Image
16.4.2019 0 Comments

Výskumníci vytlačili nové 3D srdce z vlastných buniek pacienta

Izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity vytlačili 3D srdce použitím vlastných buniek pacienta, čo by mohlo pomôcť pri náhrade chorých častí srdca, prípadne aj úplnej transplantácii. Srdce, ktoré bolo vytlačené približne za tri hodiny, je pre človeka primalé, má približne 2,5 cm, čo je veľkosť srdca králika.

Je však prvé, ktoré má vytlačené všetky krvné cievy, predsiene a komory pomocou atramentu vyrobeného z vlastných biologických materiálov pacienta. Je úplne biokompatibilné a zodpovedá pacientovi, čo znižuje možnosť jeho odmietnutia telom.

Výskumní pracovníci odobrali pacientovi tukové tkanivo, potom ho rozdelili na bunkové a nebunkové zložky. Následne bunky „preprogramovali“ na kmeňové bunky, ktoré sa zmenili na srdcové bunky. Necelulárne materiály sa premenili na gél, ktorý slúžil ako bioatrament na tlač. Doposiaľ boli vytlačené len jednoduché tkanivá bez krvných ciev. Prelomová práca sa opisuje v dokumente v časopise Advanced Science. 

„Pacienti už nebudú musieť čakať na transplantáciu alebo užívať lieky, aby sa zabránilo odmietnutiu orgánu,“ uvádza sa v tlačovej správe. „Namiesto toho budú potrebné orgány vytlačené a úplne prispôsobené pre každého pacienta.“ Vytlačené srdcia by mohli byť testované na zvieratách, ale neexistuje žiadny časový harmonogram na ich testovanie na ľuďoch.

Vytlačiť srdce vo veľkosti ľudského môže trvať celý deň. Bude si totiž vyžadovať miliardy buniek na rozdiel od miliónov použitých na tlač prototypového minisrdca. Hoci nie je jasné, či tlačiareň môže vytlačiť srdce lepšie ako ľudské, tlačou „náplastí“ by sa dali zlepšiť alebo odstrániť choré oblasti v srdci a nahradiť niečím, čo funguje.

Zdroj: bloomberg.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum 1

Vedec z MIT vo svojej knihe uvažuje o tom, či naozaj žijeme vo videohre

24.04.2019 00:15

Je náš život skutočný alebo je to len fantázia? Sú anjeli v skutočnosti umelou inteligenciou vytvorenou na naše sledovanie programátormi zodpovednými za naše stvorenie? Týmito i ďalšími ohromujúcimi o ...

Výskum

Novým základom magnetických úložísk dát budúcnosti môžu byť skyrmiony

17.04.2019 00:20

Vedci z univerzít v Birminghame, Bristole a Colorado Boulder vyvíjajú novú generáciu zariadení na ukladanie a spracovanie dát, pričom používajú novú vedu nazvanú skyrmionika. Skyrmionika sa zameriava ...

Výskum

Prototyp kovového chladenia preukázal extrémnu účinnosť

11.04.2019 00:15

Nemecký výskumný tím vytvoril prototyp špeciálneho systému ohrievania/chladenia, ktorý využíva niklovo-titánové „kovové svaly“ na ohrievanie a chladenie vzduchu a ponúka dvojnásobok účinnosti tepelnéh ...

q

Žiadne komentáre

TREND Digital Healthcare 2019

Videá

IXPO 2019


PC forum button