sochy" boli vôbec stabilné. Ostatne ani autori výskumu sa zatiaľ neodvažujú vytvárať týmto spôsobom všetky nosné múry budov. No ani tu by nemusela byť neprekonateľná prekážka; stabilita/pevnosť objektov z 3D tlačiarní je všeobecný problém, takže aj na tom sa už pracuje. Na Purdue University vzniká softvér, ktorý by bol schopný spracúvať návrhy 3D tlače a odhadovať, kde by mohol byť problém s ich pevnosťou. Následne sa softvér pokúsi navrhnúť úpravy: posilnenie nosných prvkov alebo, naopak, odľahčenie materiálu nad nimi. Do dutých priestorov možno vkladať aj podperné lešenia. Vedúci tímu Bedrich Benes uviedol, že ho inšpirovala predovšetkým „zoo" z rôznych figúrok vytlačených na 3D tlačiarni, ktoré má na stole a postupne sa lámu. Na projekte sa podieľajú aj laboratóriá Advanced Technology Labs spoločnosti Adobe.

Poznámky:

- Ako ktosi podotkol v diskusii na Phys.org, systém pracujúci len s pieskom a vodou by mohli napríklad využívať aj deti na pláži na stavanie hradov. Pekná predstava, však?
- Tvary domov sú však dnes obmedzené aj tým, čo je staviteľmi povolené a schválené, na tom sotva niečo zmení aj tá najlepšia 3D tlačiareň...

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Mobilné laboratórium vybavené iPhonom odhalí spektrálnou analýzou rakovinu s presnosťou až 99 %

27.10.2016 00:22

Skupina vedcov z Washingtonskej štátnej univerzity vyvinula laboratórium, ktoré umožňuje vykonávať testy na diagnostiku rakoviny v teréne. Táto prenosná jednotka používa ako ústredný prvok iPhone, a t ...

Výskum

Vedci z MIT vytvorili „druhú kožu“, ktorá vás omladí, ochráni pred slnkom a vylieči z ekzému

27.10.2016 00:16

Ako starneme, naša koža stráca pružnosť a vlhkosť. Je to prirodzený proces, no tím vedcov sa pred desiatimi rokmi rozhodol zistiť, či by sa tomu dalo zabrániť. Pokúsili sa vytvoriť povlak, ktorý by mo ...

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá