Zápisky Aligátora: postrehy a komentáre k trhu mobilných telefónov

Tlačové správy
0

Na výrobe mobilov sa v Číne až v prekvapivo vysokej miere podieľa ručná práca. Jednotlivé komponenty ako sú dosky a procesory, samozrejme, vyrábajú automaty, ale ich finálna montáž prebieha ručne, pri páse.

To je ovplyvnené typom telefónov, ktoré Aligator vyrába: vždy ide o medzeru na trhu, predaje seniorských a outdoorových produktov sú o úroveň či dve nižšie než je to pri inteligentných telefónoch veľkých značiek. Skrátka, pre seniorské telefóny sa nevyplatí výstavba drahých automatizovaných liniek, ale ani ich výroba v Európe.

Pre obchod s Čínou je najrizikovejšie obdobie okolo čínskeho Nového roku (február). Dodávatelia sa stretávajú s problémami s pracovnou silou: tvrdí sa, že niekde sa až 15 % čínskych robotníkov po Novom roku nevráti do práce. Obvyklý je teda aj mesačný výpadok alebo spomalenie výroby. Tomu sa čínski zamestnávatelia snažia rôzne predchádzať, napríklad oneskorovaním januárových výplat.

Pri každom novom modeli sa dodávatelia sťažujú na nedostatok ľudí a zdražovanie ľudskej práce, na druhú stranu sa elektronika zlacňuje, tak je často možné protichodné tlaky vyrovnať.

Vek modelu nie je vôbec nepriamo úmerný jeho cene. Staré modely nie sú ani po rokoch lacnejšie. Skrátka, staré konštrukčné riešenie si drží i svoju cenu. Znížiť cenu telefónu znamená prísť s novou konštrukciou a použiť novšie komponenty s vyššou integráciou. Nový model telefónu tak spravidla býva lacnejší než ten starý. Nový model je cestou k lacnejšiemu telefónu, ktorý je však súčasne i parametricky lepší.

Do ponuky pridávame 2 – 4 seniorské telefóny ročne, ale niektoré máme pre vysokú obľúbenosť na trhu až 4 roky. Seniori nechcú pokrok za každú cenu, ale svoj obľúbený a známy aparát. Avšak staré konštrukcie časom prestanú byť konkurencie schopné, sú drahé. Pri inteligentných telefónoch je cyklus obmeny kratší – rok, výnimočne dva.

Zatiaľ nie je našou ambíciou vyrábať ohybné displeje. Tento smer nepovažujeme za prínosný pre bežného užívateľa mobilu. Snažíme sa o čo najlepší pomer ceny a výkonu. Rovnako nie sme naklonení prílišnému zmenšovaniu rámčekov na prednej strane telefónu, nesie to so sebou zbytočné technologické ťažkosti, náchylnosť na poškodenie, a prínos je mizivý.

Snažíme sa zvyšovať kapacitu a výdrž batérií. Nepoužívame najnáročnejší hardware, chceme, aby telefóny fungovali spoľahlivo a rýchlo. Pri inteligentných telefónoch v súčasnosti (marec 2019) používame iba štvorjadrové procesory s taktom 1,5 GHz. To sa pozitívne prejavuje na výdrži batérie, čo je pre našich zákazníkov veľmi dôležité.

Nárast vnútornej pamäte telefónu má pre normálne použitie svoje medze. S presúvaním dát do cloudov a využívaním streamovacích služieb nepotrebujete obvykle viac než 32 GB. Veľkosť úložiska i operačnej pamäte však musí držať krok s náročnosťou nových verzií Androidu.

Technologický pokrok využívame najviac pri odolných telefónoch. Vďaka lepším materiálom a menším komponentom je teraz možné vyrábať odolné telefóny s rozmermi a hrúbkou bežných inteligentných telefónov. Pomaly končia robustné pogumované outdoory a nahrádzajú ich elegantné a dizajnové, ale aj napriek tomu odolné kúsky.

Čo chystáme?

Vylepšili sme SOS Locator, pripojili sme ho na družice. Lokalizácia telefónov je vďaka tomu presnejšia a spoľahlivejšia. Lacnejúce GPS moduly novej generácie budeme inštalovať v maxime seniorských telefónov. Tento rok uvádzame na trh 3 modely seniorských telefónov s GPS: Aligator A880, A890 (na trhu) a chystaný A900.

Do tlačidlových seniorských telefónov chceme dostať ďalšie pokročilé funkcie, predovšetkým aplikácie pre komunikáciu ako Whats‘Up a Skype.

Zvažujeme využitie operačného systému KaiOS, ľahkého operačného systému pre pokročilé seniorské telefóny. Taký OS by mohol umožniť využívanie WiFi, GPS a aplikácií a sprístupniť digitálne služby a internet naozaj každému.

S novým operačným systémom pre seniorské telefóny zavedieme i nové fitness funkcie, napríklad krokomer. Stále však budeme dbať o jednoduchosť používania a rozumnú až obmedzenú ponuku funkcií. Zaujímajú nás skúsenosti používateľov telefónov a vieme, že príliš mnoho funkcií spôsobuje trému.

Budeme dbať o jednoduchosť a bezpečnosť použitého softwaru. Stále viac zákazníkov sa totiž obáva o svoje dáta. Všetky naše telefóny sú preto licencované službou Google Mobile Services (GMS), čo síce trochu zdržuje uvádzanie telefónov na trh, ale zvyšuje ich bezpečnosť a ochranu dát, ale taktiež zaručuje stopercentnú kompatibilitu a vylepšuje ergonomické usporiadanie.

A ešte raz sa budeme zameriavať na bezpečnosť telefónov. Naši zákazníci sa stále viac zajímajú o riziká vírov, úniku dát, sledovania. Budeme klásť dôraz na možnosť aktualizácií komponentov operačného systému, čo sa bez GMS certifikácie nedá zaručiť.

Naďalej budeme zdokonaľovať ovládanie telefónov. Dôsledne dbáme o skvelú a pragmatickú stránku jazyka. Chceme, aby sa telefónom dalo vždy dobre rozumieť.

Aligator

Všetky autorove články
technológie telefon Senior aligator mobil

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať