Združenie DEUS spúšťa mID, ktoré umožní komunikáciu s obcami cez mobil bez elektronického OP

1

Už od novembra si budú môcť občania aj firmy vybaviť na svojom obecnom úrade všetko potrebné online pomocou mobilu. Či už ide o priznanie k dani z nehnuteľností, žiadosť o pridelenie zbernej nádoby na komunálny odpad, registráciu psa či platbu za odpad, nebudú na to potrebovať ani elektronický občiansky preukaz a čítačku kariet. DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy (DEUS) spúšťa mobilnú aplikáciu mID. Tá umožní občanom komunikovať s miestnou samosprávou a riešiť svoju agendu elektronicky aj bez toho, aby mali aktivovanú schránku na portáli slovensko.sk. Navyše všetko vybavia cez mobil. Jediná podmienka je, že daná obec využíva informačný systém DCOM. Aktuálne je doň zapojených vyše 70 percent samospráv na Slovensku, pričom ďalšie jeho rozšírenie sa pripravuje. Ale už teraz budú mať k službám mID prístup milióny občanov Slovenska.

Aplikácia mID Slovensko je k dispozícii pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS a môžete si ju nainštalovať už dnes. Má za sebou viacero fáz testovania a od 1. novembra je pripravená na použitie pre širokú verejnosť. Jej inštalácia a používanie budú pre občanov a podnikateľov bezplatné. Rovnako bezplatné bude používanie aj pre obce, ktoré sú zapojené do projektu DCOM.

DEUS, ktorého zakladateľmi sú Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Ministerstvo financií SR, si od tohto kroku sľubuje významné zvýšenie využívania elektronických služieb samospráv. Kým vlani informačný systém DCOM spracoval vyše 2,5 milióna rozhodnutí a podaní, vďaka mID ich môže byť ešte viac, keďže elektronický občiansky preukaz a čítačka kariet už nebudú potrebné. mID totiž dokáže elektronický občiansky preukaz nahradiť v dvoch rozhodujúcich rovinách: nielen pri prihlasovaní sa používateľa do systému, ale aj pri podpisovaní digitálnych formulárov. Aplikáciu stačí aktivovať a následne už autentifikácia používateľa prebieha buď nasnímaním QR kódu a zadaním PIN na telefóne, alebo sa všetko udeje automaticky priamo v mobilnom prostredí.

Elektronické dokumenty možno cez aplikáciu priamo nielen odosielať, ale ich aj prijímať prostredníctvom osobnej zóny v informačnom systéme DCOM. Používateľ teda nepotrebuje ani aktívny elektronický občiansky preukaz, ani schránku na portáli slovensko.sk. Veľká výhoda zadávania požiadaviek a vybavovania žiadosti v systéme DCOM je jeho prepojenie na ďalšie externé databázy, ako je napríklad register fyzických osôb alebo databáza Ministerstva vnútra SR, z ktorých systém dokáže potrebné dáta priamo načítať do formulárov a netreba ich vypĺňať.

Aplikáciu možno aktivovať dvoma spôsobmi: pomocou elektronického občianskeho preukazu alebo biometriou. Prvá možnosť je určená pre tých, ktorí už majú funkčný elektronický občiansky preukaz a čítačku kariet. Po aktivácii mID ich už pri komunikácii s obcami zapojenými v projekte DCOM nebudú potrebovať. Postačí im mobil.

Aktivácia biometriou je určená tým, ktorí elektronický občiansky preukaz nemajú, a preto online služby samospráv doteraz využívať nemohli. V rámci nej používateľovi stačia na aktiváciu mID dva doklady totožnosti – občiansky preukaz a k nemu vodičský preukaz alebo pas. Počas aktivácie treba odfotiť občiansky preukaz z oboch strán a zhotoviť si selfie. Systém počas overovania porovnáva fotografiu na občianskom preukaze, pričom sa vykonáva aj takzvané overovanie živosti tak, že systém zobrazuje na displeji mobilu guľôčku v rôznych častiach obrazovky, ktorú musíte sledovať zrakom. Tým je vylúčená možnosť, že by ste systému podstrčili fotografiu. Pochopiteľne, overované sú aj údaje z občianskeho preukazu, ktoré sú porovnávané práve s databázou ministerstva vnútra. V ďalšom kroku je potrebné zadať číslo ďalšieho dokladu, či už vodičského preukazu, alebo pasu, ktoré slúži na ďalšie overenie, či ste to skutočne vy. Na konci overovania ste ešte vyzvaní na vytvorenie vlastného PIN kódu, ktorý slúži na spustenie aplikácie. Aplikácia je tak aktivovaná a môžete ju začať bez problémov využívať.

Biometrickú časť aplikácie mID pripravovala spoločnosti Innovatrics. Okrem nej sa na funkcionalitách a bezpečnosti mID podieľali aj slovenské spoločnosti PosAm, mTrust, DATALAN, Citadelo či ARCHIMETES. „Každá z nich riešila oblasť, v ktorej je uznávanou autoritou, a to aj v medzinárodnom kontexte. A to tak, aby mID bola nielen aplikáciou, ktorá je nabitá funkciami, ale aby zanedbaná nebola ani jej bezpečnosť,“ objasňuje Jozef Jankovič.

Napriek širokému zapojeniu viacerých (aj nadnárodných) spoločností do projektu sú investície do aplikácie 460-tisíc eur s DPH, čo je výrazne menej než pri obdobne náročných projektoch. Technicky je pripravená nielen na nasadenie v rámci informačného systému DCOM, ale aj na portáli slovensko.sk či so službami tretích strán, ako sú napríklad banky, poisťovne či telekomunikační operátori. Keby štát prejavil o toto riešenie záujem a chcel ho využiť aj pri iných svojich službách, združenie DEUS deklaruje, že ho celé poskytne zadarmo, a to vrátane komponentov zapojených strán. Zároveň pri jeho ďalšom vývoji a prispôsobení iným službám verejnej správy poskytne maximálnu súčinnosť.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Super !! KONEČNE reakcia na: Združenie DEUS spúšťa mID, ktoré umožní komunikáciu s obcami cez mobil bez elektronického OP

2.11.2020 10:11
Takto sa to má robiť.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať