Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

WiFi 6: Extender TP-Link RE505X pre novú generáciu WiFi sietí

3

Extender je zariadenie, ktoré zosilňuje WiFi signál, čím sa zväčšuje rozsah pokrytia. Podporuje najnovší štandard 802.11ax nazývaný aj WiFi6.   TP-Link RE505X je konštruovaný ako dizajnovo atraktívny modul s dvomi plochými anténami, ktorý umiestnite do elektrickej zásuvky.  

Kľúčová požiadavka čo sa týka umiestnenia je, aby v extender bol v dosahu signálu routra a zároveň čo najlepšie pokrýval požadovanú oblasť. Prenosová rýchlosť je definovaná označením AX1500, čiže teoretická maximálna rýchlosť prenosu dát pri dvojpásmovom modeli RE505X dosahuje cca 1 500 Mbit/s, z toho vo frekvenčnom pásme 5 GHz 1 200 Mbit/s a v pásme 2,4 GHz maximum, ktoré sa z tohto pásma dá získať, teda 300 Mbit/s. Vďaka vyššej kapacite v 5GHz pásme môžete k domácej sieti pripojiť viac koncových zariadení, bez toho, aby to malo nejaký viditeľný vplyv na ich výkon.

Prepojenie s routerom je ďalej posilňované vďaka funkcii Adaptive Path Selection (adaptívny výber cesty), automaticky a v reálnom čase voliaci tu najrýchlejšiu cestu k routeru. Vysokorýchlostný režim potom pri náročných on-line úlohách umožňuje použiť obe pásma Wi-Fi simultánne. Za zmienku určite stojí tiež integrovaný režim prístupového bodu (AP), kedy po pripojení ethernetového kábla jednoducho premeníte káblové pripojenie na dvojpásmový bezdrôtový signál. Podpora TP-Link OneMesh umožňuje jednoduché vytvorenie siete Mesh s jediným názvom Wi-Fi siete, ktorou bezproblémovo pokryjete celú svoju domácnosť. Stačí k tomu pripojenie extendera k existujúcemu alebo novému OneMesh routeru. 

Konfigurácia je veľmi jednoduchá, vo väčšine prípadov vystačíte s WPS  na svojom domácom routri . Provizórne zapojíte extender do elektrickej zásuvky niekde blízko routra. Stlačíte tlačidlo WPS na routri a následne stlačte aj tlačidlo na opakovači. Pripojenie je signalizované LED kontrolkou Ak nemáte prístup k routru, alebo router nemá WPS nakonfigurujete opakovač pomocou aplikácie TP-Link Tether. Keď je opakovač nakonfigurovaný a stačí ho preniesť na vhodné miesto ktoré je ešte v dosahu signálu a môže pokryť oblasť pre ktoré má sprostredkovať WiFi signál. 

TP-Link RE505X som otestoval v obidvoch scenároch využitia – na rozšírenie dosahu WiFi signálu a na pripojenie zariadenia, ktoré nepodporuje WiFi. V prvom scenári som pomocou extendera vytvoril WiFi pokrytie. Umiestnil som ho zvnútra  na parapete kuchynského okna smerujúceho do záhrady. Nakoľko zásuvka nebola na vhodnom mieste, situáciu som vyriešil pomocou krátkej predlžovacej šnúry. Počas teplého jesenného dňa som v altánku pracoval s notebookom s podporou WiFi 6  a to tak, že som sa do neho kopíroval súbory z NAS Servera. Dosiahol prenosovú rýchlosť 7 megabajtov za sekundu. Ak to vynásobíme počtom 8 bitov v bajte tak by to bolo 56 Mbit/s. V praxi sa však neprenášajú len dátové bajty, ale aj ďalšie údaje, ktoré sú súčasťou komunikačného protokolu, takže skutočnú prenosovú rýchlosť by som odhadol na 70 Mbit/s. Pri prechádzaní z domu do záhrady bol smartfón stále na tej istej sieti.

Po pripojení ethernetovým kábloom k routru môže zariadenie fungovať aj ako WiFi prístupový bod

V druhom scenári som zároveň testoval tri WiFi 6 routre rôznych značiek. Aby som využil prípadnú synerfiu zariadení rovnakej značky, pripojil som extender k routru  TP-Link Archer AX50. Tentokrát som router použil na pripojenie 4K televízora cez ethernetový kábel medzi televízorom a opakovačom.  Film z Netflixu v rozlíšení 4K sa prehrával plynule. Zároveň som mal na ostatných dvoch routroch  pripojené notebooky a kopíroval som súbory z NAS serverov. De facto som tak simuloval reálnu situáciu v bytovke, keď byty vedľa seba majú prekrývajúce sa siete. Video na televízore pripojenom cez extender bolo vo vysokom rozlíšení a prehrávanie bolo plynulé. 

Technické parametre: kategória prenosovej rýchlosti: AX1500, štandardy  EEE 802.11a/n/ac/ax 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz, teoretická prenosová rýchlosť 1200 Mbps (5 GHz) + 300 Mbps (2.4 GHz),. Rozmery 74 × 46 × 125 mm,  Cena  87 eur

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
TP-Link RE505X WiFi 6 802.11ax AX1500

3 komentáre

:) reakcia na: WiFi 6: Extender TP-Link RE505X pre novú generáciu WiFi sietí

9.10.2020 08:10
Teoretická rýchlosť 1200 Mbit/s a praktická 56 Mbit/s ??? No nekúp to :) To by zvládol snáď aj g-čkový extender :)
Reagovať

RE: reakcia na: :)

9.10.2020 12:10
Tu samozrejme záleží aj na rýchlosti NAS servera, vzdialenosti zariadenia od extendere a ďalších vecí . Keď som robil podobný test v článku https://www.pcrevue.sk/a/Otestovali-sme-moznosti-novej-generacie-siete-WiFi-6 tak som na WiFi 6 dosiahol prenosovú rýchlosť 85 Mbit/s a v sieti WiFi 5 na tom istom mieste 24.7 Mbit/S. Teraz som v altánku dosiahol cez WiFi6 Extender 56 Mbit/s, bohužiaľ nemal som na porovnanie router a extender WiFi 5. Ale test v spomínanom článku ukazuje že je v tom dosť veľký rozdiel, a keď je zariadenie ďalej od routra tak ten údaj výrobcov o približne trojnásobnom zrýchlení nie je nereálny
Reagovať

RE: RE: reakcia na: RE:

11.10.2020 19:10
Ahoj. No neviem aka bola vzdialenost, ale na videu (clanok predtym) to islo pekne. :D A este jedna drobnost. Sa mi zda, ze ten clanok predtym neboli Mbitoch/s ale v MB/s :D co je dost velky rozdiel. A skoda, ze ste aspon neodhadli vzdialenost altanka a wifi expandera.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať