SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Zariadenia IoT na vyšší komfort a bezpečnosť

0

Inteligentnú zásuvku TP100 a Wi-Fi bezpečnostnú kameru Tapo C100 dávame do spoločnej recenzie, pretože na ich ovládanie slúži rovnaká mobilná aplikácia. Ak vlastníte viacero zariadení IoT od tejto spoločnosti, máte k dispozícii ovládanie na jednom mieste.

Inteligentná Wi-Fi zásuvka Tapo P100

Prvotná inicializácia zariadenia s aplikáciou Tapo je veľmi jednoduchá a intuitívna. Po ­vytvorení účtu si len pridávate do aplikácie ďalšie a ďalšie zariadenia IoT. Mobilná aplikácia Tapo vám umožňuje ovládanie zásuviek, prípadne ďalších pripojených komponentov odkiaľkoľvek, kde máte pripojenie k internetu. Aplikácia je veľmi príjemná a jednoduchá na ovládanie.

Zásuvku viete na diaľku vypínať a zapínať, takže už sa vám nestane, že nechtiac necháte zapnutú žehličku a odídete z domu. Takto máte pod kontrolou všetky elektrospotrebiče pripojené prostredníctvom inteligentnej ­zásuvky. Okrem jednoduchej funkcionality zapnúť/vypnúť si viete nastaviť čas, ako dlho má byť zásuvka zapnutá, a aj naplánovať presné hodiny, kedy sa má zásuvka zapnúť. Napríklad si môžete naplánovať, že od šiestej ráno sa zapne ventilátor v izbe, aby ste sa zobudili do prevzdušneného rána. Okrem nastavovania jednotlivých zásuviek prostredníctvom aplikácie máte možnosť používať hlasové ovládanie. Či už máte doma Amazon Alexu, alebo Google Asistenta, zásuvku a v nej pripojené zariadenia budete môcť ovládať jednoduchými hlasovými povelmi. Treba si nastaviť názvy pre jednotlivé zásuvky a pozrieť sa na ovládacie povely, ktoré sú veľmi jednoduché, ako napríklad „Turn on the coffee machine“, čím zapnete kávovar. Za túto cenu nemôžeme očakávať meranie spotreby elektrickej energie pripojeného zariadenia.

Vďaka prijateľnej cene nie je finančne náročné zakúpenie väčšieho množstva takýchto inteligentných zásuviek, takže sa vám otvárajú nové možnosti automatizácie domácnosti. Jedna z nich je režim neprítomnosti, vďaka ktorému viete nastaviť jednotlivé zásuvky, v ktorých sú napríklad lampy alebo rádio.  Ak sa vám už párkrát stalo, že ste pri odchode zabudli vypnúť spotrebič alebo ste si neboli úplne istí, takéto mini IoT zariadenie určite oceníte.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Bezpečnostná smart domácnosť, jednoduché ovládanie, režim neprítomnosti, kompaktné rozmery, jednoduché ovládanie, maximálna záťaž 2300 W
- Absencia merača spotreby elektrickej energie

• Cena: 15 EUR

Wi-Fi bezpečnostná kamera Tapo C100

Ďalšia možnosť, ako rozšíriť bezpečnosť vašej domácnosti, je pripojenie inteligentnej bezpečnostnej IP kamery. Na jej nastavenie a ovládanie sa používa rovnaká aplikácia Tapo ako pri inteligentných zásuvkách. Prvotná inicializácia je takisto veľmi jednoduchá a celý proces od vybalenia zo škatule po plnofunkčné zapojenie vám potrvá len pár minút.

Po pripojení zariadenia do siete budete môcť sledovať, čo sa deje vo vami zvolenej izbe alebo objekte. Okrem možnosti neustáleho sledovania budete dostávať upozornenia vždy, keď kamera zdeteguje pohyb. Súčasťou notifikácie je aj videoklip obsahujúci spozorovaný pohyb, aby ste mohli vykonať podrobnejšiu kontrolu a bližšie preskúmať, čo sa tam deje. Umiestnením a nastavením kamery si viete zvoliť konkrétne oblasti, v ktorých sa má sledovať pohyb. Zorný uhol je 105 stupňov.

Kamera poskytuje vysoké rozlíšenie až 1080p, videá a fotky sú relatívne ostré. Keby sa vám niekto vlámal do bytu, určite by kamera zaznamenala vinníkov, kým by ju stihli odpojiť zo siete, prípadne poškodiť. Menšia nevýhoda je v tom, že kamera nemá vlastný zdroj energie, napríklad vstavanú batériu, ktorú by vedela použiť pri výpadku elektrickej energie. Naopak, určite vás poteší nočné videnie, aj počas noci tak môžete sledovať a chrániť svoju domácnosť. Môžete takisto skontrolovať deti bez toho, aby sa zobudili. Okrem vizuálneho sledovania miestností máte možnosť spojiť sa s kamerou aj pomocou hlasu. Stačí v mobilnej aplikácií stlačiť ikonu mikrofónu a váš hlas sa prenesie priamo ku kamere. Túto funkciu som vyskúšala v prázdnom byte pri sledovaní psa. Príde vhod, ak upodozrievate domácich miláčikov, že počas vašej neprítomnosti robia zakázané vecí, napríklad oddychujú na gauči či posteli. Takýmto jednoduchým trikom sa môžete zahrať na detektíva a sledovať svoju domácnosť, aj keď sa tam práve nenachádzate. V prípade domácich zvierat neodporúčam po­užívanie mikrofónu, pes ma totiž zmätene hľadal po byte, až kým som sa nevrátila domov. Prenos hlasu funguje aj obojsmerne, takže ak do kamery zatelefonujete, spojenie je okamžité a môžete sa porozprávať s rodinou v dome, aj keď sa tam práve nenachádzate. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduché ovládanie, zabudovaný mikrofón, notifikácie
- Absencia integrovanej batérie, zorný uhol len 110 stupňov

• Cena: 30 EUR

 

 

Zobrazit Galériu

Romana Jamrichová

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať