Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

WD Blue SN550 (500 GB) / Navŕšenie výkonu bez príplatku

0

Základné rozdeľovanie interných úložísk podľa farieb je pre WD notoricky známe. A platí aj pre SSD. Modrý rad predstavuje strednú triedu a špecifický je najlepším pomerom cena/výkon. Cenovo má podstatne bližšie k najlacnejšiemu zelenému radu, výkonnostne zase k čiernemu.

Testovaný model SN550 nadväzuje na starší SN500. Ten v porovnávacom teste (v čísle 7-8/2019) neobstál ktovieako slávne a výkonnostne za lepšími SSD v rovnakej cenovej kategórii zaostával. SN550 sa odráža práve od týchto medzier a na reklamnom pútači by mohlo stáť, že novinka má výkon vyšší až o 43 %. Takýto nárast nameriate pri sekvenčnom čítaní v testovacej aplikácii AS SSD. V reálnej praxi pri prenose súborov má k dobru o trochu menej, 16 – 28 %.

Výsledky testov sekvenčného zápisu sú však rozporuplné. Použitie výkonnejšieho radiča znamená i vyšší výkon pri zápise, no len do istého času. Rozbeh je síce slušný (asi 1450 MB/s), no urýchľovacia cache SLC je tu ešte menšia, než bývala. Má iba stiesnených 7,5 GB, po ktorých prečerpaní rýchlosť klesá na ďalej stabilných 445 MB/s. V tejto situácii bol model SN500 o 70 % rýchlejší. Toto je jediná disciplína, v ktorej SN550 výraznejšie stráca. Potom som zaznamenal aj o trochu pomalší náhodný prístup k zápisu veľmi malých súborov, respektíve prístupovú dobu zápisu. Inak je výkon čerstvého SSD vo všetkom ostatnom vrátane viacvláknového výkonu o chlp vyšší.


SSD WD Blue SN550

Pozitívna zmena je i trvácnejšia pamäť. Tá je síce stále NAND typu TLC, ale už 96-vrstvová. Pozoruhodné je osadenie SSD jediným pamäťovým čipom. To má s predchodcom spoločné a rozdiel je iba vo vzdialenosti pamäte od radiča. Tá teraz nie je hneď za ním, ale takmer na druhom konci PCB. Medzi nimi je len nálepka s identifikačnými údajmi. Buffer DRAM by ste na strohom návrhu hľadali márne, SN550 ho nemá a zdieľa časť systémovej pamäte.

Otázkou je, ako sa toto SSD dokáže popasovať s mimoriadne tvrdou konkurenciou. V 80-eurovej kategórii nájdete aj rýchlejšie varianty. Taký je napríklad i Patriot Viper VPN100. Výhodou WD je však to, že má veľmi efektívny pamäťový radič (SanDisk 20-82-01008-A1), ktorý nevyžaduje prídavné chladenie. To znamená, že sa dá elegantne použiť aj v notebookoch a takisto v systémoch so všeobecne slabším odvetrávaním či až na pasívnej báze.

„Jemná evolúcia, ktorou WD zveľaďuje entry level SSD PCIe.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon sekvenčného čítania i zápisu, slušný viacvláknový výkon, nízke zahrievanie
- Extrémne malá cache SLC a rýchly prepad sekvenčného zápisu

Hodnotenie:

Cena/hodnota: 80 %
Výkon: 85 %
Prev. vlastnosti: 80 %
Vyváženosť: 80 %
Celkovo: 81 %

Cena: 82 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať