Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Virtuálny tréning naživo: Lakovanie áut, opravy vysokého napätia a trénovanie hasenia požiaru

0

Až keď som držala v ruke reálnu lakovaciu pištoľ a pokúšala som sa rovnomerne nalakovať dvere auta, som si uvedomila, že to vôbec nie je také jednoduché. Stála som v stánku EdgeCom, na hlave som mala virtuálne okuliare a práve mi systém vyhodnotil môj pokus ako nekvalitný.  Už na prvý pohľad užitočný tréningový nástroj pre lakovačov karosérií – bez potreby míňať drahú farbu vo vopred určených špeciálnych odvetraných  priestoroch –  prináša aj bonusy.

Nielenže umožňuje operácie opakovať donekonečna, ale aj presne vyhodnotí to, kde robí praktikant chyby a čo treba zlepšiť, či má pištoľ v správnej vzdialenosti od povrchu, ako intenzívne strieka farbu. Riešenie kombinuje dva režimy (2D a 3D), vďaka čomu získava používateľ vysokú variabilitu pri tréningu. Hlavnou výhodou tohto simulátora je teda komplexný systém štatistík, ktorý dokáže detailne vyhodnotiť činnosti.

Autorka článku testuje lakovanie na podujatí Microsoft Insigne The Tour

Systém je postavený na vlastnej platforme. Tréningové produkty sú určené pre priemyselné odvetvia na trénovanie pracovníkov vo virtuálnej realite v tréningových centrách, najmä  v automobilkách. Samozrejme, nejde len o lakovanie karosérií. Trénovať sa dajú rôzne typy technológií v rozličných oblastiach. Na platformu sa pripájajú rôzne periférie, ako je napríklad spomenutá lakovacia pištoľ. Iným využitím je simulácia počasia pri opravách vysokého napätia (hmla, silný vietor, blesky... ), aby nedochádzalo k častým zraneniam. 

 Na trénovanie bezpečnosti pri  práci sú zasa vhodné tréningy na zásahy po úniku plynov alebo vody či pri požiaroch. Nadriadený pracovník si môže zamestnanca otestovať, ako je schopný riešiť takéto problematické situácie, či reaguje a postupuje správne.  Inými aplikáciami sú zasa tréningy s priemyselným robotom, ovládaným pomocou riadiaceho pultu. Užitočné sú tiež ďalšie nástroje na vizualizáciu platformy, vizuálne programovanie a rozhranie, pretože poskytujú technologickú základňu aj pre riešenia digitálneho dvojčaťa, vyvinuté v spolupráci so žilinskou spoločnosťou CEIT. 

Softvérové balíčky sú prispôsobené na sledovanie polohy, vizualizáciu a analýzu prevádzky v reálnom čase. Primárnym zameraním tejto technológie je interná logistika. Hoci tréning vo virtuálnej realite nepredstavuje prevratnú technologickú novinku, v súvislosti s novými spôsobmi vyučovania, s duálnym a celoživotným vzdelávaním ide o spôsob edukácie, ktorý si rozhodne zaslúži pozornosť.

 

Zobrazit Galériu

Jana Matejíčková

Všetky autorove články
virtuálna realita VR technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať