Image
16.4.2019 0 Comments

Výskumníci vytlačili nové 3D srdce z vlastných buniek pacienta

Izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity vytlačili 3D srdce použitím vlastných buniek pacienta, čo by mohlo pomôcť pri náhrade chorých častí srdca, prípadne aj úplnej transplantácii. Srdce, ktoré bolo vytlačené približne za tri hodiny, je pre človeka primalé, má približne 2,5 cm, čo je veľkosť srdca králika.

Je však prvé, ktoré má vytlačené všetky krvné cievy, predsiene a komory pomocou atramentu vyrobeného z vlastných biologických materiálov pacienta. Je úplne biokompatibilné a zodpovedá pacientovi, čo znižuje možnosť jeho odmietnutia telom.

Výskumní pracovníci odobrali pacientovi tukové tkanivo, potom ho rozdelili na bunkové a nebunkové zložky. Následne bunky „preprogramovali“ na kmeňové bunky, ktoré sa zmenili na srdcové bunky. Necelulárne materiály sa premenili na gél, ktorý slúžil ako bioatrament na tlač. Doposiaľ boli vytlačené len jednoduché tkanivá bez krvných ciev. Prelomová práca sa opisuje v dokumente v časopise Advanced Science. 

„Pacienti už nebudú musieť čakať na transplantáciu alebo užívať lieky, aby sa zabránilo odmietnutiu orgánu,“ uvádza sa v tlačovej správe. „Namiesto toho budú potrebné orgány vytlačené a úplne prispôsobené pre každého pacienta.“ Vytlačené srdcia by mohli byť testované na zvieratách, ale neexistuje žiadny časový harmonogram na ich testovanie na ľuďoch.

Vytlačiť srdce vo veľkosti ľudského môže trvať celý deň. Bude si totiž vyžadovať miliardy buniek na rozdiel od miliónov použitých na tlač prototypového minisrdca. Hoci nie je jasné, či tlačiareň môže vytlačiť srdce lepšie ako ľudské, tlačou „náplastí“ by sa dali zlepšiť alebo odstrániť choré oblasti v srdci a nahradiť niečím, čo funguje.

Zdroj: bloomberg.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum 1

Vzácne kovy v elektronike by sa dali nahradiť kombináciou bežných prvkov

17.07.2019 00:15

Pri výrobe solárnych panelov, mobilných telefónov či LED žiaroviek sú potrebné niektoré vzácne prvky, ktoré sa na našej planéte vyskytujú v malom množstve, a preto sú drahé. Medzinárodný tím výskumní ...

Výskum 12

Štúdia: Rozsiahla obnova lesov by mohla výrazne spomaliť globálne otepľovanie

10.07.2019 00:05

Už neraz sme počuli, že výsadba stromov môže pomôcť zachrániť svet pred globálnym otepľovaním. Teraz sú k dispozícii aj údaje o tom, že ak vysadíme správne druhy stromov v správnych pôdnych typoch po ...

Výskum 1

Nanoorganizmy poháňané svetlom konzumujú oxid uhličitý a vytvárajú ekologické plasty a ešte aj palivo

04.07.2019 00:05

Výskumníci z University of Colorado Boulder vyvinuli nanobiohybridné organizmy, ktoré dokážu premieňať oxid uhličitý zo vzduchu a dusík na rôzne plasty a palivá. Využitím kvantových bodiek aktivovanýc ...

q

Žiadne komentáre

Videá