
Zdravý spánkový režim môže spomaliť pokles kognitívnych schopností
Aj keď je demencia najčastejšie spájaná s poškodením pamäte, v skutočnosti sa vzťahuje na širokú škálu neurodegeneratívnych účinkov. Patrí medzi ne aj nadmerný alebo nedostatočný spánok. Po celé desaťročia vedci pozorovali, že zlý spánok sa spája s dlhodobými problémami s pamäťou a myslením.
Z novej štúdie publikovanej v časopise Current Biology sa dozvedáme, že existuje významný vzťah medzi spánkom a demenciou, najmä Alzheimerovou chorobou. Hlboký spánok označuje štádium najpomalších mozgových vĺn počas spánku. Táto fáza spánku poskytuje obnovenie energie, regeneráciu buniek, zvyšuje prívod krvi do svalov, uľahčuje rast tkanív a kostí a posilňuje náš imunitný systém.
Existuje teda dôvod predpokladať, že rovnaká fáza indukuje odstránenie toxických produktov, ktoré prispievajú ku kognitívnemu poklesu. Spánok preto môže predstavovať potenciálne cenovo dostupný, škálovateľný, opakovateľný a neinvazívny nástroj na zmiernenie patologickej progresie kognitívnych príznakov Alzheimerovej choroby.
Zdroj: theladders.com.